در روزهایی که وزیر ارشاد درگیر برگزاری کنسرت در شهرهای دیگر کشور است، رهبران ارکسترها در پایتخت پشت سر هم استعفا می‌کنند. به گزارش «هفت هنر»، با کناره‌گیری رهبر ارکستر موسیقی ملی ایران، سریال استعفای رهبر ارکسترها به دلیل وضعیت نابسامان بنیاد رودکی همچنان ادامه دارد. پس از استعفای علی رهبری از رهبری ارکستر تهران […]

در روزهایی که وزیر ارشاد درگیر برگزاری کنسرت در شهرهای دیگر کشور است، رهبران ارکسترها در پایتخت پشت سر هم استعفا می‌کنند.

به گزارش «هفت هنر»، با کناره‌گیری رهبر ارکستر موسیقی ملی ایران، سریال استعفای رهبر ارکسترها به دلیل وضعیت نابسامان بنیاد رودکی همچنان ادامه دارد. پس از استعفای علی رهبری از رهبری ارکستر تهران در اواخر سال گذشته، حالا فرهاد فخرالدینی مدیر هنری و رهبر ارکستر موسیقی ملی ایران هم از سمتش استعفا کرده تا ارکستر ملی و تهران روزهای خوبی پیش رو نداشته باشند. این در حالی است که حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ بر راه‌اندازی و از سرگیری فعالیت ارکسترهای ملی و تهران تأکید کرده بود و همگان تصور می‌کردند با روی کار آمدن دولت یازدهم این دو ارکستر وضعیت خوبی پیدا کنند. اصلی‌ترین مشکل در رابطه با بحث ارکستر تهران و ملی به بنیاد رودکی برمی‌گردد؛ بنیادی که از ابتدای فعالیت دولت با انتخاب مدیران غیرمتخصص روند ناامیدکننده‌ای را پیموده است.

سپردن دو ارکستر اصلی کشور به بنیاد رودکی اشتباه بزرگی بود که با شروع به کار دولت رخ داد و هنوز حواشی‌اش دامان این دو مجموعه بزرگ را گرفته است. علی رهبری در متن استعفایش به سوء‌مدیریت و در نتیجه بی‌نظمی و بی‌بندوباری‌های فراوان اداری بنیاد رودکی اشاره کرد و نوشت: «چطور می‌شود در کنار این افراد واقعاً بی‌ربط به موسیقی کلاسیک و ارکستر سمفونیک، کارهای جهانی انجام داد. این افراد در شش ماه گذشته با بی‌سوادی و ندانم‌کاری و تصمیمات غیرحرفه‌ای تماماً غلط و با سلب آرامش مدام، فعالیت را برای ارکستر سمفونیک غیرممکن ساختند.»

با اینکه پس از استعفای رهبری مدیریت بنیاد فارابی عوض شد ولی در اصل هیچ تغییری در روند نابسامان این بنیاد به وجود نیامد و فخرالدینی هم دقیقاً به همین دلایل استعفا کرد. فخرالدینی هم گفت: هنوز عضو ارکستر موسیقی ملی ما پول نت‌نویسی خود را دریافت نکرده اما آقایان می‌روند و از کشورهای دیگر مهمان خارجی می‌آورند و برای آنها هزینه‌های هنگفتی می‌کنند. در تمام اتفاقات پیش آمده برای ارکستر ملی و بنیاد رودکی نام علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد بیشتر از هر کسی به چشم می‌خورد. اقدامات غیر مؤثر و غیرتخصصی علی‌ مرادخانی روزهای تاریکی را برای بنیاد رودکی رقم زده است. وزیر ارشاد در طول چند سال گذشته هیچ موضع محکم و درستی در قبال وضعیت نابسامان بنیاد رودکی و ارکستر ملی و تهران نگرفته است. به نظر می‌رسد انفعال آقای وزیر آنچنان فضا را برای افراد غیرمتخصص باز کرده که استاد‌های موسیقی کشور رفتن را به ماندن ترجیح داده‌اند.

 احمد محمدتبریزی