چرا پائولو کوئیلو به اتفاقات ایران واکنش نشان داد؟
چرا پائولو کوئیلو به اتفاقات ایران واکنش نشان داد؟

همزمان با شروع اعتراضات مردمی برخی چهره‌های سیاسی با سوءاستفاده و موج‌سواری از اتفاقات کشور به دنبال بهره برداری سیاسی مردم به سود خود بودند.

همزمان با شروع اعتراضات مردمی برخی چهره‌های سیاسی با سوءاستفاده و موج‌سواری از اتفاقات کشور به دنبال بهره برداری سیاسی مردم به سود خود بودند. رضا پهلوی فرزند آخرین شاه ایران یکی از کسانی بود که با شروع این اعتراضات، خیلی سریع دست به کار شد و با ارسال پیام و انجام گفت‌وگو سعی در مصادره اعتراضات مردمی به سوی اقلیتی خاص داشت.

به گزارش تیترهنر، مردم ایران در حالیکه ۴۰ سال پیش نظام شاهنشاهی را برای همیشه از میان بردند باز عده‌ای به دنبال بازگشت به عقب و احیای نظام سلطنتی هستند. اینکه تعدادی از تظاهرکنندگان برای خالی کردن خود و اعلام اعتراضشان شعارهایی با مضمون مدح رضاشاه و پسرش بدهند، دلیلی بر سلطنت‌طلب بودنشان است بلکه طرح این شعارها از ناآگاهی تاریخی و سیاسی و بیان نوعی اعتراض است.

خاندان خارج‌نشین پهلوی که ۴۰ سال دور از ایران بوده‌اند و کوچکترین آشنایی‌ای با جامعه ایران ندارند، به خیال اینکه مردم ایران خواهان بازگشت آنها هستند خیلی زود نسبت به این اعتراضات واکنش نشان دادند. پس از این واکنش‌ها،‌ کوئیلو، به اظهارات رضا پهلوی درباره اعتراضات اخیر در ایران پاسخ داد.

 این نویسنده سرشناس که در ایران با آثاری چون «کیمیاگر»‌ و «برنده تنهاست» شناخته می‌شود، در واکنش به اظهارات پسر محمدرضا پهلوی درباره اعتراضات اخیر در ایران در توییتر نوشت: «ساکت شو. ساواک از میان رفته است، و اگر کودتای دیگری همانند آنچه در سال ۱۹۵۳ سازمان سیا ترتیب داد را از آمریکا بخواهی، ایرانیان در حمایت از کشورشان صف‌آرایی خواهند کرد.» این نویسنده برزیلی با آگاهی از تاریخ معاصر ایران،‌ به درستی جواب رضا پهلوی را داده است. کودتا علیه مصدق و سرکوب مخالفان سیاسی در دوره محمدرضا پهلوی یکی از سیاه‌ترین دوره‌های تاریخی ایران است.
دلیل علاقه کوئیلو به ایران از کجاست؟
کوئیلو از قدیم‌الایام به تاریخ و فرهنگ ایران علاقه داشته و در بعضی کتاب‌هایش با نام بردن از ایران، مثال‌هایی از این تاریخ و فرهنگ غنی آورده است. او همچنین سال ۱۳۷۹ به ایران آمد و مورد استقبال علاقه‌مندان ایرانی قرار گرفت. او درباره علاقه‌اش به ایران می‌گوید:« من به ایران سفر کرده‌ام، آن سفر یکی از بهترین سفرهای عمر من بود، ایرانی‌ها واقعا انسان‌های خوبی هستند. راستش را بخواهید وقتی در ایران بودم این احساس را داشتم که مردم ایران بیشتر از مردم برزیل، یعنی هموطنانم، مرا می‌شناسند.»