یادداشت یک امریکایی پس از سفر به ایران:  ایرانی‌ها، متمدن، دیپلمات و مهمان‌نواز هستند
یادداشت یک امریکایی پس از سفر به ایران:  ایرانی‌ها، متمدن، دیپلمات و مهمان‌نواز هستند

نویسنده در پایان پیشنهاد کرد اکنون وقت آن رسیده که آمریکا به سمت ایران بیاید و درباره حل نزاع‌های تاریخی و ایجاد بینش مشترک در خصوص آینده، گفت‌وگو کند. به اعتقاد نویسنده گرم شدن روابط بین ایران و آمریکا، مسیری به سوی ثبات و رونق در خاورمیانه خواهد بود.

یک شهروند آمریکایی پس از سفر به ایران به شدت از رویکرد کشورش در قبال ایران انتقاد کرد و خواهان رفع سوءتفاهم بین دو کشور شد.
به گزارش تیترهنر به نقل از فرارو، ریچارد پیتیگرو، طی یادداشتی در روزنامه آمریکایی ریجیسترگارد ضمن انتقاد از رویکرد آمریکا در قبال ایران نوشت: شیطان‌نمایی از ایران را متوقف کنیم. روابط ما با این کشور در دهه‌های اخیر بر سوء تفاهم استوار بوده است. کلیشه‌های نادرست، بر مفهوم ایران و مردمش حاکم هستند. ما نیاز داریم تا این کلیشه‌ها را رد کرده و نگاهی تازه به این کشور و مردمش و نقش احتمالی‌اش در ایجاد صلح و رونق در خاورمیانه بیندازیم.
پیتیگرو، مدیر اجرایی انستیتوی میراث باستانشناسی، به همراه تعدادی از آمریکایی‌ها اخیرا از یک سفر ۱۷ روزه به ایران بازگشته‌اند. او این سفر را دلپذیر، هیجان‌انگیز و شگفت‌انگیز توصیف کرد و از تکرار سفر به ایران در سال آینده خبر داد.
وی درباره این سفر نوشت: بر خلاف کلیشه‌ها، استقبال از ما در ایران، پرحرارت و جهانی بود. گهگاهی ایرانیانِ مشتاق گرد ما جمع می‌شدند و با ما عکس سلفی می‌گرفتند. ما همه جا احساس امنیت می‌کردیم. اماکنی که ما از آن‌ها بازدید کردیم، به طرز خیره‌کننده‌ای مؤثر بود.
تفاوت آنچه که ما دیدیم با آنچه که اغلب در غرب درباره ایران وجود دارد، شدید بود.
ایران یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای خاورمیانه است که بیشتر از نصف جمعیت آن، کمتر از ۳۵ سال هستند. ایران به شکل استراتژیک در قلب خاورمیانه و در مهد تمدن قرار دارد.
ایرانیان به شکل قابل‌توجیهی خودشان را وارث سنت‌های فرهنگی ریشه‌دار و گسترده می‌دانند. منافع آنان، به ماورای مرز ایران می‌رسد. زیرا تاریخ یک حوزه‌ای از نفوذ برای آن‌ها ایجاد کرده است. حوزه‌ای که از دریای مدیترانه تا دورازه‌های چین امتداد دارد. طی هزار سال، آنها، از تهاجم‌های یونانی‌ها، رومی‌ها، عرب‌ها، ترکان سلجوقی و عثمانی، مغولان، افغان‌ها، روسی‌ها و عراقی‌ها رنج برده‌اند، اما یک هویت ملی قدرتمندی را حفظ کردند که شامل تنوع قومی و مذهبی مهمی است.
ایرانی‌ها عرب نیستند، آن‌ها با یک زبان هندواروپایی (فارسی) مرتبط با انگلیسی سخن می‌گویند. بسیاری از مردم کشورهای دیگر از سوریه گرفته تا ترکمنستان از جمله افغانستان و پاکستان، به زبان فارسی یا زبانی نزدیک به آن سخن می‌گویند.
ایرانی‌ها، متمدن، دیپلمات و مهمان‌نواز هستند که ارزش‌های خانوادگی قدرتمندی دارند. ایران دارای یک طبقه متوسط بزرگ و تحصیلکرده است. دموکراسی برای مردمان ایران به شدت ارزش دارد و در انتخابات به شکل گسترده شرکت می‌کنند. آن‌ها توجه عمیقی به حقوق بشر دارند.
اگر چه اغلب، ایران به حمایت از تروریسم متهم می‌شود، اما ایران و مردمش دشمن قسم‌خورده داعش، طالبان، القاعده، بوکو حرام، الشباب و سایر گروه‌های تروریستی هستند. اسلامِ شیعی ایران، از اسلام سنی سفت‌وسخت کشورهای عربی، لیبرال‌تر است. به همین دلیل، مساجد شیعه از اهداف تروریست‌ها هستند.
پیتیگرو مدعی شد: از این فراتر، بسیاری از ایرانیان، بخصوص جوانان، به هیچ وجه متدین نیستند. زنان در بازار کار حضور برجسته‌ای دارند، رأی می‌دهند، سمت‌های عمومی دارند و رانندگی می‌کنند. ما حتی یک زن را دیدیم که راننده کامیون بود.
در ادامه یادداشت آمده: علیرغم اعلامیه‌های ضدغربی و بخصوص ضدآمریکایی حکومت، حقیقت کلیدی این است که ایرانیان مایل هستند با ما دوست باشند. در ایران جنگ قدرت بین اصلاح‌طلبان عملگرا و تندرو‌ها وجود دارد. بیانیه‌های گزنده و تهدید‌آمیز ترامپ و دیگران علیه ایران در حقیقت تندروهای ایران را تقویت می‌کنند و برخلاف منافع مردم ایران هستند.
پیتیگرو نوشت: مخالفان ایران در آمریکا، به طور مؤثر متحدان تندروهای ایران هستند. زیرا هر دو از گرم شدن روابط رسمی نگران هستند. این گرم شدن، به معنای پایان قدرت سیاسی آنهاست. ما امروزه با دشنمان ژئوپولیتیک و ایدئولوژیک مانند چین، ویتنام، روسیه و اخیرا با کوبا روابط همکاری داریم. چرا ما باید با ایران با آن جغرافیای استراتژیکش و جایگاه مهم‌اش، دشمن باقی بمانیم؟
نویسنده در پایان پیشنهاد کرد اکنون وقت آن رسیده که آمریکا به سمت ایران بیاید و درباره حل نزاع‌های تاریخی و ایجاد بینش مشترک در خصوص آینده، گفت‌وگو کند. به اعتقاد نویسنده گرم شدن روابط بین ایران و آمریکا، مسیری به سوی ثبات و رونق در خاورمیانه خواهد بود.