جواد علیزاده، کاریکاتوریست ایرانی نشان لیاقت انجمن روزنامه‌نگاران سازمان ملل در سال ۲۰۱۶ را دریافت کرد.

جواد علیزاده، کاریکاتوریست ایرانی نشان لیاقت انجمن روزنامه‌نگاران سازمان ملل در سال ۲۰۱۶ را دریافت کرد.

 به گزارش هفت هنر، مسابقه کارتون مطبوعاتی، سیاسی هر سال توسط انجمن روزنامه‌نگاران و کاریکاتوریست‌های مطبوعاتی در سازمان ملل در نیویورک برگزار و از کارتونیست‌های حرفه‌ای و مطبوعاتی کشورهای عضو سازمان ملل از پنج قاره جهان دعوت می‌شود که برای انعکاس روح و اصول سازمان ملل، در این مسابقه شرکت و کار جدید چاپ‌شده‌شان را همراه با بریده نشریه حاوی کار چاپ‌شده برای آن‌ها ارسال کنند.

هیئت داوران این نمایشگاه بین‌المللی شامل افرادی مانند کوفی عنان (دبیرکل پیشین سازمان ملل)، اسکار سانچز (برنده جایزه نوبل)، لاری (کارتونیست پیشکسوت آمریکایی)، شخصیت‌های برجسته رسانه‌ای، سیاسی، فرهنگی و ۴۲ نماینده سازمان ملل از کشورهای مختلف است.

هر سال ۱۶ جایزه با عنوان lurie un award شامل سه جایزه نقدی و ۱۰ نشان لیاقت به کارتونیست‌های برگزیده اهدا می‌شود. امسال برای دومین‌بار لوح تقدیر و لیاقت سازمان ملل با امضای بان کی مون، به جواد علیزاده و ۹ کارتونیست دیگر رسید. علیزاده به‌خاطر کار چاپ‌شده‌اش در صفحه طنز چهاربعدی در نشریه «طنز و کاریکاتور» برنده نشان سازمان ملل شد.

علیزاده درباره برگزیده شدن اثرش گفت: «اگرچه من برنده جایزه نقدی اول یا دوم یا سوم نشده‌ام، اما چون سوژه این کارم را خیلی دوست داشتم، خوشحالم که حرف دل خودم و خیلی‌ها را زده‌ام و برداشت خودم را از مصیبت فقر و بی‌پولی و نابرابری و بی‌عدالتی به‌شکل طنزی تلخ در سطحی بین‌المللی و نزد افکار عمومی جهان عرضه کرده‌ام تا شاید از این طریق، مسئولان و زمامداران جهان، توجهی به ریشه‌کنی فقر کنند، البته شاید.»