کتاب‌هایی که با موضوع کتاب نوشته شدند
کتاب‌هایی که با موضوع کتاب نوشته شدند

سوژه‌ نوشتن رمان یا داستان گاهی اوقات خود کتاب یا کتابخانه می‌شود. گاهی اوقات نویسنده‌ها برای تعریف داستان خود موضوعی جذاب‌تر از محل فروش این دوست خوب انسان پیدا نمی‌کنند.

سوژه‌ نوشتن رمان یا داستان گاهی اوقات خود کتاب یا کتابخانه می‌شود. گاهی اوقات نویسنده‌ها برای تعریف داستان خود موضوعی جذاب‌تر از محل فروش این دوست خوب انسان پیدا نمی‌کنند.
به گزارش تیترهنر به نقل از هلوگیگلز، نویسنده‌ها برای نوشتن به موضوعی جذاب و عامه پسند نیاز دارند و همیشه در طول تاریخ این سوژه‌ها و موضوعات به گونه‌ای انتخاب می‌شود که به نوعی به روابط انسانی با یکدیگر و همچنین رابطه انسان با اشیای اطرافش ربط داشته باشد. در این میان خود کتاب و کتابخانه نیز یکی از همین سوژه‌هاست که هرچند تعداد نویسنده‌هایی که موضوع کتاب یا رمان خود را به کتابخانه اختصاص می‌دهند، محدود است ولی خب تعداد آنها کم هم نیستند. در اینجا به بهترین کتاب یا رمان‌های نوشته شده با موضوع کتاب و کتابخانه اشاره شده است:

کلمات در آبی عمیق نوشته کت کراولی
کتاب‌فروشی قدیمی هولینگ متعلق به یک زوج عاشق هم تنها کتاب‌های دست دوم به مشتری‌هایش عرضه می‌کند. داستان عاشقانه این زوج در میان کتاب‌ها و نامه‌های مرموز این کتاب‌فروشی تعریف می‌شود. ریچل و هنری دو دوست قدیمی هستند که در مکان کتاب‌فروشی آشنا می‌شوند و تمام ماجرای زندگی آنها حول محور کتاب‌ها و فروش آنها می‌گذرد.

کتاب‌فروشی دیروزها نوشته ایمی میرسون
وقتی میراندا به سن بیست سالگی می‌رسد دو خبر بد به او می‌رسد که یکی فوت عمویش بیلی است و دیگری خبر ورشکستگی کتاب‌فروشی است که عمویش برایش به ارث گذاشته است. روزی از روزها میراندا در کتابفروشی قدم می‌زند که با کلیدهای عمویش روبرو می‌شود که درهایی برایش باز می‌کنند که نتیجه آن فاش شدن اسرار خانوادگی‌ است. کتابفروشی محل بازی دوران کودکی میراندا است و او می‌‌خواهد به هر طریق ممکن آن را از سقوط نجات دهد.

پاریس از روی کتاب نوشته لیام کالانان
وقتی روبرت شوهر خانم لی به طور مرموزی ناپدید می‌شود، چند روز بعد در خانه‌اش دو بلیط هواپیما به مقصد پاریس به نام خودش و دخترش پیدا می‌کند. در شهر پاریس نوشته‌ای از شوهرش به دستش می‌رسد که آنها را به سوی یک کتابفروشی هدایت می‌کند. در کتابفروشی سرنخ‌هایی برای جستجوی شوهرش وجود دارند که همه آنها به صورت معماگونه‌ای به یکدیگر ارتباط پیدا می‌کنند.

اوقات تابستان در کتابخانه رابرز نوشته سو هالپرن
سانی ۱۵ ساله بعد از دزدیدن یک کتاب فرهنگ لغت به کار اجباری در یک کتابخانه عمومی شهر محکوم می‌شود. او مجبور است اوقات فراغت تابستانی خود را در این کتابخانه سپری کند. در آنجا با افراد مختلفی از کتابدارهای کتابخانه‌های دیگر تا تاجران وال استریت روبرو می‌شود که زندگی‌اش را دچار تحول می‌کند.

کتابفروشی در کنج نوشته جنی کولگان
نینا ردموند شخصیت اصلی داستان این کتاب در شغل کتابداری در کتابخانه عمومی شهر کار می‌کند که هر روز مجبور است پشت یک میز بنشیند و یک کار تکراری را انجام دهد. روزی تصمیم می‌گیرد به این تکرار پایان دهد و صدها کیلومتر دور از کتابخانه مسافرت کند. او یک خودروی ون کرایه می‌کند و پر از کتاب می‌کند. این کتابفروشی متحرک در ادامه محور اصلی داستان‌هایی می‌شود که برای او اتفاق می‌افتند.

کتابفروشی ۲۴ساعته آقای پنومبرا نوشته رابین اسلون
شاید فکر کنید این رمان درباره یک کتابفروشی صحبت می‌کند ولی در اصل کتابفروشی آقای پنومبرا راه مخفی به یک کتابخانه مرموز و پنهان دارد که هر کسی نمی‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. در داستان این رمان ماجرای «کلای» جوان را داریم که از همان ابتدای کارش در کتابفروشی متوجه عجیب بودن آن می شود. در روزها کسی به کتابفروشی مراجعه نمی‌کند ولی شبها مشتریهای عجیب و غریبی پیدایشان می‌شود.

مردی که عاشق کتاب‌ها بود نوشته آلیسون هوور بارتلت
داستان اصلی رمان با الهام از زندگی واقعی یک کلکسیونر عاشق کتاب نوشته شده است که کارش جمع‌آوری کتاب‌های کمیاب و نایاب بود ولی به جای خریدن آنها را می‌دزید. جان چارلز گیلکی بر خلاف سارقان دیگر که برای رسیدن به منفعت اقتصادی اقدام به سرقت می‌کنند او تنها به خاطر عشق به کتاب آنها را می‌دزدید.