اتریش، مجارستان و اسلواکی مرز درکشورهای اروپایی این روزها کمرنگ‌تر از گذشته شده است. با تشکیل اتحادیه اروپا، آزادی رفت‌وآمد بین کشورهای مختلف این قاره به وجود آمده است. به همین دلیل، مرزها، کارکرد سنتی خود را از دست داده‌اند. برای همین هم مرزها این روزها معنای جدیدی پیدا کرده‌اند. مرزها تبدیل به جاذبه گردشگری […]

اتریش، مجارستان و اسلواکی
مرز درکشورهای اروپایی این روزها کمرنگ‌تر از گذشته شده است. با تشکیل اتحادیه اروپا، آزادی رفت‌وآمد بین کشورهای مختلف این قاره به وجود آمده است. به همین دلیل، مرزها، کارکرد سنتی خود را از دست داده‌اند. برای همین هم مرزها این روزها معنای جدیدی پیدا کرده‌اند. مرزها تبدیل به جاذبه گردشگری شده است. به ‌صورتی که درمحل تقاطع مرز کشورهای اتریش، مجارستان و اسلواکی میزهای پذیرایی گنجانده شده است. قطعا تجربه تفریح و تفرج در یک منطقه خاص و ویژه که محل تقاطع ٣ کشور است، می‌تواند برای هر گردشگری جذاب باشد.
هلند و بلژیک
هلند و بلژیک همواره جزو کشورهایی بوده‌اند که برای مثال‌های خاص و ویژه در جغرافیا به آنها اشاره می‌شده است. مرز بین این دوکشور هیچ معنای خاصی نداشته است، جز این‌که حس تعلق به کشوری را تداعی کند. بلژیک و هلند از دیرباز روابط صمیمانه‌ای با هم داشته‌اند. آنها هنوز هم خطوط مرزی را حفظ کرده‌اند اما تنها روی کاغذ یا نهایتا علامتی روی زمین. برای همین علامت‌های روی زمین که مرز این دوکشور را معنا می‌بخشد، تبدیل به یک جاذبه گردشگری شده است و  بسیاری از افراد در مرز این دوکشور عکس یادگاری می‌اندازند.
آرژانتین، برزیل و پاراگوئه
کشورهای آمریکای لاتین معمولا مرزهایشان را با استفاده از پدیده‌های طبیعی ترسیم می‌کنند. درمنطقه‌ای که جنگل‌های وسیع دارد و رودخانه‌های پرآب بهترین وسیله برای ترسیم مرز همین عوارض طبیعی هستند. حال خود این عوارض طبیعی روی زمین اشکالی را به وجود می‌آورند که جذابیت فراوانی برای هر گردشگری دارد. رودخانه‌ای که با چند شاخه‌شدن مرزهای بین کشورهای آرژانتین، برزیل و پاراگوئه  را تعیین کرده است، قطعا می‌تواند برای هر علاقه‌مندی به گردشگری و حتی مباحث سیاسی جذاب باشد.
مکزیک و آمریکا
مرز بین آمریکا و مکزیک یکی از مناقشه برانگیزترین مرزهای موجود روی زمین است. به‌ صورتی که حتی در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری آمریکا دونالد ترامپ وعده داده است که تمام این مرز را دیوار می‌کشد. این امر یادآور دیوار برلین در زمان جنگ سرد است. از همین‌رو شاید مرز مکزیک و آمریکا برای هر گردشگری جذاب باشد. مرزی که آن‌قدر در اخبار از آن می‌شنویم که دیدنش جالب به ‌نظر می‌رسد. جالب‌تر آن می‌شود که ببینیم سیاست‌های شهرسازی و توسعه شهری در دوسوی مرز با هم چقدر فرق دارد و در هرسوی این مرز، آمریکا و مکزیک چه چشم‌اندازهای شهری متفاوتی را خلق کرده‌اند. شاید دونالد ترامپ و بسیاری از طرفداران سرمایه‌داری و محافظه‌کاران آمریکایی بخواهند بین مردم دوکشور مکزیک و آمریکا دیوار بکشند. شاید سرمایه‌داری می‌خواهد یادآور دوران جنگ سرد باشد و ایدئولوژی نئولیبرالش را با دیوارها و سیم خاردارها حفاظت کند، اما گردشگری به همه اینها نه می‌گوید. گردشگری مرزها را تنها به‌عنوان جاذبه می‌شناسد نه هیچ چیز دیگری. دیوارها نهایتا برایش تبدیل به محلی می‌شوند که در دوسوی آن والیبال بازی کنند. این تصویر می‌تواند هر گردشگری را به خود جذب کند.