نمایشگاه بین المللی مسکو با حضور ایران افتتاح شد
نمایشگاه بین المللی مسکو با حضور ایران افتتاح شد

بیست و نهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب مسکوبا حضورایران افتتاح شد.

بیست و نهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب مسکوبا حضورایران افتتاح شد.

به گزارش هفت هنر مراسم افتتاح این نمایشگاه صبح امروز با حضور رئیس دومای روسیه، ناشران نویسندگان ونمایندگان کشورهای مختلف برگزارشد.

غرفه موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران نیز که به نمایندگی از نشر کشورمان دراین دوره از نمایشگاه حضور پیدا کرده با حضوردکتر ملکی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران درمسکو، دکترشهرام نیا، مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، دکتر خاتمی، رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی، دکترمحمد سلگی مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتاب خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سعادت نژاد معاون رایزن فرهنگی ایران و دکتر مظفری مسئول بخش فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران درمسکوافتتاح شد.

بیش از۲۰۰عنوان کتاب درحوزه ایران شناسی، ادبیات، کودک و نوجوان، کتب فارسی ترجمه شده به زبان روسی، کتاب های شعر و داستان های معاصر فارسی دوزبانه در غرفه ایران به نمایش گذاشته شده است. حضورخانم سارا خرامان تصویرگری که آثارش در سال ۲۰۱۶ به کاتالوگ نمایشگاه بین المللی کتاب بلونیا راه یافته در غرفه ایران  ازدیگر برنامه های حضور ایران درنمایشگاه کتاب مسکو است.

یونان مهمان ویژه این دوره ازنمایشگاه است. رونمایی از کتاب «ایران ما» به زبان روسی اثر دکتر احمد خاتمی، رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی، معرفی صنعت نشر ایران در قالب کتابچه به زبان روسی که مشتمل بر معرفی مراکز اطلاع رسانی کتاب در ایران مانند خانه کتاب و کتابخانه ملی، معرفی جوایز کتاب، معرفی طرح‌های حمایتی کتاب در عرصه بین‌المللی نظیر تاپ، معرفی اتحادیه‌ها و تشکل‌های نشر و آژانس‌های ادبی می باشد.

هم چنین معرفی و نمایش جدیدترین کتاب‌های ترجمه شده فارسی به زبان روسی، معرفی طرح تاپ به منظور تشویق، ترجمه و نشر آثار فارسی به زبان‌های دیگر و عرضه ۶۰ عنوان کتاب کودک ایرانی چاپ شده در کشورهایی هم چون فرانسه، انگلستان، مالزی، ایتالیا، کره جنوبی، ژاپن، چین، نروژ،هنگ کنگ، لهستان، تایلند، تایوان، ترکیه، دانمارک، فلسطین و هند، رایزنی با ناشران روسی جهت حضور در نمایشگاه کتاب تهران با توجه به مهمان ویژه شدن دو کشور و گسترش روابط در حوزه نشر، معرفی نمایشگاه کتاب تهران در قالب بروشور به زبان روسی و پیگیری تفاهم‌های انجام شده دو طرفه حضور ایران در نمایشگاه مسکو و حضور روسیه در نمایشگاه کتاب تهران از دیگر فعالیت‌های غرفه ایران است.

رونمایی از کتاب داستان‌های جنگی، طنز فارسی در سه دهه اخیر در ایران، مروری بر ادبیات ایران و روسیه، برگزاری روز ایران، رونمایی از ترجمه فارسی کتاب آرامگاه لنین، مروری بر ترجمه آثار ادبیات روسی به زبان فارسی،مثنوی معنوی و ادبیات عرفانی، معرفی انجمن ادبی، معرفی مرکز زبان فارسی و معرفی بنیاد ایران شناسی از جمله برنامه‌هایی است که برای حضور در این دوره از نمایشگاه با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو تدارک دیده شده است.

نمایشگاه کتاب مسکو از تاریخ ۱۷ تا ۲۱ شهریورماه در محل پارک ودن خا برپا است.