پولیتزر برندگانش را شناخت
پولیتزر برندگانش را شناخت

کتاب «راه آهن‌زیرزمینی» جایزه پولیتزر در زمینه ادبیات داستانی را از آن خود کرد.

کتاب «راه آهن‌زیرزمینی» جایزه پولیتزر در زمینه ادبیات داستانی را از آن خود کرد.

به گزارش هفت هنر، «راه آهن‌زیرزمینی» نوشته کالسون وایت‌هد داستان سفر زنی جوان است که از با استفاده از راه آهن ‌زیرزمینی از برده بودن فرار می‌کند.

این کتاب پرفروش پیش از این چندین بار مورد تقدیر قرار گرفته بود که برای نمونه می‌توان به جایزه ملی کتاب آمریکا اشاره کرد. در حال حاضر بری جنکینز کارگردان فیلم برنده جایزه اسکار «مهتاب»‌ با اقتباس از این کتاب یک سریال کوتاه برای آمازون می‌سازد.

داوران پولیتزر این کتاب را برای «مدلسازی هوشمند رئالیسم و ترکیب خشونت برده‌داری و درام فرار در داستانی درباره آمریکای معاصر» شایسته دریافت این جایزه دانستند.

لین ناتیج نمایشنامه‌نویس سرشناس آمریکایی نیز برای نمایشنامه‌ «عرق جبین» درباره تقلای کارگران یک کارخانه برای باقی ماندن در کار، برای دومین بار برنده جایزه پولیتزر شد.

در این میان جایزه پولیتزر برای آثار غیرداستانی برای کتاب «بیرون کردن مستاجر: فقر و سود در شهر آمریکایی» به متیو دزموند رسید و هشام مطر برای کتاب «بازگشت» جایزه پولیتزر در زمینه بهترین زندگینامه را از آن خود کرد.

جایزه پولیتزر معتبرترین افتخار در زمینه روزنامه‌نگاری در آمریکا به شمار می‌رود. در بخش جوایز روزنامه‌نگاری دیلی‌نیوز نیویورک و پلتفرم آنلاین روزنامه‌نگاری تحقیقی «پروپابلیکا» برای پوشش دادن اخبار سوءرفتار پلیس نیویورک با اقلیت‌های فقیر جامعه، جایزه پولیتزر در رشته خدمات عمومی روزنامه‌نگاری را دریافت کردند.

دیوید فرنتولد از روزنامه واشنگتن‌پست برای «آفرینش مدلی برای خبرنگاری شفاف در پوشش اخبار کمپین تبلیغاتی ترامپ» برنده جایزه پولیتزر در رشته گزارشگری در سطح ملی شد.

روزنامه نیویورک تایمز برای پوشش اخبار کارهای ولادمیر پوتین و روسیه جایزه گزارشگری بین‌اللملی را از آن خود کرد و جایزه پولیتزر نقد به هیلتون آلس از نیویورکر رسید.

کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاری تحقیقی نیز برای کارشان در افشای اسناد پاناما به عنوان برنده جایزه پولیتزر در زمینه گزارش روشنگر معرفی شدند.

منبع: گاردین/ ۱۰ آوریل