نگاهی به کتاب‌های پرفروش حوزه کودک در طرح «پائیزه کتاب»
نگاهی به کتاب‌های پرفروش حوزه کودک در طرح «پائیزه کتاب»

بعد از پایان طرح «پائیز کتاب» مجموعه ۱۲ جلدی «قصه‌های کوچک برای بچه‌های کوچک» اثر شکوه قاسم‌نیا پرفروش‌ترین اثر تالیفی حوزه کودک و نوجوان شد.

بعد از پایان طرح «پائیز کتاب» مجموعه ۱۲ جلدی «قصه‌های کوچک برای بچه‌های کوچک» اثر شکوه قاسم‌نیا پرفروش‌ترین اثر تالیفی حوزه کودک و نوجوان شد.
به گزارش تیتر هنر به نقل از ایبنا، بعد از پایان یافتن طرح پاییزه کتاب رقابت سختی بین فروش کتاب‌های تالیفی در حوزه کودک و نوجوان ایجاد شد و در مجموع کتاب‌های تالیفی در حوزه کودک فروش بسیار بیشتری از کتاب‌های تالیفی در حوزه نوجوان داشتند به طوری که مجموعه ۱۲ جلدی «قصه‌های کوچک برای بچه‌های کوچک» اثر شکوه قاسم‌نیا از نشر قدیانی توانست با فروش ۲۹۱ نسخه در رقابت با سایر آثار در صدر پرفروش‌ها قرار گیرد.

این درحالی است که مجموعه ۱۲ جلدی «می‌می‌نی» اثر ناصر کشاورز پرفروش‌ترین کتاب‌ تالیفی طرح تابستانه کتاب نیز شد و بعد از آن «تن‌تن و سندباد» اثر محمد میرکیانی و «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب؛ قصه‌های برگزیده‌ از گلستان و ملستان» اثر مهدی آذریزدی در رتبه‌های هفتم و هشتم قرار گرفتند.

بر این اساس در بخش آثار تالیفی کودک و نوجوان، مجموعه ۱۲ جلدی «قصه‌های کوچک برای بچه‌های کوچک» اثر شکوه قاسم‌نیا از نشر قدیانی، در صدر پرفروش‌ها قرار گرفت. این کتاب شامل یک مجموعه ۱۲ جلدی است که در یک مجلد قرار گرفته و دربردارنده ۶۴ قصه شامل داستان‌های کوتاه و تخیلی و داستان‌هایی از حیوانات برای کودکان گروه سنی «الف و ب» است که با تصویرگری غلامعلی مکتبی در قالب ۳۸۴ صفحه در سال ۱۳۹۴ منتشر شده است.

شکوه قاسم‌نیا (زاده ۱۳۳۴ در تهران) شاعر و نویسنده اهل ایران است. قاسم‌نیا یکی از نویسندگان مطرح در حوزۀ ادبیات کودکان و نوجوانان است و تاکنون نزدیک به ۴۰۰ ترانه و داستان برای کودکان سروده است. قاسم‌نیا فعالیت ادبی خود برای کودکان و نوجوانان را از سال ۱۳۵۹ و با مجله کیهان بچه ها آغاز کرد. به گفته خودش انتشار مجله گلک در سال ۱۳۶۹ بهانه ای شد برای تمرکز او بر شعر خردسال و نخستین مجموعه شعرش با عنوان «ماه و ماهی» توسط انتشارات قدیانی منتشر شد. از او بیش از ۱۵۰ عنوان کتاب در زمینه ادبیات کودک و نوجوان منتشر شده است. قاسم‌نیا بیشتر برای گروه‌ سنی‌ خردسالان می‌نویسد. او از آن دسته شاعران و نویسندگانی است که کتاب‌هایش را هم کودکان می‌پسندند و هم والدینشان. آثاری که توانسته است مهم‌ترین جوایز ادبی حوزه کودک و نوجوان را برای او به ارمغان بیاورد.

آموزش ارزش‌های انسانی به کودکان در مجموعه «می‌می‌نی»
مجموعه «می‌می‌نی» اثر ناصر کشاورز از نشر افق توانست دومین رتبه را در پرفروش‌ترین آثار تالیفی کودک داشته باشد. بر این اساس «می‌می‌نی حالا تمیزترینی» با ۲۸۱ نسخه، «می‌می‌نی چه دوست نازنینی» با ۲۷۸ نسخه، «پنیر داداش ماسته حرف می‌می‌نی راسته» با ۲۶۸ نسخه، «می‌می‌نی یه عالمه شیرینی» با ۲۶۰ نسخه، «می‌می‌نی تو مهدکودک دوسته با فیل و اردک» با ۲۵۹ نسخه، «می‌می‌نی دیگه بیکاره دوست و رفیق نداره» با ۲۵۸ نسخه، «می‌می‌نی: تولد و مهمونی» ۱۷۸، «می‌می‌نی: الهی بد نبینی» ۱۷۶ نسخه و «می‌می‌نی پشت پرده یه سکه پیدا کرده» ۱۶۶ نسخه درخت و برگ و ریشه می‌می‌نی پیدا نمی‌شه» با ۱۵۳ نسخه قرار دارند.

کتاب‌های «می‌می‌نی چه دوست نازنینی» و «می‌می‌نی حالا تمیزترینی»، «می‌می‌نی تو مهدکودک دوسته با فیل و اردک»، «پنیر داداش ماسته حرف می می نی راسته»، «می‌می‌نی یه عالمه شیرینی»، «می‌می‌نی دیگه بیکاره دوست و رفیق نداره» از مجموعه دوازده جلدی  «می‌می‌نی» نوشته ناصر کشاورز تا به حال مجموعا چند صدهزار نسخه فروش رفته است. نویسنده در  این کتاب‌ها به کودکان مفاهیم و ارزش‌های انسانی مانند امانت‌داری، پاکیزگی، مهربانی را یاد می‌دهد. این مجموعه شامل قصه‌هایی است که به صورت شعر است و درباره بچه میمون بازیگوشی است که داستان‌های زیبایی را بیان می‌کند. در هر کتاب رفتار خاصی از «می‌می نی» سر می زند و یا حادثه‌ای برای او پیش می‌آید که در نهایت نکته مفیدی را به او یاد می‌دهد.

ناصر کشاورز در سال ۱۳۴۱ در تهران متولد شد و فعالیت در ادبیات، به ویژه در بخش شعر کودک و نوجوان را از سال ۱۳۶۱ با همکاری با کیهان بچه‌ها آغاز کرد. کشاورز به ‌عنوان یکی از شاعران نوگرا و صاحب سبک در شعر کودک و نوجوان شناخته شده است. اولین شعر وی در سال ۱۳۶۵ با عنوان «من و مرغابی‌ها» منتشر شد. کشاورز از پرجایزه‌ترین شاعران کودک است. نشان «ماه طلایی» از جشنواره بزرگ ادبیات کودک و نوجوان به عنوان یکی از شاعران برگزیده ۲۰ سال اخیر، جایزه «مداد کوتاه» و جایزه «مجله سلام بچه‌ها» از جمله این جوایز است. وی انتشار بیش از ۱۶۰ عنوان کتاب در حوزه ادبیات کودکان را در کارنامه‌اش دارد که از آن جمله می‌توان به آثاری مانند «تلخ و شیرین»، «از این طرف لطفا فقط هیس»، «پاتک به لحظه‌‌ها»، «گرگ و میش» و «کلیله و دمنه» اشاره کرد.

چند نسل با آذریزدی و کتاب‌هایش
مجموعه «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» نوشته مهدی آذریزدی از نشر امیرکبیر نیز سومین رتبه در پرفروش‌ترین آثار تالیفی کودک و نوجوان را کسب کرد. بر این اساس به ترتیب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب: قصه‌های برگزیده از آثار شیخ عطار» با ۱۹۲ نسخه، «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب: قصه‌های برگزیده از گلستان و ملستان» با ۱۹۲ نسخه، «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب: قصه‌های برگزیده از مرزبان‌نامه» با ۱۷۸ نسخه، «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب: قصه‌های برگزیده از مثنوی مولوی» با ۱۷۵نسخه، «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب: قصه‌های برگزیده از قصه‌های قرآن» با ۱۶۶نسخه، «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب: قصه‌های برگزیده از سندبادنامه و قابوسنامه» با ۱۵۸ نسخه، «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب: قصه‌های برگزیده از کلیله و دمنه» با ۱۵۵ نسخه، «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب: قصه‌های چهارده معصوم (ع)» با ۱۵۵ نسخه قرار دارند.

مجموعه «قصه‌های خوب برای بچه های خوب» شامل هشت جلد: «قصه‌های کلیله و دمنه»، «قصه‌های مرزبان نامه»، «قصه‌های سندباد نامه و قابوس نامه»، «قصه های مثنوی مولوی»، «قصه‌های قرآن»، «قصه‌های شیخ عطار»، «قصه‌های گلستان و ملستان» و «قصه‌های چهارده معصوم (ع)» است که مهدی آذر یزدی با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان با متون کهن بازنویسی کرده است تا فاصله زبانی میان متون کلاسیک و نسل جدید از میان بردارد و در هر جلد متونی از آثار مختلف ادبیات کهن را انتخاب کرده است. آذریزدی نخستین نویسنده‌ای است که در ایران به فکر نوشتن داستان برای کودکان و نوجوانان افتاد. به همین دلیل است که عنوان «پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران» را به او داده‌اند. آذریزدی برای این اثر در سال ۱۳۴۲ (۱۹۶۷ میلادی) برنده جایزه یونسکو شد و در سال ۱۳۴۵ جایزه سلطنتی کتاب سال را از آن خود کرد. برخی از کتاب‌های این مجموعه از سوی شورای کتاب کودک به عنوان کتاب برگزیده سال پذیرفته شده‌اند. این اثر به زبان اسپانیایی، ارمنی، چینی و روسی ترجمه شده است. این مجموعه تاکنون بیش از ۶۰ بار تجدید چاپ شده است.

مهدی آذریزدی نویسنده معروف داستان‌های کودکان در سال ۱۳۰۱ در خرمشاه حومه یزد متولد شد. در ۱۳۲۲ به تهران آمد و مقیم تهران گردید . تحصیلات او بیشتر در حوزه‌های علمی و دینی قدیم انجام شده است. قبل از آنکه به کار نگارش داستان‌های کودکان به پردازد، به مشاغل گوناگون و از جمله عکاسی و کتاب‌فروشی اشتغال داشته است. وی از سال ۱۳۳۶ با توجه به زمینه و مطالعات وسیع قبلی‌اش شروع به نوشتن داستان‌های گوناگون برای کودکان کرد.

داستان مقابله تن‌تن با سندباد
کتاب «تن تن و سندباد» نوشته محمد میرکیانی از انتشارات قدیانی نیز با ۱۶۳ نسخه جزء پرفروش‌ترین آثار تالیفی حوزه کودک و نوجوان است. «تن‌تن و سندباد» اثر محمد میرکیانی از آثار قابل دفاع در حوزه کودکان و نوجوانان است که بیش از بیست‌وپنج سال پیش نوشته شده است. این قصه روایت گروهی از قهرمان‌های داستان‌های غربی به رهبری تن‌تن – چهره معروف داستان‌های غربی – است. در این داستان قهرمان‌های مشرق زمین به رهبری سندباد به مقابله با آن‌ها می‌روند و درنهایت سندباد و یارانش موفق می‌شوند تا آنها را شکست دهند. این کتاب، داستان تقابل افسانه‌های کهن مشرق زمین و داستان های خیالی غرب با زبانی استعاری و در قالب واقع‌گرایانه است. میرکیانی تلاش کرده است حقیقتی تاریخی را در قالب یک داستان خیالی برای نوجوانان بازگو کند. داستان تهاجم تکراری غرب بر سرزمین‌های شرقی و استعماری که بر کشورهای آسیایی و آفریقایی گذشته است، این بار در شکلی جدید و با هدف سیطره بر فرهنگ و اندیشه در تن‌تن و سندباد روایت می‌شود.

محمد میرکیانی، نویسنده کودک و نوجوان، در سال ۱۳۳۷ در تهران متولد شد. وی نزدیک به سه دهه است که برای کودکان و نوجوانان می‌نویسد. به قلم میرکیانی تاکنون بیش از ۶۰ عنوان کتاب برای کودکان و نوجوانان منتشر شده است و مجموع قصه‌های چاپ شده‌اش برای همه گروه‌های سنی در قالب‌های داستان کوتاه، بلند و رمان، نزدیک به پانصد عنوان می‌رسد. میرکیانی برنده کتاب سال نوجوان در ۱۳۶۵ و دیگر جشنواره‌های دیگر داخلی است و از نویسندگان برگزیده بیست سال ادبیات کودکان توسط انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به شمار می‌آید. از جمله آثار او می‌توان به مجموعه پنج جلدی «قصه ما همین بود»، مجموعه سه جلدی «روزی بود و روزی نبود»، مجموعه پنج جلدی «قصه ما مثل شد» و مجموعه دو جلدی «قصه‌های شب چله» اشاره کرد.

طرح «پائیزه کتاب» از دوم آذر ماه همزمان با روز کتابگردی در کتابفروشی‌های عضو طرح آغاز و تا ۲۲ آذرماه در مراکز استان‌ها و دوم دی در شهرستان‌ها اجرا شد. طرح «پائیزه کتاب» با شعار «هر ورقش دفتریست…» بعد از طرح‌های «کتابفروشی به وسعت ایران»، «عیدانه کتاب»، «تابستانه کتاب» و «پائیزه کتاب» هفتمین گام برای توجه به اعطای یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها بود.