یادداشت مهدی یراحی به رئیس جمهور
یادداشت مهدی یراحی به رئیس جمهور

هنوز هم به انتخابم امیدوارم.

آقای رئیس!
درست گفتید: «مشکل مردم ما فقط معضلات اقتصادی، گرانی و بی‌کاری نیست. مردم به فضای باز سیاسی نیاز دارند تا درباره حقوق مسلمشان حرف بزنند و اعتراض کنند».
این هم درست است که در هشت سال پیش از ریاستِ شما، ملت اجازه همین حد ابراز نظر و اعتراض را نداشت.
این را نیز بارها گفته‌اید و می‌دانیم که ایران را در بحرانی‌ترین دورانِ اقتصادی و در اوج اشکالات و اشتباهات اِعمالِ سیاستِ
خارجی تحویل گرفتید.
اما آیا واقعا از نظر شما میزان و مترِ «مردم‌سالاری» دوران مدیریت هشت‌ساله پیش از شماست!؟
در پنجمین سال از مدیریت خودتان بر قوه ‌مجریه، به ما بگویید؛ بناست تا کجا و چه زمانی بلایای به‌جامانده از هشت سالِ قبلِ خود را به منزله «برهان خُلف» در جهت دفاع از عملکرد دولت تدبیر و امید مطرح کنید!؟
آقای رئیس!
شما و وزیر محترم کشور در جواب معترضان چند روز اخیر، از اعتماد به توانمندی دولت در حفظ امنیت سخن گفتید که اگر وارد عمل نمی‌شویم، به دلیل اطمینان به اقتدارمان است! از شما می‌پرسم: آیا این اقتدار و اعتماد را از خاستگاهی جز توده مردم به دست آورده‌اید؟ من یکی از بیست‌وچند‌میلیون نفری‌ام که به شما رأی دادند. انتخابتان کردم تا در شرایطی مانند روزهای اخیر، حداقل بشود با شما حرف بزنم و عملکردتان را نقد کنم. انتخابتان کردم چون گفتید من یک حقوق‌دانم و احساس کردم مرعوب جریان‌ها نمی‌شوید و چیزی جز قانون و مهم‌تر از آن اخلاق نمی‌شناسید. چه کسی از خشونت، به‌آتش‌کشیدنِ خیابان‌ها، تخریب اموال عمومی و ایجاد هرج‌ومرج شاد می‌شود؟ اما آیا عمر، اعتماد و ‌میلیاردها تومان ثروت این مردم جزء اموال عمومی به حساب نمی‌آیند؟!
آقای رئیس!
هنوز هم به انتخابم امیدوارم. امثال من شما را به‌عنوان نماینده تفکر اصلاحات و گفتمان انتخاب کردیم که مسائل را در جایی جز کوچه و خیابان و در فضایی به‌دور از خفیف‌شمردن مخالف و معترض حل کنید.
آقای رئیس!
شما رئیس همه جمهورید، چه کسانی که به شما رأی دادند، چه آنها که چشم دیدنتان را نداشتند. این انتخاب شما بود. پای انتخابتان بایستید، آن‌گاه ببینید چگونه حامیانتان پای انتخابشان خواهند ایستاد.