ماهرشالا علی نامزد سیاهپوست و مسلمان اسکار: برای یک سیاه‌پوست تبعیض چیز تازه‌ای نیست
ماهرشالا علی نامزد سیاهپوست و مسلمان اسکار: برای یک سیاه‌پوست تبعیض چیز تازه‌ای نیست

بازیگر نامزد جایزه اسکار از تبعیض‌هایی گفت که به عنوان یک سیاه‌پوست مسلمان در آمریکا با آن روبه‌رو شده است.

بازیگر نامزد جایزه اسکار از تبعیض‌هایی گفت که به عنوان یک سیاه‌پوست مسلمان در آمریکا با آن روبه‌رو شده است.

به گزارش هفت هنر، ماهرشالا علی بازیگر سیاه‌پوستی است که برای بازی درخشانش در فیلم «مهتاب»‌ نامزد و شانس اصلی دریافت اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل است. او به تازگی درباره تبعیض‌هایی که به عنوان یک سیاه‌پوست مسلمان در جامعه آمریکا تحمل کرده، لب به سخن گشوده است.

علی که پس از حملات یازده سپتامبر در فهرست مراقب پلیس فدرال آمریکا قرار گرفت، با اشاره به تبعیض‌هایی که یک سیاه‌پوست در جامعه آمریکا پیش رو دارد، گفت:‌ «به عنوان یک مرد سیاه‌پوست، از دیدن تعصبات ضداسلام، متعجب نمی‌شوم.»

او در این باره گفت: «اگر پس از چند دهه زندگی در آمریکا به عنوان یک مرد سیاه‌پوست، مسلمان شوید از روبه‌رو شدن با تبعیض‌ها به عنوان یک مسلمان متعجب نمی‌شوید. من به دلیل سیاه‌پوست بودن بارها هنگام رانندگی از سوی پلیس متوقف شده‌ام و از من پرسیده‌اند که تفنگت کجاست؟ این تبعیض‌ها برای مسلمان‌ها تازه خواهد بود اما برای ما تازگی ندارد.»

ماهرشالا علی در آغاز مسیحی بود اما سال ۱۹۹۹ مسلمان شد. از دیگر کارهای سینمایی این بازیگر می‌توان به «عطش مبارزه: زاغ مقلد»، «دولت آزاد جونز» و «چهره‌های پنهان»‌ اشاره کرد.

او برای نقش‌آفرینی در فیلم «مهتاب» در ۲۵ رویداد مختلف برنده جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل شد که از میان آن‌ها می‌توان به جایزه انجمن بازیگران آمریکا و جایزه انتخاب منتقدان اشاره کرد.  این بازیگر رقابت برای رسیدن به گلدن‌گلوب را به آرون تیلور بازیگر فیلم «حیوانات شب‌زی» واگذار کرد و در راه رسیدن به جایزه بفتا از دو پتل بازیگر «شیر» جا ماند.

حتی همسر علی نیز این تبعیض‌ها را در جامعه آمریکا درک کرده است. علی در این باره گفت: «همسرم پس از چندین تجربه ناخوشایند دیگر در نیویورک حجاب بر سر نگذاشت. او دیگر احساس امنیت نمی‌کرد.»

سخنان ماهرشالا علی درست هنگامی در رسانه‌ها مطرح می‌شود که هالیوود در حال مهیا کردن خود برای اعتراض به سیاست‌های تبعیض‌آمیز ترامپ است. مشهورترین فردی که تا به حال به صورت مستقیم تحت تاثیر فرمان تبعیض آمیز ترامپ قرار گرفته، اصغر فرهادی کارگردان برنده جایزه اسکار است.