کاربران فضای مجازی، واکنش سرد رسانه‌های رسمی در قبال جایزه کیهان کلهر را جبران کردند
کاربران فضای مجازی، واکنش سرد رسانه‌های رسمی در قبال جایزه کیهان کلهر را جبران کردند

کلهر در زمینه آهنگسازی برای موسیقی متن فیلم هم فعالیت داشته است.

اعلام نام کیهان کلهر نوازنده برجسته کمانچه در میان برندگان مهمترین جایزه موسیقی جهان (گِرَمی) بازتاب گسترده ای در فضای مجازی ایران داشت. این جایزه برای موسیقی ایران از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. تاکنون هیچ موسیقیدان و موزیسین ایران موفق به کسب این جایزه نشده بود.

به گزارش هفت هنر، یویوما ویلون‌سل‌نواز برجسته آمریکایی-چینی‌تبار به همراه گروه موسیقی سیلک رود (جاده ابریشم) که کیهان کلهر هم یکی از نوازندگان آن است برنده جایزه گرمی در رشته بهترین موزیک بین‌المللی شدند.

مراسم اهدای جوایز گرمی که مهمترین جایزه موسیقی جهان محسوب می‌شود یکشنبه شب  در سالن استیپلز لس‌آنجلس برگزار شد و طی آن آثار برجسته موسیقی در یک‌سال گذشته مورد تقدیر قرار گرفت.

این مراسم که پنجاه و نهمین دوره اهدای جوایز گرمی بود. کیهان کلهر به دلیل برگزاری تور کنسرت در ایران در این مراسم حضور نداشت. براساس گزارش ها یویوما سرپرست گروه جاده ابریشم هم در مراسم حضور پیدا نکرده است.

این جایزه برای آلبوم “سینگ می هوم” به گروه جاده ابریشم تعلق گرفته است. این گروه موسیقی را یویوما در سال ۲۰۰۰ میلادی خلق کرد؛ گروهی که نوازندگان آن از تبارهای مختلف‌اند و تنوع سازهای به کار گرفته در آن هم هویتی بین‌المللی به آن بخشیده است.

برنده شدن گروه “جاده ابریشم” با حضور کیهان کلهر نوازنده شاخص کمانچه موجی از خوشحالی را در فضای مجازی ایران در بر گرفت. فضای توئیتر، فیس بوک و اینستاگرام مملو از پیام های تبریک و اظهار نظر درباره کیهان کلهر بود.

جایزه گرَمی از سوی برخی رسانه های داخلی به عنوان “اسکار موسیقی” معرفی شده است.

برخی از موسیقیدانان، نوازندگان و هنرمندان نیز به این جایزه واکنش نشان دادند و به کیهان کلهر تبریک گفتند. با این حال واکنش اهالی موسیقی به این اتفاق مهم سرد و کم رمق است.

خانه موسیقی، نهاد صنفی موسیقی ایران در این باره هیچ واکنشی نشان  نداده است. حتی سایت خانه موسیقی خبر این اتفاق را هم منتشر نکرده است.

علی قمصری آهنگساز و نوازنده تار درباره این جایزه در اینستاگرام خود نوشت: «امیدوارم روزى بیاید که براى توصیف جایزه ى گرَمى ، مجبور نباشیم بگوییم اُسکارِ موسیقى است و اهمیت این جایزه را درک کنیم.»

او در ادامه با تجلیل از کیهان کلهر نوشت: «از این که آلبومى با حضور استاد کلهر برگزیده شده در پوست نمى گنجم. صداى ساز کلهر از دل کشورى بلند شده که هنوز در بیشتر شهرهایش حتى استفاده از کلمه ى “کنسرت” ممنوع است. بانوان خوش آوازش خاموش شده اند و تلویزیونش مواد مخدر را نمایش مى دهد اما ساز را خیر.استاد کلهر به همه جا سفر کرد اما ایرانى ماند. چهره ى لطیف و فرهنگ عمیق ایرانى را با یک کمانچه به جهان نشان داد. این موفقیت را به ایران تبریک مى گویم.»

حافظ ناظری نیز در پیامی ضمن تبریک به گروه “جاده ابریشم” و یویوما نوشت: «بسیار خوشحالم از حضور نوازنده ی برجسته ایرانی جناب کیهان کلهر در این اثر. به امید روزی که یک ایرانی هم براى اولین بار شخصا برنده جایزه گرمی بشود و نام ایران را در جهان طنین انداز کند.»

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز پیام تبریکی را منتشر کرد.

در پیام فرزاد طالبی خطاب به کیهان کلهر تاکید شده است که این جایزه “نشان از گوشه‌ای از ارزش‌ها و توانمندی‌های موسیقی ایرانی و فرهنگ جهانی توأمان آن است.”

اما هنرمندان و بازیگران سینما که در فضای مجازی حضور پررنگی دارند با پیام های خود از این اتفاق ابراز خوشحالی کردند.

پرویز پرستویی با انتشار تصویری از کیهان کلهر در اینستاگرام خود خطاب به او نوشت: «هنرمد عزیز و فرهیخته، موفقیت شمار و درخصوص جایزه پنجاه و نهمین مراسم گرمی، اول بخودتون و بعد جامعه موسیقی ایران زمین تبریگ می گویم. سپاس از شما و یارانتون که همچنان با قدرت تمام و نوآوری موسیقی سنتی ایران حفظ کرده‌اید به وجودتان افتخار میکنم. الحق که عاشقانه مینوازید. درود بی پایان بر شما.»

امیر جعفری با انتشار ویدئوی فوق از نوازندگی کیهان کلهر، به دریافت جایزه گرمی واکنش نشان داد. رسول صدرعاملی کارگردان سینما نیز به کیهان کلهر تبریک گفت. بسیاری دیگر از هنرمندان سینما این جایزه را به کلهر تبریک گفتند.

احمد محمدتبریزی روزنامه‌نگار و کارشناس رسانه نیز با انتشار عکسی از کلهر نوشت:« کیهان کلهر نابغه هنرمندی که همچون کیارستمی برای عموم مردم غریب است … پ.ن: در جوار این بزرگان چگونه ابتذال حرف اول را می‌زند؟»

اما در فضای مجازی مردم نیز با انتشار خبر و تصاویر کیهان کلهر از موفقعیت تازه هنر ایران ابراز خرسندی کرند.

بیشتر واکنش های مردمی در شبکه های اجتماعی همراه با کنایه ها و اشاراتی به لغو کنسرت های کیهان کلهر در کشور است. کاربری توئیت کرده است “کیهان کلهر جایزه گرمی می‌بره و کنسرتش تو مملکت خودش لغو می‌شه.”

نرگس نیز در اینباره  نوشته است ” مسئولین ارشاد جایزه گرمی را به کیهان کلهر تبریک گفتند! به جای این تبریک ها کنسرت های کلهر را لغو نکنید!”

اردیبهشت ماه امسال کنسرت کیهان کلهر در نیشابور لغو شد که بازتاب وسیعی در کشور داشت. این نخستین بار نبود که کنسرتی از کیهان کلهر در ایران لغو می‌شد. سال گذشته نیز اداره اماکن نیروی انتظامی به او و گروه بروکلین رایدر اجازه برگزاری کنسرت در تهران را نداد.

در برخی از واکنش ها هم به فعالان فضای مجازی کنایه ای با این مضمون دیده می شود ” آفرین که تبریک می گید به کیهان کلهر براى جایزه اى که بردند! حالا یک بار هم که شده بشینید همون آلبوم رو کامل گوش بدید.”

با وجود اینکه موفقیت کیهان کلهر موجی در شبکه های اجتماعی به راه انداخته است اما واکنش و استقبال گرمی در روزنامه ها از این جایزه نشده است.

تعداد اندکی از روزنامه های کشور امروز خبر موفقعیت گروه “جاده ابریشم” را در اخبار صفحه اول پوشش دادند. روزنامه های شرق و اعتماد از این دسته بودند. با اینحال در صفحات روزنامه ها غیر از گزارش خبر هیچ یادداشتی و نوشته ای درباره این اتفاق مهم برای موسیقی کشور دیده نمی شود.

روزنامه های اصولگرا نیز در این باره کاملا سکوت کردند.

کیهان کلهر زادهٔ ۳ آذر ۱۳۴۲ در کرمانشاه است. کمانچه ساز تخصصی کیهان کلهر است، وی در کنار کمانچه، تنبور، سه‌تار و شاه‌کمان نیز می‌نوازد.

کلهر در زمینه آهنگسازی برای موسیقی متن فیلم هم فعالیت داشته است.

او با هنرمندان مختلف از فرهنگ‌های دیگر همکاری‌هایی داشته است. همکاری هنری کلهر با اردال ارزنجان از ترکیه، شجاعت حسین خان از هند، یویوما از چین، ژائو ژیپینگ، عالیم قاسمف از جمهوری آذربایجان، بروکلین رایدر از آمریکا، ارکستر فیلارمونیک نیویورک، کوارتت کرونوس، و گروه سازهای بادی هلند، او را به هنرمندی بین‌المللی تبدیل کرده است.