نگاهی به برنامه‌های گالری‌های تهران در بهمن ۹۷
نگاهی به برنامه‌های گالری‌های تهران در بهمن ۹۷

گالری‌های و مراکز فرهنگی هنری تهران با برگزاری نمایشگاه‌های متنوع از آثار هنرهای تجسمی به استقبال دومین ماه‌ زمستان رفته‌اند. تیتر هنر  در این گزارش مروری دارد بر برخی نمایشگاه‌ها که در این ایام برقرار هستند: نمایشگاهی از بوم‌های سوزن‌دوزی‌شده   نخستین نمایشگاه انفرادی فریناز نصیرپور، هنرمند نقاش تحت عنوان «روایتِ بافتِ لکه‌ها» روز جمعه […]

گالری‌های و مراکز فرهنگی هنری تهران با برگزاری نمایشگاه‌های متنوع از آثار هنرهای تجسمی به استقبال دومین ماه‌ زمستان رفته‌اند.

تیتر هنر  در این گزارش مروری دارد بر برخی نمایشگاه‌ها که در این ایام برقرار هستند:

نمایشگاهی از بوم‌های سوزن‌دوزی‌شده

 

نخستین نمایشگاه انفرادی فریناز نصیرپور، هنرمند نقاش تحت عنوان «روایتِ بافتِ لکه‌ها» روز جمعه (پنجم بهمن‌ ماه) در گالری دیلمان برگزار می‌شود. این نمایشگاه حاصل پنج سال فعالیت فریناز نصیرپور است که شامل ۱۸ اثر به سبک سوزن‌دوری روی بوم می‌شود.

نمایشگاه «روایتِ بافتِ لکه‌ها» از روز جمعه (۵ بهمن‌ ماه) آغاز می‌شود و تا سه‌شنبه (۱۶ بهمن ماه) نیز هر روز به جز شنبه‌ها از ساعت ۱۶ الی ۱۹ در گالری دیلمان ادامه دارد.

او در توضیح آثارش می‌گوید: سوزن‌دوزی تکنیکی بوده که به وسیله‌ی آن راحت‌تر توانسته‌ام احساسم را منتقل کنم. من این کار را روی خود بوم انجام می‌دهم، نه روی پارچه. همچنین در روند استفاده‌ از این تکنیک، زن بودنم بسیار مؤثر بوده است؛ چرا که زنان همیشه در طول تاریخ روایت‌گر موضوعات مختلفی چون جنگ، مسائل اجتماعی، خانوادگی و … بوده‌اند. برداشت من نیز در کارهایم بیشتر از جانب وجه روایت‌گری زنانه بوده است. بنابراین سعی کرده‌ام بیشتر راوی‌ قصه‌ها باشم. این قصه گاهی از نقوش فرش‌ آمده، گاهی از حروف‌ و گاهی از موارد دیگر.

گالری دیلمان در خیابان شریعتی، بالاتر از ظفر، خیابان پورمشکانی (کودکان غزه)، شماره ۵۰ واقع شده است.

***

آثار حجمی «هزاران اکنون» در گالری شیرین

 

آثار حجم و مجسمه‌های هومن بابایی‌زاد با عنوان «هزاران اکنون»، در گالری شیرین درحال برگزاری است.

این هنرمند در توضیح آثارش در نمایشگاه «هزاران اکنون» می‌گوید: این مجموعه را هزاران اکنون نامگذاری کرده‌ام. اکنونی که، فقط به معنای لغوی زمان نیست بلکه اکنون ما است، زمانی در قالب مکان که دنیای بیرون و درون در آن کنشگرند. پس اکنون من ساخته من نیست، موجودی مجرد است که «من انسان» تنها بخشی از آن است که الزاما مهمترین بخش هم نمی‌باشد. این اکنون گاهی هزار فامی درخشان است، گاهی هذیان لایه‌های امن و گاهی زندانی که تا ابد در خود تکرار می شود و در پس این همه با حرکتی انتقالی به سمت نیستی شتابان است. در این میان رویا جادوی شگفت انگیزی است که جرعه ای از آن میتواند لذت بودن مطلق را بچشاند.

این نمایشگاه از ۲۸ دی ماه افتتاح شده است و تا روز چهارشنبه (۱۰ بهمن ماه) در گالری شیرین واقع در خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه ۱۳، پلاک ۵ ادامه دارد. ساعت بازدید از این نمایشگاه ۱۶ تا ۲۰ اعلام شده است.

***

نمایشگاهی از «عمو کامبیز»

 

نمایشگاه آثار کامبیز درم‌بخش به نام «طراحی‌های عمو کامبیز» در گالری سیحون در حال برگزاری است و تا روز چهارشنبه (دهم بهمن‌ماه) نیز ادامه دارد.

در این نمایشگاه به مواردی همچون مشکلات انسان‌ها و تنهایی‌شان، رابطه طبیعت با تکنولوژی، رابطه تکنولوژی در تنهایی انسان‌ها، روابط بین افراد، رابطه بین انسان‌ها با وجود تکنولوژی، تنها بودن انسان‌ها و حصاری که برخی به دور خود کشیده‌اند، بی‌توجهی افراد به یکدیگر، عیب‌جویی افراد و قضاوت آدم‌ها درباره یکدیگر، رابطه بین انسان‌ها با طبیعت و  … پرداخته شده است.

این کاریکاتوریست در توصیف این نمایشگاه به ایسنا گفته است: در شرایط حاضر، مردم به شادی نیاز دارند حتی اگر لبخندی کوچک باشد؛ چراکه شاد بودن خیلی سخت شده است؛ البته این مشکل تنها مختص به ایران نیست بلکه در همه جای دنیا نیز همین گونه است.

گالری «سیحون» در خیابان وزرا، کوچه چهارم، شماره ۱۱ واقع شده است. امکان بازدید از این گالری شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۱ صبح تا ۷ عصر و جمعه‌ها ساعت ۴ تا ۸ عصر فراهم است.

همچنین گالری «سیحون» روزهای دوشنبه تعطیل است.

***

تابستان میزبان نمایشگاه «مراد فتاحی» می‌شود

نمایشگاه نقاشی و نقاشی خط مراد فتاحی در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران در حال برگزاری است.

مراد فتاحی درباره برگزاری این نمایشگاه  می‌گوید: این نمایشگاه در برگیرنده ۱۵ اثر نقاشی و نقاشی خط است که با تکنیک اکرلیک و ترکیب مواد روی بوم اجرا شده‎اند. ابعاد آثاری که در این نمایشگاه در معرض دید مخاطبان قرار خواهد گرفت٬ متفاوت است و بزرگترین اثر۱۵۰ در۱۱۰ است.

فتاحی درباره نقاشی‌های این مجموعه نیز می‌گوید: من در نقاشی و نقاشی خط متاثر از بزرگان مکتب سقاخانه هستم و نقاشی‌هایم در بستری آبستره شکل گرفته‌اند و در آنها اِلمان‌هایی از عناصر تصویری مکتب سقاخانه به چشم می‌خورد. مکتب سقاخانه جریانی هنری است که در دهه ۱۳۴۰ شمسی با بهره‎گیری از عنصرهایی از هنر مدرن و برخی از عنصرهای تزیینی هنرهای سنتی و دینی در ایران شکل گرفته است.

***

عکس‌های حمید جبلی در گالری آتبین

 

عکس‌های حمید جبلی این روزها با عنوان «ماسوله ۶۷» در گالری آتبین در حال برگزاری است.

حمید جبلی درباره نحوه شکل‌گیری این مجموعه می‌گوید: سال ۶۷ برای ساخت فیلم «ای ایران» همراه با ناصر تقوایی به ماسوله رفتم، اما تغییر فصل و شرایط آب و هوایی، ما را مجبور کرد که یک سال در ماسوله بمانیم. من گاهی عکاسی فیلم انجام می‌دادم و در سایر روزها نیز دوربین همیشه همراهم بود و از فضاهای ماسوله عکاسی می‌کردم.

نمایشگاه عکس حمید جبلی از ۲۸ دی تا ۹ بهمن ماه در گالری آتبین برپاست. این گالری در خیابان ولی عصر، قبل از چهارراه پارک وی، کوچه خاکزاد، پلاک ۴۲ قرار دارد.

***

روایتی از زندگی شبه مدرن در گالری سرزمین هنر

 

برداشت‌های یک هنرمند از تاثیرات زندگی شبه مدرن امروزی بر خط و هنر کلاسیک ایران در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است. نمایشگاه انفرادی خط نقاشی‌های پریسا پگاه با عنوان «مرا بخوان که خط سوم توام» روز جمعه (٢٨ دی ماه) از ساعت ١۶ تا ٢١ افتتاح شده و تا روز چهارشنبه (۱۰ بهمن ماه) نیز ادامه دارد.

این نمایشگاه در واقع نگاه پریسا پگاه به خوشنویسی بدون توجه به حروف و معانی کلمات است و او تحریر حروف را بدون در نظر گرفتن ادبیات و با عبور از ادبیات مد نظر قرار داده است. به عقیده‌ او وقتی اثر خوشنویسی از مرزهای ایران بیرون می‌رود اعتبار گرافیکی و نقاشی دارد و بر پایه معانی ادبی استوار نیست.

این هنرمند در توضیح آثارش می‌گوید: زیبایی شناسی خط نقاشی معاصر باید خصوصیات زندگی امروزی را داشته باشد و با سرعت زندگی و نوع تغییرات اجتماعی خود را هماهنگ کرده و حتی به جلوتر از مرز ذهنی جامعه پیش برود. این مجموعه برداشت‌های او از تاثیرات زندگی شبه مدرن امروزی بر خط و هنر کلاسیک ایران است..

امکان بازدید از گالری سرزمین هنر هر روز (به جز روزهای دوشنبه) از ساعت ١١ تا ٢١ فراهم است. این گالری در اوین، ابتدای سربالایی خیابان کچویی، کوچه صفا، پلاک ۴ واقع شده است.

***

 ۵۰ سال نقاشی‌های دیده‌نشده از منوچهر نیازی در گالری بوم

 

گالری بوم این روزها میزبان ۵۰ سال زندگی نقاشانه منوچهر نیازی است. ان نمایشگاه که از ۱۴ دی ماه اغاز شد، همچنان نیز برگزار است.

نیازی درباره مجموعه آثار خود در این نمایشگاه می‌گوید: این یک نمایشگاه متفاوت از من خواهد بود که ۵۰ نمونه شاخص از آثار ۵۰ سال اخیرم را یک جا به نمایش می گذارم. خوشحالم در گالری بوم که نمایشگاه‌های شایسته‌ای برای بزرگانی مانند کیارستمی، تناولی و دیگر اساتید برگزار کرده آثارم را ارائه می‌دهم.

نمایشگاه نقاشی‌های منوچهر نیازی تا ۱۷ اسفند ماه (غیر از شنبه‌ها و یکشنبه‌ها) در گالری بوم ادامه دارد.

تمامی آثار به نمایش درآمده در گالری بوم در زمره گنجینه این گالری و در جهت حمایت از هنر ایران است و جنبه فروش ندارد. گالری بوم در خیابان ولیعصر، بالاتر از نیایش، ارمغان غربی، پلاک ۱۱ واقع است.

***

نمایشگاه گروهی «طراحان معاصر» در گالری فرشته

نمایشگاه گروهی «طراحان معاصر» با مجموعه آثاری از حمیدرضا اندرز، مهدی حسینی، مهرداد خطایی، منوچهر معتبر و الهام یزدانیان در گالری فرشته در حال برگزاری است

این نمایشگاه تا روز سه‌شنبه (بهمن ماه) در گالری فرشته هر روز به غیر از شنبه‌ها از ساعت ۱۲ الی ۲۰ و جمعه‌ها از ساعت ۱۶ الی ۲۰ برگزار است.

این گالری در خیابان شریعتی، پایین‌تر از پل صدر، جنب شهرکتاب فرشته واقع شده است.

***

«خاطرات رنگ یافته» در گالری ساربان

 

نمایشگاه نقاشی‌های کیومرث هارپا با عنوان «خاطرات رنگ‌یافته» این روزها در گالری سرپان برپاست و روز دوشنبه (۸ بهمن ماه) نیز ادامه دارد.

هارپا بیش از بیست سال سابقه تدریس نقاشی در کلاس‌های دانشگاهی و کارگاه‌ها را دارد و در این نمایشگاه ۴۰ اثر از او به نمایش گذاشته شده است.

زمان بازدید از این گالری هر روز (غیر از سه‌شنبه‌ها) ساعت ۱۶ الی ۲۰ اعلام شده است. این گالری در خیابان سهروردی شمالی، خیابان هویزه غربی، نبش شهید یوسفی، پلاک ۱۳۰، طبقه اول واقع شده است.

***

«قجربازی» در گالری شکوه

 

گالری شکوه این روزها میزبان مجموعه آثار هومن بیات با عنوان «قجربازی» است. این نمایشگاه از روز جمعه (پنجم بهمن ماه) آغاز می‌شود و تا سه شنبه (۱۶ بهمن ماه) ادامه داردو

این گالری هر روز (غیر از پنجشنبه و تعطیلات رسمی) از ساعت ۱۶ الی ۲۰ امکان بازدید دارد.

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است:‌ هومن بیات در مجموعه ی اخیر خود که آنها را تحت عنوان قجر بازی به نمایش گذارده، رجعتی خلاقانه به نقاشیهای مکتب زند و قاجار داشته است. لیکن در این تصویر نمایی گذشته، او با پرهیز از فرآیند بازسازی هنر قدما، بازتولید این آثار  در فضایی کوبیستی اقدام نموده است.

گالری شکوه در فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، کوچه امیر نوری، پلاک ۱۹ واقع شده است.

***

هنر سرزمین هلند در موزه ملی ایران

 

نمایشگاه «باستان‌شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس» ۵۶۰ اثر تاریخی باستانی هلند را تا ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ در موزه ملی ایران به نمایش می‌گذارد. در میان ۵۶۰ شی باستانی و تاریخی در ۳۳۱ ردیف از موزه درنتس شهر آسن در هلند، تابلوهای نقاشی‌ای نیز حضور دارد که هنردوستان علاقه‌مند به میراث‌فرهنگی می‌توانند از آن‌ها بازدید کنند. گالری نقاشی این نمایشگاه دربرگیرنده منتخبی از آثار هنرمندان هلندی است که عمدتا شامل مناظر و زندگی روستایی در استان «درنته» است.

یکی از تابلوهای به نمایش درآمده «بر دروازه ابدیت» نام دارد که به دلیل موضوعیت آن با هلند، از مخزن موزه هنرهای معاصر برای نمایش در این نمایشگاه امانت گرفته شده است. تابلویی را که با نام «چشم‌انداز خانه روستایی در درنته ۱۸۹۴» معرفی شده است، مسوولان موزه درنتس با حمایت «ینکگیرولوتریج» سال گذشته از نهاد دیگری خریداری کرده‌اند، اما تا قبل از انتقال آن به ایران، در هیچ کدام از تالارها یا نمایشگاه‌های هلند نمایش داده نشده بود.

***

نمایشگاه «عشق عنکبوتی» در گالری دلگشا

 

نمایشگاه انفرادی هایده ایازی با عنوان «عشق عنکوبی» از روز جمعه (۵ بهمن ماه) در گالری دلگشا افتتاح می‌شود و تا روز یکشنبه (۲۸ بهمن ماه) ادامه دارد.

گالری دلگشا در خیابان کریم خان زند، خیابان ایرانشهر، کوچه مهاجر، پلاک ۳۰ واقع شده است. ساعت افتتاح  این نمایشگاه ۱۷ تا ۲۱ عنوان شده است و به غیر از روزهای شنبه، از ساعت ۱۳ تا ۲۰ امکان بازدید دارد.