کارگردان آمریکایی درگذشت

02:0013۰

«گری مارشال» کارگردان و نویسنده کمدی‌های تلویزیونی و همچنین فیلم معروف «زن زیبا» در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

به گزارش هفت هنر،  اسکرین نوشت: «گری مارشال» که در دهه ۱۹۷۰ معروف‌ترین کمدی‌های تلویزیون آمریکا از جمله «روزهای خوش»، «زوج عجیب و غریب» و «لاورن و شرلی» وئ همچنین فیلم‌های بلند موفقی از جمله «زن زیبا» را در کارنامه سینمایی داشت در سن ۸۱ سالگی و پر اثر ذات‌الریه ناشی از یک سکته در نیویورک درگذشت.

«مراشال» در ۱۳ نوامبر ۱۹۳۴ در نیویورک متولد شد. او در دانشگاه در عرصه موسیقی فعال بود و یکی از سربازان ارتش آمریکا در کره جنوبی نیز بود. او با بازگشت به نیویورک کار خود را به عنوان یک خبرنگار ورزشی آغاز کرد و همچنین به اجرای برنامه در کلوپ کمدی می‌پرداخت تا این که در سال ۱۹۶۰ به عنوان نویسنده کمدی در برنامه «Tonight Show» استخدام شد.

وی دو سال بعد به هالیوود رفت و در نگارش کمدی «دیک ون دایک» مشارکت کرد و سپس به ساخت کمدی موقعیت‌های تلویزیونی موفق «زوج عجیب و غریب»، «روزهای خوش»، «لاورن و شرلی» و همچنین «مرک و میندی» پرداخت.

«گری مارشال» که تجربه کارگردانی در تئاتر و اوپرا را نیز داشت، در سال ۱۹۹۰ فیلم معروف «زن زبیا» را بازی «جولیا رابرتز» و «ریچارد گِر» به سینما آورد و این فیلم یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های دهه ۹۰ میلادی نام گرفت و با فروش بیش از ۴۲ میلیون قطعه بلیت، رکورددار فروش بلیت فیلم‌های رمانیک تاریخ سینمای آمریکا نام گرفت و «جولیا رابرتز» نیز برای بازی در این فیلم جایزه گلدن گلوب بازیگری گرفت و  در جوایز اسکار نیز نامزد شد.

از دیگر فیلم‌های بلند سینمایی «گری مارشال» می‌توان به «خاطرات شاهزاده»، «عروس فراری»، «بچه فلامینگو» و همچنین دو فیلم جدیدتر «روز ولنتاین» و «روز مادر» اشاره کرد.

لینک کوتاه
https://titrhonar.ir /?p=4313

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند

*