هر آنچه که درباره گذرنامه کشورتان می‌خواهید

پنجشنبه 31 تیر 1395 در 23:43


اگر با این پرسش اساسی روبه رو باشیم که شهروندی ما در یک کشور خاص و در واقع در اختیار داشتن گذرنامه آن کشور چه میزان از اعتبار و قدرت را برای ما به همراه دارد، این ابزار پاسخی جامع و کامل و البته با اطلاعات جالب و فوق العاده برای ما دارد.

، این ابزار جالب توجه وسط نهاد مالی «Arton Capital» طراحی شده و نام آن Passport Index است. برای استفاده از این ابزار میتوانید به وب سایت اصلی آن در اینجا مراجعه کنید. این ابزار در واقع یک دائره المعارف تعاملی تحت وب است که شما را از همه حقوقی که پاسپورت یا گذرنامه کشور شما در اختیارتان می گذارد، آگاه می کند.

این ابزار اقدام به جمع آوری اطلاعات مربوط به گذرنامه ۱۹۹ کشور مختلف کرده است و با استفاده از حقوق و اختیاراتی که گذرنامه هر کشور به شهروندان خود میدهد، اقدام به رتبه بندی آنها کرده است.

این رتبه بندی بر اساس چند فاکتور اساسی از جمله دسترسی به سایر کشورهای خارجی، سفر به سایر کشورها بدون نیاز به دریافت ویزا و حقوق اقامت کوتاه و موقت در سایر کشورها است.

کلیک بر روی تصویر هر گذرنامه مربوط به کشورهای مختلف آخرین شکل و شمایل مورد استفاده آن گذرنامه در آن کشور را به شما نشان می دهد و همچنین اطلاعات مربوط به رتبه بندی آن در سه حوزه Visa-Free Score (سفر بدون نیاز به ویزا)، Global Rank (رتبه بندی کلی جهانی) و Individual Rank (رتبه بندی بر اساس حقوقی که گذرنامه به شخص شهروند می دهد) را اعلام می کند.

این ابزار همچنین امکانات قابل توجهی از جمله فیلتر کردن گزینه های مختلف برای مقایسه بهتر گذرنامه ها با یکدیگر بر اساس کشور و منطقه نیز ارائه می کند.

 همچنین این امکان را به شما می دهد که با مراجعه به قسمت رتبه بندی، اطلاعات کاملی در مورد برترین گذرنامه های دنیا (با توجه به قدرت آنها) به دست آورید. به شکلی جالب توجه در رتبه بندی صورت گرفته در این ابزار گذرنامه آلمانی در صدر همه گذرنامه های قرار دارد و گذرنامه ایالات متحده در رتبه ۱۸ قرار گرفته؛

نگاهی به وضعیت گذرنامه ایرانی در این ابزار اطلاعات جالبی به همراه دارد. از جمله آنکه گذرنامه ایرانی در رتبه جهانی ۹۳ و بر اساس حقوق شهروندی در رتبه جایگاه ۱۹۱ قرار دارد. با این گذرنامه شهروندان ایرانی می توانند به ۳۶ کشور بدون نیاز به ویزا مسافرت کنند.

جالب آنکه در منطقه خاورمیانه به لحاظ رتبه بندی کلی گذرنامه ایرانی در بین ۱۴ کشور در مکان ۱۲ و قبل از عراق و سوریه قرار گرفته است؛

اما جالب تر از آن اینکه در رتبه بندی Welcoming Rank (رتبه بندی بر اساس تعداد گذرنامه هایی که یک کشور بدون نیاز به ویزا به آنها اجازه ورود می دهد) ایران در منطقه خاورمیانه در صدر جدول ایستاده که معنی آن این است که شهروندان کشورهای بیشتری بدون نیاز به ویزا می توانند وارد ایران شوند؛

همان گونه که می بینید این ابزار بسیار جالب توجه است و با استفاده از پایگاه داده خود می تواند اطلاعات دقیقی را در مورد گذرنامه هر کشور برای شما فراهم کند.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • پس از بازگشایی مکان‌های عمومی، آیا به سینما، تئاتر و کنسرت می‌روید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار