نگاهی کیفی به اولین قسمت برنامه «همرفیق» با اجرای شهاب حسینی
نگاهی کیفی به اولین قسمت برنامه «همرفیق» با اجرای شهاب حسینی

«همرفیق» درباره رفیق و رفاقت است و مفهوم رفاقت چه در محتوای گفت‌وگو و سوالات، چه در مدل دعوت از مهمانان برنامه دیده می‌شود.

پنج شنبه‌شب اولین قسمت از برنامه اینترنتی «همرفیق» در پلتفرم نماوا منتشر شد و در این برنامه شهاب حسینی در مقام مجری با نوید محمدزاده ستاره پرطرفدار سینما گپ‌وگفتی ۸۵ دقیقه ای داشت. «همرفیق» پس از گذشت سال‌ها از حضور شهاب حسینی به عنوان مجری در تلویزیون، بازگشت او به عرصه اجرا را رقم زده است. به بهانه انتشار این برنامه، کیفیت اولین قسمت آن، اجرای حسینی و واکنش‌های مخاطبان را بررسی کرده‌ایم.
بی‌چالش درباره رفاقت
«همرفیق» درباره رفیق و رفاقت است و مفهوم رفاقت چه در محتوای گفت‌وگو و سوالات، چه در مدل دعوت از مهمانان برنامه دیده می‌شود. در «همرفیق» از گفت‌وگوی چالشی و صحبت درباره حواشی و زندگی حرفه‌ای مهمانان خبری نیست و سوالات شهاب حسینی درباره هر آن چیزی است که به رفاقت ارتباط دارد. رفاقت با خود، خدا، خانواده، همکار و حتی وطن. بنابراین در «همرفیق» نسبت به دیگر برنامه‌های گفت‌وگومحور شاهد گپ‌وگفت متفاوتی خواهیم بود. یکی از جذابیت‌های برنامه که به عنوان یک تاک‌شو تنوع جالبی در آن ایجاد کرده، حضور یکی از بهترین رفقای مهمان اصلی، در برنامه است. پس از گفت‌وگوی شهاب حسینی، رفیق مهمان به برنامه اضافه می‌شود و او نیز از نگاه خودش درباره مهمان و دوستی با او صحبت می‌کند. «همرفیق» یک ایده جالب و بامزه دیگر هم دارد و آن هدیه‌ای است که مهمان اصلی باید برای رفیقش با خود به همراه بیاورد. نوید محمدزاده کتی را که هنگام دریافت جایزه از جشنواره ونیز به تن داشت، به وحید جلیلوند اهدا
کرد.
به سبک تاک شوهای خارجی
هرچند که «همرفیق» خالی از ایده‌ها و اتفاقات جدید نیست، اما به طور کلی نمی‌توان آن را برنامه‌ای کاملا متفاوت دانست. دکور، طرز چینش میز مجری و صندلی مهمان و جایگاه گروه موسیقی، شبیه برنامه جیمی فلن مجری معروف آمریکایی است. تا به حال برنامه‌‌ها و مسابقات معروف مختلفی ایرانیزه  و با تغییراتی از تلویزیون پخش شده‌اند، مخاطب هم با علم به این که شاهد نسخه ایرانی یک تاک شو یا مسابقه جهانی خواهد بود، این موضوع را پذیرفته است، اما پیش از پخش «همرفیق» تصور می‌شد قرار است با برنامه‌ای طرف باشیم که شبیه هیچ برنامه‌ای جز خودش نیست.
گفت‌وگوی جدید پس از ۴ سال
برگ برنده «همرفیق» چهره‌هایی است که میزبان آنان خواهد بود. طبیعتا هرچه این چهره‌ها کمتر در برنامه‌های مختلف دیده شده باشند، حضورشان رو به روی شهاب حسینی جذاب‌تر خواهد بود. نوید محمدزاده جزو آن دسته از ستاره‌هایی است که چندان اهل گفت‌وگو نیست و آخرین گفت‌وگوی رسمی و مفصل او به برنامه اینترنتی «سی‌وپنج» و سال ۹۵ برمی‌گردد، بنابراین حضور او به عنوان اولین مهمان اتفاق مهمی بود که «همرفیق» را در مرکز توجهات قرار داد. میزبانی شهاب حسینی ستاره باسابقه و محبوب سینما از او نیز جزو جذابیت‌های برنامه بود.
اجرای معمولی شهاب
به دلیل سابقه خوب شهاب حسینی در عرصه اجرا، حساب ویژه‌ای روی اجرای او باز کرده بودیم، اما اکنون پس از انتشار اولین قسمت برنامه، اجرای او توقعات را برآورده نکرده است. شهاب حسینی در این برنامه سعی کرد با شوخی‌های خود و تعامل با نوید محمدزاده فضای «همرفیق» را گرم و صمیمی کند، اما آن طور که باید نتوانست بر جریان گفت‌وگو مسلط و جو صمیمانه‌ای بر برنامه حاکم شود. او در ابتدای برنامه هم نام گروه موسیقی «بُمرانی» را به اشتباه «بومرانی» تلفظ کرد. حسینی در پلاتوی خود توضیح داد که احساس می‌کند امروز دیگر نمی‌شود با ایفای یک نقش تاثیرگذار باشد، بنابراین تصمیم گرفته  است به عنوان مجری و به قول خودش «نفس به نفس» و «چهره به چهره» با مردم صحبت کند. هرچند که شهاب حسینی اجرای ضعیفی نداشت، اما قطعا او برای تاثیرگذاری بر جامعه و ارتباط نزدیک با مخاطب که از آن صحبت کرد، به اجرای بهتر و فراتر از متوسط نیاز دارد.
واکنش‌های مخاطبان
پس از پایان برنامه، طولی نکشید که بریده ویدئوهای کوتاهی از «همرفیق» در فضای مجازی دست به دست شد و مخاطبان هم نظرات مثبت و منفی خود را اعلام کردند. بخش زیادی از واکنش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود، درباره شباهت این برنامه به تاک شوهای خارجی و یکی از برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای است. گروه دیگری از مخاطبان هم یکی از شنیده‌ها درباره دستمزد چند صد میلیونی نوید محمدزاده برای حضور در برنامه را یادآوری کرده‌ و عده‌ای دیگر نیز از انتخاب وحید جلیلوند به عنوان بهترین رفیق او غافلگیر شده‌اند. آن چه از واکنش‌ها پیداست، این که اجرای شهاب حسینی هم چندان مورد استقبال قرار نگرفته است.
ممیزی با صدای بوق
یکی از حواشی «همرفیق» در قسمت اول ممیزی بود. در بخشی از گفت‌وگو، نوید محمدزاده کلمه نامتعارفی به کار برد که به جای آن بوق کوتاهی شنیده شد. همچنین با مات کردن دهان نوید محمدزاده که در حال صحبت بود، امکان لب‌خوانی هم از بین رفت تا مخاطب متوجه آن کلمه خاص نشود. در بخش دیگری از گفت‌وگو نیز نوید محمدزاده از تعبیری استفاده کرد که به جای آن صدای بوق شنیده شد. معلوم نیست این ممیزی توسط ساترا، سازندگان برنامه یا پلتفرم نماوا اعمال شده است.