کاوه آفاق در نشست خبری جشنواه موسیقی فجر: گروه‌هایی که فرصتی برای دیده شدن ندارند در جشنواره حضور داشته باشند
کاوه آفاق در نشست خبری جشنواه موسیقی فجر: گروه‌هایی که فرصتی برای دیده شدن ندارند در جشنواره حضور داشته باشند

من معتقدم جشنواره موسیقی فجر باید فرم هنری داشته باشد.

نشست خبری کنسرت کاوه آفاق خواننده موسیقی پاپ کشورمان در چارچوب نشست های رسانه ای گروه های بخش تلفیقی جشنواره موسیقی فجر برگزار شد.

به گزارش هفت هنر، کاوه آفاق در ابتدای این نشست رسانه ای که روز چهارشنبه ۱۵ دی ماه در تالار وحدت تهران برگزار شد با اشاره به برگزاری تازه ترین کنسرت خود در بخش تلفیقی سی و دومین جشنواره موسیقی فجر بیان کرد: ما باید به جشنواره می آمدیم که آمدیم. به هر صورت از سال ۹۱ که تصمیم گرفتیم برای صدور مجوز آثارمان اقدام کنیم تلاش بر این بود تا بتوانیم وارد فضای جدیدی در عرصه موسیقی شویم و خوشبختانه چندی پیش موفق به دریافت مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شدیم و هم اکنون نیز بسیار خوشحالیم که در جشنواره موسیقی فجر حضور داریم.

وی ادامه داد: برنامه ریزی های متفاوتی برای اجرای برنامه در برج آزادی تهران انجام دادیم و فکر می کنم با توجه به ارکستری که برای این کنسرت در نظر گرفتیم مخاطبان شاهد یک اجرای متفاوت از ما خواهند بود.

این خواننده موسیقی پاپ با اشاره به جزییات کنسرت تازه خود گفت: قطعات «شال»، «بدرود»، «فلوکستین»، «همهمه» به همراه تعدادی از قطعات منتخب آلبوم «با قرص ها می رقصد» آثاری هستند که ما با یک ارکستراسیون جدید و در نظر گرفتن ظرفیت و آکوستیک سالن برج آزادی آنها را برای مخاطبان اجرا می کنیم.

آفاق درباره شرایط برگزاری سی و دومین جشنواره موسیقی فجر گفت: مبالغ در نظر گرفته شده برای خوانندگان و گروه های شرکت کننده در جشنواره اصلا قابل قیاس با دستمزدهای رایج نیست اما برای ما حضور در جشنواره موسیقی دارای اهمیت زیادی بود که فارغ از جنبه های مادی به آن توجه کردیم.

خواننده آلبوم «با قرص ها می رقصد» در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به حاشیه های پیش آمده پیرامون نحوه بلیت فروشی گروه های شرکت کننده در بخش موسیقی تلفیقی جشنواره و تبعیض هایی که پیرامون این موضوع به وجود آمده است، بیان کرد: این گناه خواننده نیست که در خانه اش نشسته اما با یک تهیه کننده قوی کار می کند که یکی از بهترین سامانه های فروش بلیت کنسرت را دارد. البته من این توضیح را بدهم که ما در کنسرت های قبلی که خوشبختانه با استقبال خوبی هم از سوی مخاطبان مواجه شد از سامانه های دیگری غیر از سامانه های فروش بلیت جشنواره استفاده کردیم اما به هر حال اینکه یک تهیه کننده خوب در پشت یک سامانه فروش اینترنتی قوی حضور دارد گناه من نیست و خدا را شاهد می گیرم که در این مورد که ممکن است موجب ایجاد شبهاتی شده باشد بنده و گروهم هیچ تقصیری نداریم که بیان کننده تبعیض میان گروه ما و گروه های دیگر باشد. بنابراین گروه ها و هنرمندان عزیزی که بلیت کنسرت هایشان در سامانه دیگر به فروش رسیده من را ببخشند که ماجرا اینگونه شد.

آفاق در بخش پایانی صحبت های خود تصریح کرد: وقتی در جشنواره موسیقی مقاومت شرکت کردم به من گفتند به خاطر دریافت مجوز در این رویداد حضور دارم و جالب آنکه عده ای هم می گفتند که من در جشنواره هستم که بخواهم فضای گذشته را مقداری تلطیف کنم. این دیدگاه ها متاسفانه یا خوشبختانه در مورد گروه ما وجود دارد اما به هرحال بسیار خوشحالم که در جشنواره موسیقی فجر که تنها رویداد بزرگ موسیقی کشورمان است حضور دارم ولی امیدوارم روزی همه جشنواره های ما خصوصی شوند.

آرمان مهربان رهبر ارکستر گروه کاوه آفاق هم در این نشست رسانه ای بیان کرد: تمام برنامه ها به نوعی پیش بینی شده که مخاطبان شاهد یکی از بهترین اجراهای زنده تاریخ موسیقی ایران باشند چرا که هم کیفیت ارکستر و هم نوازندگان طوری ترتیب داده شده که همه چیز روی کاغذ برای ما مشخص شده و من اطمینان می دهم که شما یک کنسرت متفاوت با صدادهی خوبی را خواهید دید.

وی در بخش پایانی صحبت های خود تصریح کرد: من معتقدم جشنواره موسیقی فجر باید فرم هنری داشته باشد. اینجا جای گروه هایی است که به جهت کم کار بودن در طول سال جای دیده شدن ندارند و جشنواره موسیقی فجر را محلی برای عرضه شدن می بینند. ذکر این انتقاد هم در اینجا لازم است که بگوییم جشنواره موسیقی فجر جای حضور گروه های پاپ پرطرفدار که در طول سال برنامه های زیادی دارند، نیست. من از عوامل برگزاری جشنواره فجر می خواهم که از این پس شرایط را به گونه ای طراحی کنند که گروه های دیگری که فرصتی برای دیده شدن در طول سال ندارند در جشنواره حضور داشته باشند چرا که تکرار بخش پاپ در درون این رویداد اشتباه است.