مهم‌ترین تفاوت «حالا خورشید» و «فرمول یک» در چیست؟
مهم‌ترین تفاوت «حالا خورشید» و «فرمول یک» در چیست؟

مهمترین ایراد مجری «فرمول یک» به همین خصیصه برمی‌گردد.

بازگشت برنامه‌های صبحگاهی به کنداکتور سیما اتفاق خوش‌یمنی بود که باید آن را به فال نیک گرفت. رضا رشیدپور با «حالا خورشید» دوباره سنگ بنای یک برنامه پرمخاطب صبحگاهی را گذاشت تا بعد از او، علی ضیا صبح‌ها «فرمول یک» را اجرا کند. حالا تلویزیون با دو برنامه صبحگاهی، دست پر روز را شروع می‌کند و صبح‌ها به زمانِ پِرتِ تلویزیون تبدیل نمی‌شود.

به گزارش هفت هنر، هر دو برنامه  «حالا خورشید» و «فرمول یک» به واسطه شهرت مجری‌هایشان خیلی زود نام‌شان سر زبان‌ها افتاد. هر دو برنامه می‌خواهند در عین سرگرم کردن بینندگان، نقش آگاهی‌رسانی هم ایفا کنند ولی در باطن تفاوت‌هایی اساسی با هم دارند.

 پررنگ‌ترین و بارزترین تفاوت این دو برنامه به توانایی، تسلط و هوش مجری‌هایش برمی‌گردد. رشیدپور با اینکه چندین سال از تلویزیون دور بوده ولی نشان داده هنوز می‌تواند ارتباطی صمیمانه با مخاطبانش داشته باشد و هنوز دغدغه‌های اجتماعی‌اش، او را در کنار مردم قرار می‌دهد. جنس دغدغه‌هایی که رشیدپور در برنامه‌اش بیان می‌کند از جنس مسائل و مشکلاتی‌ است که بسیاری از مردم آن را لمس کرده‌‌اند و او سعی دارد در برنامه‌اش با صداقت و صراحت تا رسیدن به یک نتیجه مشخص موضوع را پیگیری کند. این مهمترین ویژگی رشیدپور است. او با صداقت و بدون فیلم بازی کردن در دلِ ماجرا می‌رود و تا زمانی که به نتیجه نرسد، بیخیال ماجرا نمی‌شود.

همین ویژگی رشیدپور را از مجری‌های دیگر متمایز می‌کند.  مردم حرف‌های مطرح شده در «حالا خورشید» را باور می‌کنند و دوست دارند حرف‌هایشان در برنامه شنیده شود. استقبال بینندگان برای فرستادن عکس و مطالب‌شان به برنامه مهم‌ترین دلیل بر این مدعاست.

مجری‌های دیگری هم هستند که علاقه زیادی برای نزدیک‌تر کردن خودشان به مردم دارند و سعی دارند با بیان حرف‌های کوچه بازاری خودشان را مردمی نشان دهند ولی هر کاری می‌کنند نتیجه عکس می‌گیرند. علی ضیا نمونه‌ای از این مجری‌هاست که تا الان نتوانسته خودش را به عنوان یک مجری محبوب مردمی مطرح کند. به همین دلیل هربار هر ایده‌اش به سوژه‌ای ضد خودش تبدیل می‌شود. به یاد بیاورید ماجرای کچل کردنش جلوی دوربین یا پوشیدن پیراهنی با هشتگ آتش‌نشان که بیشتر به یک شو شبیه بود تا چیز دیگری.

مهمترین ایراد مجری «فرمول یک» به همین خصیصه برمی‌گردد. ضیا آدمی با دغدغه‌های اجتماعی نیست و بیشتر جلوی دوربین در حال شو بازی کردن است. مسائلی که او در برنامه‌هایش مطرح می‌کند سطحی و زرد است و نمی‌تواند مخاطبِ آگاه را راضی کند. ضیا برخلاف رشیدپور توانایی رفتن به دل ماجرا را ندارد و اجرای تصنعی‌اش برای نزدیکی با سوژه و مخاطب در اینطور مواقع بیشتر توی ذوق می‌زند. اجرای ضیا بیشتر به درد جُنگ‌‌های سرگرم‌کننده می‌خورد و او توانایی اجرای برنامه‌های عمیق اجتماعی را ندارد و درست همین نکته مهمترین دلیل موفقیت «حالا خورشید» است.

نویسنده: احمد محمدتبریزی