ویزای گروهی ایران و روسیه سال ۲۰۱۸ لغو می‌شود
ویزای گروهی ایران و روسیه سال ۲۰۱۸ لغو می‌شود

سرپرست دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری با اعلام نام کشورهایی که پیشنهاد لغو روادید با آن‌ها در حال پیگیری است، از به سرانجام رسیدن رژیم لغو روادید گروهی بین ایران و روسیه در نخستین ماه‌های سال ۲۰۱۸ خبر داد.

سرپرست دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری با اعلام نام کشورهایی که پیشنهاد لغو روادید با آن‌ها در حال پیگیری است، از به سرانجام رسیدن رژیم لغو روادید گروهی بین ایران و روسیه در نخستین ماه‌های سال ۲۰۱۸ خبر داد.

به گزارش تیتر هنر لیلا اژدری با توضیح این‌که ویزا به امور خارجه مربوط می‌شود و سیاست ایران این است که برای حرمت گذاشتن به شهروندان ایرانی و دولت جمهوری اسلامی، لغو ویزا دوطرفه باشد، گفت: هرچند ما در بخش گردشگری معتقدیم اگر ویزا یک‌طرفه لغو شود بیشتر به نفع کشور و صنعت گردشگری تمام خواهد شد، همان‌طور که  پس از لغو یک‌طرفه‌ی ویزا از سوی ایران برای جمهوری آذربایجان، تعداد زیادی گردشگر آذربایجانی به ایران سفر کردند.

ویزای گروهی ایران و روسیه در سال ۲۰۱۸ لغو می‌شود و از آن پس روس‌ها و ایرانی‌ها در قالب گروه‌های ۱۵ نفره و از طریق آژانس می‌توانند بدون ویزا به کشور مقابل سفر کنند

وی اضافه کرد: به هر حال درباره‌ی ویزا، سیاست دولت و وزارت امور خارجه، به عنوان مسؤول مستقیم و تصمیم‌گیرنده نهایی اهمیت دارد و قطعا نسبت به پیشنهادهای سازمان میراث فرهنگی وگردشگری اولویت دارد. با این حال ما پیشنهاداتمان را به وزارت خارجه ارائه می‌کنیم.

اژدری افزود: ما با وزارت خارجه بحث‌های زیادی در ارتباط با ویزا داشته‌ایم، درباره‌ی روسیه هم پیشنهاد لغو ویزای دو طرفه داده شد که کارهای نهایی آن درحال انجام است. به این ترتیب که گردشگران روس و ایرانی می‌توانند در قالب گروه‌های ۱۵ نفره بدون نیاز به دریافت ویزا، به شکل مانیفستی و از طریق آژانس‌هایی که از سوی دو کشور معرفی می‌شوند، به ایران و روسیه سفر کنند.

او درباره زمان قطعی برقراری این رژیم بین دو کشور، اظهار کرد: همه کارها و اقدامات لازم انجام شده و فکر می‌کنم در آینده خیلی نزدیک با سفر هیات بلندمرتبه از ایران به روسیه، این پروژه به سرانجام برسد.

سرپرست دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری درباره‌ی سایر پیشنهادهایی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارت خارجه برای پیگیری لغو روادید داده است، گفت: در ارتباط با چین این پیشنهاد را مطرح کرده‌ایم، چون در گردشگری کشور خاصی محسوب می‌شود، مدل پیشنهادی ما مشابه روسیه و لغو روادید گروهی بوده است.

به لغو روادید با روسیه، چین، آلمان و ترکیه می‌اندیشیم. هنوز درباره این پیشنهاد با آلمان صحبت نشده، ولی همکاری‌های گردشگری خوبی با اتحادیه اروپا آغاز شده که شاید از آن طریق چنین پیشنهادهایی پیگیری شود

وی درباره لغو روادید با هند که زمانی جزو پیشنهادهای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود، اظهار کرد: فعلا این کشور را از دستور کار خارج شده است، چون در حال حاضر بین بازارهای هدف، اولویت ندارد. ما در ارتباط با موضوع لغو روادید فعلا روی کشورهای تاپ و در اولویت جذب گردشگر متمرکزیم که روسیه، چین، آلمان و ترکیه از آن‌جمله است.

او درباره جزییات پیشنهاد لغو ویزا با آلمان توضیح داد:‌ این کشور جزو اصلی‌ترین بازارهای هدف گردشگری ایران است، هرچند موضوع لغو روادید با طرف آلمانی تا کنون مطرح نشده، به اضافه این‌که درحال حاضر با کمیسیون گردشگری اتحادیه اروپا روابط و همکاری‌های گردشگری خوبی را آغاز کرده‌ایم که احتمالا در آن قالب، چنین پیشنهادهایی را بتوان پیگیری کرد.

اژدری در پاسخ به این پرسش که آیا مدل پیشنهادی برای لغو روادید در حوزه اروپا مشابه روسیه و منحصر به سفرهای گروهی است، گفت: اجازه دهید در جلسات فنی و کارشناسی جزییات آن نهایی و مدل‌های مختلف بررسی و سپس اطلاع رسانی شود.