معضل عودت بلیت‌های تئاتر به خاطر عزای عمومی کشور
معضل عودت بلیت‌های تئاتر به خاطر عزای عمومی کشور

تعطیلی ناگهانی تئاترها به واسطه ابلاغیه معاونت امور هنری موجب شده است هنرمندان تئاتری برای عودت هزینه بلیت‌ها دچار مشکلات عدیده شوند.

تعطیلی ناگهانی تئاترها به واسطه ابلاغیه معاونت امور هنری موجب شده است هنرمندان تئاتری برای عودت هزینه بلیت‌ها دچار مشکلات عدیده شوند.

به گزارش تیترهنر، شب گذشته معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اطلاعیه پیرو اعلام عزای عمومی، تمام فعالیت‌های هنری کشور را تعطیل اعلام می‌کند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که فروش بلیت سینما در روز سه‌شنبه طبق روال عادی خود ادامه دارد.

وضعیت زمانی بغرنج می‌شود که هنرمندان و سالن‌داران تئاتر از این وضعیت شاکی می‌شوند؛ چرا که آثار آنان به واسطه فروش الکتریکی پیش‌فروش شده و اکنون در یک بازه زمانی کوتاه آنان مجبورند هزینه خرید بلیت را به مخاطبان تئاتر بازگردانند. شاید برای یک یا دو تئاتر این مسئله چندان جدی نباشد؛ ولی هم‌اکنون تنها در شهر تهران بیش از ۵۰ نمایش روی صحنه می‌رود که با درنظر گرفتن تعداد صندلی‌ها با عدد بزرگی روبه‌رو می‌شویم.

برای مثال حمیدرضا نعیمی کارگردان شوایک در تالار وحدت از عودت ۷۰۰ بلیت گفته یا خیرالله تقیانی‌پور با نمایش «کلنل» مجبور به بازگرداندن ۵۰۰ بلیت شده است.

قضیه برای سالن‌دارها نیز بغرنج شده است. روابط عمومی تماشاخانه پالیز از تماس‌های فراوان مخاطبان این تماشاخانه می‌گوید که از ابتدای صبح آغاز شده و پایانی ندارد.

روابط عمومی تماشاخانه سنگلج فضای مجازی پیام داده است قرار بوده عواید فروش نمایش روز سه‌شنبه سنگلج به زلزله‌زدگان کرمانشاه اختصاص یابد. احتمال می‌رود دیگر نمایش‌ها نیز با شکل‌گیری کمپین‌های انسان‌دوستانه، اقدامات مشابهی انجام دهند.

در تماس با اداره کل هنرهای نمایشی اعلام شده است این اداره صرفاً به قانون معاونت تمکین کرده است و آن را به تماشاخانه‌ها ابلاغ کرده است. در واقع اداره کل هنرهای نمایشی مسئولیت این تصمیم را معاونت هنری می‌داند.

در تماس با روابط عمومی معاونت هنری گفته می‌شود این ابلاغیه مخصوص تمامی فعالیت‌های فرهنگی هنری، شامل تئاتر و موسیقی است؛ اما در روز سه‌شنبه تنها یک برنامه موسیقی وجود داشته است که در برابر کلیت اجراهای تئاتری، عدد مخاطبانش اندک است.

این نخستین بار نیست که تصمیمی ناگهان به واسطه حادثه‌ای ناگوار در معاونت امور هنری گرفته می‌شود. اگر این حادثه که عموم جامعه ایران را عزادار کرده است دلیلی برای تعطیلی امور هنری باشد، باید گفت نمایش‌های کمدی به سبب ایام محرم و صفر پیش از این تعطیل بوده است و آنچه روی صحنه تئاتر می‌رود در گونه‌های دیگری تئاتری است. مهمتر انکه این فرصت‌های هنری می‌توانسته مبدل به فرصتی برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی شود.