نویسنده پست مدرن مجارستانی در گذشت
نویسنده پست مدرن مجارستانی در گذشت

پیتر استرهازی ‌نویسنده پست‌مدرن مجارستانی که از چهره‌های ادبی مشهور شمرده می‌شود، درگذشت.

پیتر استرهازی ‌نویسنده پست‌مدرن مجارستانی که از چهره‌های ادبی مشهور شمرده می‌شود، درگذشت.

به گزارش هفت هنر، «پیتر استرهازی» که در رمان‌های پست‌مدرن خود دوران سلطه کمونیسم و سال‌های پس از آن را تاریخ‌گونه روایت می‌کرد، در سن ۶۶ سالگی پس از انتشار جدیدترین کتابش با موضوع سرطان پانکراس، از دنیا رفت.

«استرهازی» یکی از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان معاصر اروپای میانی بود و در خانواده‌ای بسیار ثروتمند ریشه داشت.

«پیتر استرهازی» در ابتدا یک ریاضی‌دان بود و از دهه ۱۹۷۰ وارد عرصه نویسندگی شد. موفقیت او چنان بود که جوایز ادبی از کشورهای فرانسه، آلمان و استرالیا به وی تعلق گرفت و آثارش به بیش از ۲۴ زبان دنیا برگردانده شد.

کتاب‌های این نویسنده به جای روایت خطی داستان‌های ترکیب‌شده با تجربیان شخصی، بیشتر روی چالش‌، گره‌ و غافلگیری‌ها تمرکز دارد. «خاطرات پانکراس» آخرین اثر «استرهازی» بود که نویسنده در آن به واقعیات علمی درباره سرطان پانکراس و رابطه‌اش با این عضو بیمار می‌پردازد و به گونه‌ای داستانش را روایت می‌کند که گویی پانکراس عضوی دارای اختیار و دارای موجودیتی جدا از بدن اوست.

«هماهنگی‌های آسمانی» نام کتابی است که این نویسنده مجار در سال ۲۰۰۰ منتشر کرد و در آن تاریخچه خانوادگی خود را روایت کرد. این اثر وقتی حاشیه‌ساز شد که مخاطبان متوجه شدند پدر «استرهازی» که سال ۱۹۹۸ از دنیا رفته، در دوران حکومت کمونیسم جاسوس پلیس مخفی بوده است. او در کتاب بعدی خود «نسخه ویرایش‌شده» چرایی و چگونگی این اتفاق را شرح داد.