کتابی با مقدمه آیت الله هاشمی رفسنجانی منتشر شد
کتابی با مقدمه آیت الله هاشمی رفسنجانی منتشر شد

دفتر نشر معارف انقلاب، اعلام کرد آخرین کتابی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای آن مقدمه‌ای کامل نوشته است، منتشر و به همه دوستداران انقلاب اسلامی و ایران عزیز و به همه همراهان و همفکران آیت‌الله تقدیم می‌شود.

دفتر نشر معارف انقلاب، اعلام کرد آخرین کتابی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای آن مقدمه‌ای کامل نوشته است، منتشر و به همه دوستداران انقلاب اسلامی و ایران عزیز و به همه همراهان و همفکران آیت‌الله تقدیم می‌شود.

به گزارش هفت هنر کتاب دوجلدی که تحت عنوان «روزها و روزگاران سخت» و با موضوع تاریخ شفاهی جنگ ایران و عراق، در بیش از هزار وپانصد صفحه، تهیه و تنظیم شده است، آخرین کتابی است که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آن را در چند نوبت به صورت کامل بازخوانی و بازنویسی کرده و اصلاحات و نظرات تکمیلی خود را حاشیه‌نگاری کرده تا سرانجام متن نهایی حاصل شد و بر آن مقدمه‌ای نوشت.

متن کامل این مقدمه به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

محققان و اندیشمندان حوزه تاریخ معاصر ایران، می‌دانند که من در طی سالیان گذشته، خصوصاً از ده هفتاد به بعد، مصاحبه‌های متعدد و متنوعی درخصوص رویدادهای انقلاب و وقایع بعد از آن داشته‌ام. بخشی از این مصاحبه‌ها، به مناسبت‌های مختلف انتشار عمومی یافته و بخشی دیگر، به دلایل گوناگون، انتشار نیافته است. اما همه آنها براساس برنامه‌ریزی دفتر نشر معارف انقلاب، به عنوان یکی از کتابهای جنبی، همراه با کتاب خاطرات هر سال تنظیم و منتشر می‌شود.

در این میان وقتی طرح تدوین تاریخ شفاهی عصر انقلاب و جمهوری اسلامی، بر مبنای تدوین مجدد و موضوعی این مصاحبه‌ها و انجام مصاحبه‌های تکمیلی برای آنها، توسط جناب آقای بشیری، مطرح شد، انجام آن را با توجه به اقبال محققان و جوانان عزیز، از این نوع سبک نگارش رویدادهای تاریخی، مفید و مناسب دیدم و قول همراهی دادم.

حال آنچه پیش روی شماست، جلد اول از همین مجموعه است که تحت عنوان «روزها و روزگاران سخت» و با موضوع تاریخ شفاهی جنگ ایران و عراق، تهیه و تنظیم شده است. برای به نتیجه رسیدن این کار، ابتدا کلیه گفته‌های من در مورد جنگ، فیش‌برداری شده و سپس با بررسی مقایسه‌ای آنها با خاطرات، کمبودها ، نواقص و ابهامات موجود در شرح این رویداد مهم تاریخ معاصر ایران، با انجام چند مصاحبه جدید، برطرف گردیده است.

درنهایت، خودم نسخه اولیه تهیه شده را خوانده‌ام و طی چندین مرحله رفت و برگشت و انجام اصلاحات لازم، نسخه نهایی، تدوین و آماده انتشار شده است.

از حیث محتوا، کتاب حاضر شرح مفصلی است از رویدادها و حوادث مربوط به سالهای اولیه جنگ تحمیلی و دفاع مقدس . تفاوت محتوای این کتاب با مجموعه کارنامه و خاطرات روزنوشت و مجموعه دیگری که تحت عنوان کارنامه و خاطرات جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ، تهیه شده است در این می‌باشد که در آن مجموعه‌ها، خاطراتم را از وقایع و رویدادهای جنگ آورده‌ام، اما این کتاب به صورت پرسش و پاسخ است و هدف آن پاسخگویی به کلیه ابهامات و شبهات احتمالی در مورد این رویداد تاریخی می‌باشد.

خوبست که خوانندگان گرامی و علاقمندان و اهل نظر، پس از مطالعه این کتاب، اگر پرسشی و ابهام دیگری در مورد رویدادهای جنگ تحمیلی دارند، مطرح کنند تا انشاءالله در چاپ‌های بعدی، به آنها نیز پاسخ داده شود.

امیدوارم این مجموعه جدید نیز مورد توجه اندیشمندان و محققان قرار گیرد و بتواند در بازنویسی رویدادها و وقایع مهم انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی، مفید واقع گردد.

لازم می‌دانم از زحمات جناب آقای عباس بشیری، در طراحی و تدوین این مجموعه قدردانی نمایم و از دفتر نشر معارف انقلاب که حاصل این کوشش و تلاش مجددانه را ، به زیور طبع آراسته است، تشکر کنم.