نشست‌های بچگانه و خنده‌دار فیلم‌ها، ماحصل حذف رسانه‌های مستقل از جشنواره فیلم فجر ۹۷
نشست‌های بچگانه و خنده‌دار فیلم‌ها، ماحصل حذف رسانه‌های مستقل از جشنواره فیلم فجر ۹۷

سوالات برخی خبرنگاران صدای همه را درآورده است. کار به جایی رسیده که همه نسبت به وضعیت بی نظم نشست‌های خبری فیلم‌های جشنواره گلایه و انتقاد دارند و کسی نیست توضیحی درباره این آشفته بازار بدهد.

سوالات برخی خبرنگاران صدای همه را درآورده است. سوالات کلیشه‌ای، سطحی و زرد برخی خبرنگاران بازتاب‌های بدی در فضای مجازی و در بین سینماگران داشته است. کار به جایی رسیده که همه نسبت به وضعیت بی نظم نشست‌های خبری فیلم‌های جشنواره گلایه و انتقاد دارند و کسی نیست توضیحی درباره این آشفته بازار بدهد. عدم نظارت درست بر حضور خبرنگاران و حضور چهره های غیرمرتبط کار دیگر خبرنگاران زحمتکش حوزه هنر و سینما را زیر سوال برده است.

به گزارش تیتر هنر، قرار بود در این دوره جشنواره همه چیز از روی نظم و قانون برگزار شود، ولی تمام این وعده‌ها خیالی خام بود که در عمل به بی‌نظمی،‌ بی‌قانونی و رانت‌بازی عوامل برگزارکننده تبدیل شد. فضای پردیس ملت را کسانی که تا به حال یک خط مطلب سینمایی ننوشته‌اند و فقط به قصد گذاشتن چند استوری آمده‌اند پر کرد.

روابط عمومی جشنواره که پیش از شروع جشنواره اسامی داوطلبان کارت را منتشر کرد و اعلام کرد اسامی دریافت کنندگان کارت را هم اعلام می‌کند از چنین تصمیمی سرباز زد تا به ناحق سر رسانه‌های مستقل را ببرد و فضای جشنواره را بیش از همیشه رانتی و رفاقتی کند. این اقدام ناپسند جشنواره پایه‌های بی‌قانونی و بی‌نظمی را گذاشت تا از روز اول، جشنواره آبستن شرایطی غیرحرفه‌ای و نابسامان شود. در این میان نیز دبیر جشنواره و مدیران سایر بخش‌ها از پاسخ‌گویی شانه خالی کردند تا یکی از بی‌نظم‌ترین دوره‌های جشنواره فیلم فجر را شاهد باشیم.

حالا این ناعدالتی در تخصیص کارت‌های جشنواره و رفیق بازی و عدم نظارت صحیح باعث ناراحتی همه شده است. کار به جایی رسیده که رامبد جوان باید از خبرنگاران بخواهد که سوالات بهتری بپرسند و پرویز شهبازی منتقدان را به بچه مدرسه‌ای تشبیه کند. چنین وضعیت بغرنجی در نشست خبری تمام فیلم‌ها وجود داشت و فضای غیرحرفه‌ای فضای نشست‌های خبری فیلم را در برگرفته بود. از برخوردهای سلیقه‌ای و غیرحرفه‌ای مسئولان جشنواره و فضای رانتی کارمندان  انتظار این سطح نازل از برگزاری هم می‌رفت. سی و هفتمین جشنواره فجر با تمام تلخی‌ها و کاستی‌هایش خواهد گذشت ولی در تاریخ جشنواره روسیاهی آن بر عوامل برگزاری‌اش خواهد ماند.

 

نویسنده: مهدی محمدتبریزی