واکنش‌ها به برندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر ۹۷ ادامه دارد/ غیرحرفه‌ای‌گری تا روز آخر ادامه داشت/ وقتی نام برندگان هم اشتباه اعلام می‌شود
واکنش‌ها به برندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر ۹۷ ادامه دارد/ غیرحرفه‌ای‌گری تا روز آخر ادامه داشت/ وقتی نام برندگان هم اشتباه اعلام می‌شود

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با تمام حاشیه‌ها، بی‌برنامگی‌هایش به پایان رسید اما انگار حاشیه‌های این دوره از جشنواره تمامی ندارد.

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با تمام بی‌نظمی و بی‌برنامگی‌هایش به پایان رسید اما انگار حاشیه‌های این دوره از جشنواره تمامی ندارد. جشنواره‌ای که می‌توانست جشن سینمای ایران در سال ۹۷ باشد با کج نظری، اعمال سلیقه کارکنان غیرحرفه‌ای در حذف رسانه‌های مستقل و رانت بازی با دوستان، جشنواره فیلم فجر را به یک دورهمی دوستانه به دور از شان سینمای ایران تبدیل کرد.

به گزارش تیتر هنر، این دوره از جشنواره که از اولین روزش بی‌نظمی در آن موج می‌زد تا آخرین روز  درگیر شلوغی و هرج و مرج بود. نشست‌های خبری بچگانه و شلوغی بدون دلیل سالن‌ها و حضور افراد بدون ربط، کارنامه سی و هفتمین دوره جشنواره فجر را سیاه کرد. داروغه زاده در عمل نشان داد توانایی لازم برای چینش نفرات و کارهای اجرایی را ندارد.

انتقادات به سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از زمان انتخاب هیئت داوران شروع شد. هیئتی که جز چند چهره، وزنه سنگینی برای سنجش کار فیلمسازان و بازیگران و سایر عوامل به شمار نمی‌رفت. استفاده از چهره‌هایی که در کارشان بسیار معمولی هستند انتقادات زیادی را برانگیخت. جز محمود کلاری و پوران درخشنده سایر نفرات چهره‌های درخشانی در کارشان نیست. ریما رامین‌فر که در این چند سال نقش مکمل سریال پایتخت بوده، محمد احسانی یک مدیر تلویزیون و مهرزاد دانش از خروجی‌های دانش امام صادق بوده و محمد بزرگ‌نیا هم سالهاست کار کارگردانی نمی‌کند و این سوابق نشان از عیار کار داوران دارد.

پس از اعلام برندگان و اعطای سیمرغ‌ها، اولین انتقادات متوجه رفتارهای عجیب و غریب همایون غنی‌زاده شد. او که از پذیرفتن سیمرغ اولش امنتاع کرده بود به ناگاه سیمرغ دوم را گرفت و معلوم نشد که بالاخره خواهان سیمرغ است یا نه. مهرزاد دانش با انتقادی تند از رفتار کارگردان فیلم «مسخره باز» نوشت: لوس‌بازی زننده جوانک تازه‌کاری با رفتارهای تهوع‌آور متظاهرانه‌اش در ادا درآوردن کژفهمانه از براندوی بزرگ و پذیرش-عدم پذیرش ادواری جایزه‌اش، از میزان شعور اجتماعی‌اش رونمایی‌ای جانانه به عمل آورد، نشان داد این جایگاه نیاز به مراقبت بیش‌تر دارد. به دبیرخانه جشنواره فیلم فجر پیشنهاد می‌کنم قوانینی تدوین شود که بر اساس آن، افرادی که از گرفتن جوایزشان، بدون دلیل، امتناع می‌کنند، در دوره‌های بعد حق شرکت در این مناسبت را نداشته باشند.

یکی دیگر از موردهای عجیب و غریب جشنواره امسال که فقط در جشنواره‌ای در سطح فجر اتفاق می‌افتد اعلام اشتباه نام برنده طراحی لباس است. در حالیکه در مراسم اختتامیه سیمرغ بلورین به فیلم «شبی که ماه کامل شد» رسید، در خبرها آمد که این جایزه به فیلم «ماجرای نیمروز؛ رد خون» تعلق دارد. اشتباهی فاحش که مشخص نیست چطور اتفاق افتاده است.

همچنین مهناز افشار نیز به داوری‌ها واکنش نشان داد و گفت که من تافته خوبی برای جشنواره امسال نبودم و به نوعی اعتراضش را به داوری‌ها نشان داد.

 

نویسنده: مهدی محمدتبریزی