هفته موسیقی نواحی در آزادی به پایان رسید
هفته موسیقی نواحی در آزادی به پایان رسید

کنسرت «آوای موج» در آخرین روز از نخستین هفته موسیقی نواحی در برج آزادی به صحنه رفت.

کنسرت «آوای موج» در آخرین روز از نخستین هفته موسیقی نواحی در برج آزادی به صحنه رفت.

به گزارش هفت هنر، این گروه که شب گذشته (۶ شهریور ماه) کنسرت خود را اجرا کرد، برگزیده قطعات اجرا شده در کنسرت‌های تهران را در قالب یک سی دی به حاضران هدیه داد.
محسن آقایی- مدیر گروه آوای موج در ابتدای اجرا بیان کرد: در بک استیج به مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد گفتم که امشب ما را تحمل کنید و آقای طالبی گفت، «مگر می‌خواهید چکار کنید؟» باید بگویم آقای طالبی نگران نباشید، سعی می کنیم مسائلی که باید را رعایت کنیم.
او ادامه داد: قرار بود در هفته موسیقی نواحی از هر گروهی تنها ۴ یا ۵ نفر شرکت کنند اما من به عشق مردم، همه گروه را آوردم.
«عروسی بوشهر»، «چوپی» قطعه قدیمی و سنتی بوشهر تلفیق با ریتم کردی، قطعه ای از موسیقی دریایی، قطعه ای به زبان لری در منطقه لرنشین بوشهر و همچنین بخشی از صحبت های عروس و مادرشوهر که به زبان محلی تبدیل به موسیقی شده است، از جمله قطعه های اجرا شده در بخش اول این کنسرت بود که با حرکات آئینی هادی منوچهری همراه شد.
علی آماج عباسی در بخش دیگری از این کنسرت بیان کرد: این همگرایی آوایی و فرهنگی که در هفته موسیقی شکل گرفته، اتفاق خوبی است و موجب می شود ما که در موسیقی اقوام فعالیت می‌کنیم با زبان و فرهنگ اقوام دیگر آشنا شویم و صحبت کنیم.
این خواننده افزود: این اتفاق را مدیون دست اندرکارانی هستیم که در این زمینه زحمت می کشند. این برای سومین بار است که در برج آزادی کنسرت اجرا می کنیم و قرار است بعد از ماه محرم و صفر کنسرتی در تالار وحدت داشته باشیم.
محسن آقایی- سرپرست گروه آوای موج هم خطاب به مدیر کل دفتر موسیقی که در این کنسرت حاضر بود، گفت: هر بار که درخواست اجرای کنسرت در تالار وحدت را داشتیم، گفتند سالن پر است، اما امیدوارم این اتفاق این بار اجرا شود.
بخش دوم کنسرت با صدای محمود جهان همراه شد. «او بردم» اولین قطعه‌ای بود که جهان اجرا کرد و درباره‌ی مفهوم آن توضیح داد: چند نفر در یک کلک در حال ماهیگیری بودند که یکنفر از آنها داخل آب می افتد و هر چه درخواست کمک می کند، دوستانش فکر می کنند او شوخی می کند و به او می گویند، «نترس، نترس سرکلکی». این کلک با آن کلکی که سر دیگری کلاه می گذارند فرق می‌کند.
قطعه بعدی که به صورت دو صدایی جهان و آماج  اجرا شد، «اِشکلم جوونم» بود که با استقبال تماشاگران به ویژه گردشگران خارجی که در سالن اجرا حاضر بودند، همراه شد.
محمود جهان بعد از اجرای این قطعه گفت: پدر آماج در شرکت نفت با من همکار بود و زمانی که او کوچک بود به منزل ما می آمد و ادای صدای من را در می آورد اما حالا برای خودش کسی شده و با من رقابت می کند.
در بخش پایانی نیز مجید پاکدل یکی از نوازنده های قدیمی موسیقی نواحی بوشهر قطعه ای از رباعیات خیام را که در محافل و شب نشینی‌های بوشهر مرسوم است، اجرا کرد. به گفته آماج عباسی این قطعه به دلیل اصالتی که دارد به شکل نشسته اجرا شد.
فرهاد گلگون،سهند امامزاده ای، امین باسره، علیرضا فرحی، محسن آقایی، سیاوش مهیمنیان، مهدی گلستان، ایمان فرخی، علی آماج و محمود جهان نوازندگان و خوانندگان گروه آماج را در این کنسرت تشکیل می دادند.
هفته موسیقی نواحی برای نخستین بار از اول تا ششم شهریور ماه در برج آزادی برگزار شد.