نماینده مجلس شورای اسلامی در کمیته بررسی پرونده پزشکی عباس کیارستمی آخرین وضعیت این پرونده را اعلام کرد. به گزارش هفت هنر به نقل از خانه ملت ،سیامک مره‌صدق با اشاره به آخرین نتایج حاصل از پرونده پزشکی عباس کیارستمی، گفت: علت فوت مرحوم کیارستمی هنوز  برای تیم بررسی‌کننده پرونده مشخص نیست اگر چه چند […]

نماینده مجلس شورای اسلامی در کمیته بررسی پرونده پزشکی عباس کیارستمی آخرین وضعیت این پرونده را اعلام کرد.

به گزارش هفت هنر به نقل از خانه ملت ،سیامک مره‌صدق با اشاره به آخرین نتایج حاصل از پرونده پزشکی عباس کیارستمی، گفت: علت فوت مرحوم کیارستمی هنوز  برای تیم بررسی‌کننده پرونده مشخص نیست اگر چه چند نکته باید در مورد فوت ایشان بررسی شود؛ اول اینکه آن مرحوم با مجوز کدام پزشک به فرانسه منتقل شده، دوم؛ مجوز آمبولانس هوایی توسط کدام پزشک در ایران امضاء شده، سوم؛ اقدامات صورت گرفته در فرانسه دقیقا چه بوده و چهارم؛ باید ابعاد گواهی فوت صادر شده در فرانسه مشخص شود.

نماینده مردم کلیمیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنوز اظهارنظر درباره اینکه اشتباه از سوی پزشکی بوده که اجازه انتقال به فرانسه را صادر کرده، زود است، گفت: از نظر پزشکی لزومی برای انتقال به فرانسه وجود نداشته است هرچند این امر جزو حقوق  بیمار است که هر لحظه در مسیر درمان، تیم پزشکی خود را تغییر دهد؛ منتهی هیچ دلیل علمی برای این جا به جایی از یک کشور به کشور دیگر وجود نداشته است.

وی همچنین توضیح داد: با وجود آنکه خانواده مرحوم با انتقال وی به فرانسه موافقت کرده‌اند اما برای سوار هواپیما شدن و اجازه پرواز داشتن نظر یک پزشک مورد نیاز است و با شرایط بیماری این هنرمند، پرواز به تنهایی اقدام بی‌خطری برای او محسوب نمی‌شده است.

مره‌صدق درباره اینکه برخی از کارشناسان عضو کمیته بررسی پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی از سهامداران بیمارستان جم هستند و این مسئله احتمال و شایعه عدم بررسی عادلانه را به دنبال دارد، توضیح داد: وجدان کارشناسان بررسی‌کننده پرونده آقای کیارستمی وجدان پزشکی است که به‌‎یقین اجازه نمی‌دهند حق کسی پایمال شود.

وی ادامه داد: اگر چنین اتفاقی بیفتد، بنده به‌عنوان نماینده مجلس در کمیته بررسی پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی حتما اعلام خواهم کرد؛ به همین دلیل خیال خانواده و دوستداران مرحوم راحت باشد که هیچ کدام از این مسائل در تصمیم‌گیری کلی کمیته تاثیر نمی‌گذارد، ضمن آنکه تعداد کارشناسان از دستگاه‌های مختلف به قدری زیاد است که مداخله شخصی و سفارشی امکان‌پذیر نخواهد بود.

این پزشک متخصص جراح عمومی همچنین خبر داد: پس از بررسی پرونده توسط نظام پزشکی اگر همچنان شکی وجود داشت می‌تواند آن را در پزشک قانونی نیز مورد بررسی قرار داد و من خود را موظف می‌دانم که اگر کوچکترین اشتباهی در روند علمی بررسی ببینم آن را اعلام و رسانه‌ای کنم.

مره صدق با بیان اینکه خانواده مرحوم کیارستمی اصرار دارند که تیم بررسی‌کننده پرونده اصلا کار زیادی به علت فوت نداشته باشند بلکه فقط سیر درمانی در ایران بررسی شود، گفت: اگر فقط هدف، مشخص کردن میزان اثر سیر درمانی در علت فوت باشد، حتما باید علت فوت نیز مشخص شود البته می‌توان اصلا به دنبال علت فوت نرفت و فقط پرونده از نظر “انتظامی پزشکی” در ایران بررسی شود که در این حالت نمی‌توان عوامل موثر بر فوت را مشخص کرد.

وی با بیان اینکه تاریخ جلسه بعدی بررسی این پرونده پس از تعطیلات مشخص می‌شود، تأکید کرد: بهترین راه برای یافتن حقیقت این است که پرونده را از جنجال دور نگه داشت چراکه به طور متوسط هر هفته چند پرونده مشابه در سازمان نظام پزشکی مورد بررسی قرار می‌گیرد و با طی کردن سیر طبیعی به نتیجه می‌رسند اما حاشیه‌سازی اصلا به نفع بررسی این پرونده نیست بنابراین باید تلاش کرد از ضوابط علمی عدول نشود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تأکید براینکه پرونده پزشکی کیارستمی باید بدون پیش‌داوری و فرضیات ذهنی پرونده بررسی شود، گفت: این مسئله به فضای آرام خالی از احساسات و تنش نیاز دارد، متأسفانه هنرمندان محترم با دخالت‌های خود یک سری حساسیت‌های بیجا ایجاد کردند که اصلا به‌نفع روند پرونده نیست؛ ابراز نظر کردن یک هنرمند با وجود آنکه آزاد است اما باید مبتنی بر تخصص باشد، همان طور که من به‌عنوان یک پزشک نمی‌توانم نظر تخصصی سینمایی بدهم، این مسئله به طورعکس برای هنرمندان نیز صدق می‌کند.