در لیست کتاب‌های پرفروش طرح عیدانه کتاب عناوین کتاب‌هایی چون ملت عشق، جزء از کل و پیش از تو دیده می‌شود.

در لیست کتاب‌های پرفروش طرح عیدانه کتاب عناوین کتاب‌هایی چون ملت عشق، جزء از کل و پیش از تو دیده می‌شود.

به گزارش هفت هنر، امسال نیز یارانه کتاب به کتابفروشی ها با طرح  «عیدانه کتاب» با شعار «امسال هم کتاب عیدی دهیم» اختصاص داده شد. این طرح با استقبال پرشور کتابفروشی‌ها از ۱۵ اسفندماه ۹۵ تا ۱۵ فروردین سال جاری در بیش از ۷۰۰ کتابفروشی سراسر کشور اجرایی شد.

کتابفروشی‌هایی که در این طرح شرکت کردند شرایط ذیل را داشتند:
۱-نظر به مکانیزه بودن طرح، کتابفروشی‌ها می‌بایست مجهز به رایانه بوده و دسترسی کامل به اینترنت داشته باشند.
۲. کتب فروخته شده می‌بایست در سامانه مربوط در سایت کتاب دات آی آر ثبت شود.
۳.ثبت مشخصات کتاب‌های فروخته شده می‌بایست آنلاین و همزمان با فروش آن صورت گیرد.
۴.نصب پوستر طرح عیدانه، در ورودی و محل قابل رویت فضای کتابفروشی تا پایان طرح مذکور الزامی است.
۵. برای استفاده از سیستم، از مرورگر فایرفاکس استفاده نمایید.

در این طرح کتاب «ملت عشق» اثر الیف شفق و ترجمه ارسلان فصیحی که توسط نشر ققنوس منتشر شده است.جزء پرفروش‌های طرح عیدانه کتاب بود. این کتاب جزء تازه‌های نشر این انتشاراتی است در کنار آن تازه نشر چشمه با عنوان جزء از کل نیز در این فهرست دیده می‌شود. این کتاب اثر استیو تولتز است. تازه نشر انتشارات میلکان با عنوان دختری که رهایش کردی جزء پرفروش‌های طرح عیدانه کتاب در سال جاری است که توسط جوجومویز نوشته شد.
از دیگر تازه‌های نشری که در طرح عیدانه کتاب در لیست پرفروش‌ها قرار گرفت، می‌توان به کتاب “خانه درختی ۱۳ طبقه” اثر اندی گریفتیس نشر هوپا، “دنیای معرکه تام گیس” اثر لیز پیشون نشر هوپا، “پرونده ویژه فراتر از ترس” اثر آنتونیوخ ایتوربه، نشر هوپا اشاره کرد.
کتاب‌های دیگر این انتشاراتی با عناوین “مومیایی گم شده” اثر آنتونیوخ ایتوربه، “خانه درختی ۳۹ طبقه” اثر اندی گریفیتس، “یک دستیار همه فن حریف” اثر آنتونیوخ ایتوربه، “مهمان ناخوانده” اثر آنتونیوخ ایتوربه، “یک روز در میدان اسب”، “دردسر در کارخانه چترسازی”، “در جستجوی موها” و “سال نوی چینی”  از همین نویسنده و “یک کم بختم خفته” اثر لیز پیشون نیز در این لیست دیده می‌شود. در مجموع می‌توان گفت از میان تازه‌های نشر هوپا در طرح عیدانه کتاب ۱۲ اثر در ردیف پرفروش‌ها قرار گرفت.
“من پیش از تو” اثر جوجو مویز ترجمه مریم مفتاحی از نشر آموت، “یک بعلاوه یک” اثر جوجومویز ترجمه فرناز شهید ثالث، “بیشعوری” خاویر کرمنت نشر تیسا، “پس از تو” جوجومویز ترجمه مریم مفتاحی، “شازده کوچولو” اثر آنتوآن دوسنت اگزوپری نشر نگاه، “همه چیز محشر است” اثر لیزپیشون نشر هوپا، “خانه درختی ۲۶ طبقه” اثر اندی گریفیتس، “خانه درختی ۵۲ طبقه” از همین نویسنده، “بهانه‌های عالی” اثر لیز پیشون نشر هوپا و “خانه درختی ۳۹ طبقه” اثر اندی گریفیتس انتشارات هوپا نیز در ردیف پرفروش‌های طرح عیدانه کتاب قرار دارند.
در طرح عیدانه کتاب سال جاری ۷۴۱ کتابفروشی ثبت نام کردند و از این میان ۷۳۱ کتافروشی دارای فروش بودند، ۵۷۵ کتابفروشی در مراکز استانها و ۱۶۶ کتابفروشی در شهرستان‌ها در این طرح شرکت کردند. در طرح عیدانه کتاب تعداد ۵۲۷ هزار و ۸۷۶ جلد کتاب فروخته شد. با نگاهی گذرا به عنوان کتابهای فروخته شده نشان می‌دهد کتاب‌های ترجمه در لیست پرفروش‌ها قرار گرفته‌اند و مردم به این دسته از کتاب‌ها اقبال بیشتری نشان می‌دهند. این مسئله تنها در کتاب‌های بزرگسال نیست بلکه در حوزه کودک و نوجوان نیز دیده می‌شود.