مدیرعامل بنیاد رودکی: ارکستر سمفونیک تعطیل نیست/ مشکل از بیمه و حقوق نوازندگان ارکستر را برطرف کردیم
مدیرعامل بنیاد رودکی: ارکستر سمفونیک تعطیل نیست/ مشکل از بیمه و حقوق نوازندگان ارکستر را برطرف کردیم

مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی اسامی اعضای شورای فنی و شورای عالی مشورتی در امور ارکسترهای دولتی را رسانه‌ای کرد. به گزارش هفت هنر، علی‌اکبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی در نشستی که امروز ۲۳ شهریور با اهالی رسانه داشت، بیان کرد: به مدت دو ماه و نیم است که در بنیاد رودکی مشغول […]

مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی اسامی اعضای شورای فنی و شورای عالی مشورتی در امور ارکسترهای دولتی را رسانه‌ای کرد.

به گزارش هفت هنر، علی‌اکبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی در نشستی که امروز ۲۳ شهریور با اهالی رسانه داشت، بیان کرد: به مدت دو ماه و نیم است که در بنیاد رودکی مشغول فعالیت هستم و با همکاری دوستانم وقت زیادی صرف کردیم تا وضعیت ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر موسیقی ملی را به حد مطلوب برسانیم تا با کم‌حاشیه‌ترین شکل ممکن به حیات خود ادامه دهد. طی صحبت‌های به عمل آمده به این نتیجه رسیدیم که باید مشکلات مربوط به قرارداد و بیمه نوازندگان هر چه سریعتر حل شود و از طریق رهبری و شورای هنری برنامه‌ها همه چیز را به درستی پیگیری کنیم.

ارکستر سمفونیک تهران تعطیل نیست

وی افزود: اگرچه به رسم همه دنیا ارکسترها شهریور تعطیل هستند اما ما این یک ماه را به دو هفته بسنده کردیم ولی متأسفانه برخی رسانه‌ها امانتدار خوبی نبودند و اعلام کردند که ارکستر سمفونیک یک و ماه نیم است که در تعطیلی به سر می‌رود. از همین جا به صراحت می‌گویم که ارکستر سمفونیک در حال انجام فعالیت است و هیچ مشکلی ندارد و در کنار آن یک شورای فنی پنج نفره تشکیل شده تا بتوانیم اهدافمان را به درستی دنبال کنیم.

صفی‌پور در ادامه معرفی اعضای شورا اظهار کرد: شهداد روحانی رهبر ارکستر، هوشنگ کامکار مایستر، محمد سریر و حسن ریاحی عضو متخصص موسیقی و یک نماینده از بنیاد رودکی برای حل و فصل امور اداری و مالی در این شورا حضور دارند.

معرفی اعضای شورای عالی مشورتی

مدیرعامل بنیاد فرهنگی رودکی تصریح کرد: بالاتر از این شورای فنی، یک شورای عالی مشورتی داریم که البته قبلاً بوده و الان احیا شده است و نزدیک دو هفته از انجام فعالیت‌های دوباره آن می‌گذرد. این شورا متشکل از داوود گنجه‌ای، فریدون شهبازیان، فرهاد فخرالدینی، محمد نوربخش، فرزاد طالبی و حمید شاهنگیان هستند.

صفی‌پور ادامه داد: شورای فنی دو وظیفه اصلی را بر عهده دارد؛ اول آنکه نظارت بر برنامه‌های ارکستر و تصویب آن، دوم ارزیابی و انتخاب نوازندگان ارکستر. همچنین در بحث ارکستر موسیقی نیز باید بگویم در بررسی اولیه، دو نظریه داشتیم؛ یکی اینکه یک ارکستر جامعی داشته باشیم که هم قطعات ملی را بنوازد و هم قطعات کلاسیک خارجی اما به دلیل تجربه سال‌های گذشته در نتیجه دو ارکستر مجزا را در نظر گرفتیم که رهبر و نوازندگانشان به صورت جداگانه فعالیت کنند.

با فخرالدینی مذاکره کردم

وی درباره سرنوشت ارکستر موسیقی ملی نیز توضیح داد: در موسیقی ملی به دلیل حساسیت‌ها و برنامه‌ریزی‌ دقیق‌تری که لازم بود، من شخصاً با فرهاد فخرالدینی مذاکرات مفصلی داشتم و در این بین توافقاتی هم انجام شد و این روزها در حال پیگیری جدی این مساله هستیم. در سال‌های پیش که نوازندگان ارکستر از بیمه و حقوق مناسب برخوردار نبودند، برای تأمین معاش خود مجبور بودند فعالیتی غیر از تخصصشان را انجام دهند اما با برطرف کردن این مشکلات، امروز مدعی هستیم حالا که همه چیز طبق قرارداد پیش می‌رود، اولویت نوازندگان ما باید ارکستر باشد و اگر این مهم صورت نگیرد، مشکلات قبل ادامه‌دار خواهد بود.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی رودکی با اشاره به اینکه احیای مناسب ارکستر در کشور نیازمند انسجام است، بیان کرد: در ساز و کار جدید ما به بیش از سه روز تمرین احتیاج داریم و از طرفی من با مطالباتی روبرو بودم که هیچ‌جایی نوشته نشده بود. این روزها درصدد مشخص کردن تمام جزئیات هستیم و در همه جوانب، شرایط را در نظر می‌گیریم.

وی در پایان گفت: فرهاد فخرالدینی حکم جواهر را در موسیقی دارد و ما نمی‌خواهیم او را از دست بدهیم. اگرچه در مصاحبه‌ها اعلام کرده بود که می‌خواهد از ارکستر ملی کناره‌گیری کند ولی ما در تلاش هستیم تا شرایطی فراهم کنیم تا از حضور ایشان به نحو احسن استفاده کنیم. اگرچه به دلیل کهولت سن و مشکلات خودشان ممکن است دائم کنار ما نباشند اما این همکاری قطع نخواهد شد.