نگاهی به مراسم اعطای نوبل «دیلن»
نگاهی به مراسم اعطای نوبل «دیلن»

آخر هفته اخیر «باب دیلن» سرانجام در مراسمی کوچک جایزه نوبل را دریافت کرد و به حواشی چند ماه گذشته پایان داد.

آخر هفته اخیر «باب دیلن» سرانجام در مراسمی کوچک جایزه نوبل را دریافت کرد و به حواشی چند ماه گذشته پایان داد.

به گزارش هفت هنر، «اسپین» نوشت: جایزه نوبل ادبیات پس از جنجال‌های بسیار، بالاخره چند روز پیش در دستان «باب دیلن» قرار گرفت، اما برپایی تقریبا خصوصی این مراسم باز هم حس کنجکاوی بسیاری را برانگیخت.
بنا به درخواست «دیلن»، این مراسمِ «کوچک و خودمانی»، تنها با حضور برنده و ۱۲ عضو آکادمی سوئدی نوبل برگزار شد. اما آن‌چه از این رویداد درز کرده، نشان می‌دهد حال و هوای خوب و پرنشاطی بر آن حکم‌فرما بوده.
مراسم اعطای نوبل ادبیات ۲۰۱۶ در استکهلم برگزار شد و «دیلن» که برای تور کنسرت‌هایش در این شهر حضور داشت، در آن شرکت کرد. در آن روز عکسی هم منتشر شد که فردی را نشان می‌داد با کت چرمی کلاه‌دار که قصد ورود به سالن را داشت. گفته می‌شود این فرد «دیلن» بوده که برای جلوگیری از شناسایی شدن، با این لباس وارد مراسم شده است. با این حال هیچ منبع موثقی این ادعا را ثابت نکرد.
«دیلن» در این مراسم چند ترانه برای اعضای آکادمی نوبل اجرا کرد. به گفته «سارا دانیوس» دبیر دائمی آکادمی، ‌آن‌ها بیشتر درباره خودِ جایزه صحبت کردند و همه حال خوشی داشتند.
«دانیوس» در این‌باره نوشت: زمان کمی به تماشای مدال طلای نوبل که پشت آن به زیبایی حکاکی شده بود، سپری شد. پشت این مدال،‌ نقش پسری جوان است که زیر درخت برگ‌بو نشسته و به صدای موسیقی الهه‌ای گوش می‌دهد.

«دانیوس» همچنین اذعان داشته که به همراه چند تن از اعضای آکادمی در اولین‌ اجرای استکهلم «باب دیلن» حضور پیدا کرده است. او گفته که خواننده و ترانه‌سرای برنده نوبل ادبیات در حین کنسرت، تنها به اجرای ترانه‌ها می‌پرداخته و هیچ حرفی درباره جایزه نوبل نزده است.
جالب است که «دیلن» هنوز هم سخنرانی خود را به آکادمی نوبل تحویل نداده و قرار است نسخه ضبط‌شده آن‌ را پیش از دهم ژوئن که آخرین مهلتش است، برای آن‌ها بفرستد.
«باب دیلن» از نگاه بسیاری، تاثیرگذارترین چهره در تاریخ موسیقی آمریکاست. برخی از ترانه‌های او توسط خوانندگان مشهور دوباره‌خوانی شده‌ که از جمله آن‌ها می‌توان به «از فراز برج دیدبانی» که توسط «جیمی هندریکس» اجرا شده است، اشاره کرد. او در پدیدار شدن سبکی در موسیقی به نام «راک بومی» در اواسط دهه ۶۰ بسیار تاثیرگذار بود و به «شکسپیر» هم‌نسلان خود شهرت یافت. «دیلن» در پنج دهه‌ اخیر در موسیقی آمریکا یک پدیده بوده است. این هنرمند اواخر سال گذشته جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۶ را از آن خود کرد و اعطای این جایزه به یک خواننده و ترانه‌سرا، پاسخ ندادن «دیلن» به تماس‌های مکرر آکادمی نوبل و حضور نداشتنش در مراسم رسمی اعطای جوایز نوبل، حواشی بسیاری را به‌ دنبال داشت.