نقدی به کتاب «برای این لحظه متشکرم»/ روایتی جسورانه از پشت پرده کاخ الیزه
نقدی به کتاب «برای این لحظه متشکرم»/ روایتی جسورانه از پشت پرده کاخ الیزه

خواندن زندگی افراد سیاسی و کسانی که با سیاستمداران در ارتباط هستند برای عامه مردم جذابیت‌های زیادی دارد. معمولا زندگی این افراد در نظر دیگران رازآلود جلوه می‌کند و آنها دوست دارند این غبار و پرده از زندگی سیاستمداران کنار زده شود تا آنها به تصویر شفاف‌تری از زندگی‌شان برسند. در میان روسای جمهور فرانسوی، […]

خواندن زندگی افراد سیاسی و کسانی که با سیاستمداران در ارتباط هستند برای عامه مردم جذابیت‌های زیادی دارد. معمولا زندگی این افراد در نظر دیگران رازآلود جلوه می‌کند و آنها دوست دارند این غبار و پرده از زندگی سیاستمداران کنار زده شود تا آنها به تصویر شفاف‌تری از زندگی‌شان برسند. در میان روسای جمهور فرانسوی، فرانسوا اولاند با حاشیه‌های زیادی در زندگی خصوصی‌اش مواجه شد. مردی که درگیر چندین رابطه عاشقانه شد و در آخر به خاطر همین حاشیه‌ها با کمترین میزان محبوبیت دوران ریاست جمهوری‌اش را به پایان رساند.

والری تریرویلر دومین معشوقه اولاند در کتابی جسورانه خاطرات ارتباطش با اولاند را نوشته است. «برای این لحظه متشکرم» اطلاعات دقیق و جزئی زیادی از پشت پرده سیاست و رفتار سیاستمداران نوشته و تصویر دقیقی از آنچه که در کاخ الیزه می‌گذرد به مخاطبان نشان می‌دهد. ابوالفضل الله دادی این کتاب را به خوبی ترجمه کرده و انتشارات به نگار آن را چاپ کرده است.

والری دختری از طبقات پائین جامعه بود که توانست خودش را به عنوان یک خبرنگار سیاسی مطرح کند. او خبرنگار تخصصی حزب سوسیالیست فرانسه شد و به تدریج با سیاستمداران طراز اول آشنا شد. او در فضای کار با اولاند آشنا شد و پس از چندین سال در کنار او بودن، حس عشق و عاشقی در دلش جوانه زد. والری خانواده و فرزندانش را رها کرد و به عشق پیوستن به اولاند، تمام پلهای پشت سرش را خراب کرد.

اولاند نیز از همسرش، سگولن رویال که او نیز سیاستمداری سوسیالیست بود جدا شد تا به عشق تازه‌اش برسد. هر دو در سالهای اول در آسمان‌ها سیر می‌کردند و نمی‌دانستند عشق‌شان پس از ۹ سال به بن بست برسد.

در کتاب با دو اولاند روبه رو هستیم. اول اولاندی عاشق پیشه و با محبت که در ابراز عشق کوتاهی نمی‌کند. اولاند پیش از رسیدن به ریاست جمهوری شخصیت دیگری از خودش نشان می دهد اما به محض رسیدن به قدرت شخصیتش تغییر می‌کند. والری از این تغییر شگفت زده می‌شود ولی باز سعی می‌کند در کنار اولاند بماند. او با تمام ناملایماتی که می‌بیند باز جانش برای عشقش می‌رود.

والری از روزهای مبارزات انتخاباتی اولاند در کنار او حضور دارد و هر کاری برای موفقیتش می‌کند ولی این اولاند است که با به قدرت رسیدن سودای عشق دیگری را در سر دارد. والری بانوی اول فرانسه شده ولی زن خوشحالی نیست. تشریفات و فضای مجلل کاخ الیزه برای او جذابیت زیادی ندارد. او خواهان بازگشت عشق و علاقه به رابطه‌اش با فرانسواست و این تغییر کردن او را آزار می‌دهد.

با اینکه والری یک خبرنگار سیاسی بوده اما اولاند اهمیتی به نظراتش نمی‌دهد. والری در برنامه‌های جدید اولاند جایی ندارد و او خیلی زود متوجه این موضوع می‌شود. والری برای جبران صدمات روحی که از اولاند خورده رو به فعالیت‌های انساندوستانه می‌آورد. به کشورهای افریقایی می‌رود و به کودکان نیازمند و زنان آسیب دیده کمک می‌کند.

اما سهمگین‌ترین موضوعی که ناگهان روی سر او خراب می‌شود، خبر ارتباط اولاند با یک بازیگر زن است. تلخی این خبر در عمق روح و جان والری می‌نشیند. او که به اولاند ایمان قلبی زیادی داشت حالا تمام آنچه که ساخته در مقابلش فرو می‌ریزد. اولاند با ژولی گیه ارتباط دارد و اولین بار خبرش را رسانه‌ها علنی می‌کنند. اولاند مدت زمان زیادی با گیه در ارتباط بوده و والری تازه متوجه این موضوع شده است. رابطه والری و فرانسوا پس از ۹ سال پایان می‌یابد. خبر ارتباط اولاند و گیه مثل بمب در فرانسه می‌ترکد و روی سر والری خراب می‌شود.

حالا او به زندگی‌اش که خراب شده نگاه می‌کند،‌ به فرزندانش و خوشبختی که از دست داده است. والری احساس می‌کند بازیچه دست یک مرد قدرتمند شده که پس از فتح او، دیگر علاقه‌ای به ادامه دادن ندارد. او از دورویی و دروغگویی اولاند حالش بهم می‌خورد و نمی‌تواند تصور کند که یک فرد تا چه اندازه می‌تواند قبیح باشد. هر چند اولاند نیز چوب بوالهوسی‌هایش را خورد و در آخرین سال ریاست جمهوری‌اش، محبوبیتش به سه درصد رسید.

بانوی اول سابقه فرانسه به قصد روشن شدن بسیاری از ابهامات کتاب «برای این لحظه متشکرم» را نوشت. او از تصویری که رسانه‌ها از او نشان می‌دادند ناراحت بود و اینکه عموم مردم تصوری اشتباهی از شخصیتش دارند در عذاب بود. او این کتاب را نوشت تا بسیاری از مسائل را روشن کرد. این کتاب در دو روز نخست توزیعش در فرانسه با فروش ۲۰۰ هزار نسخه‌ای به فروشی نادر دست یافت.

نویسنده: احمد محمدتبریزی