قصه «ارکیده در آتش» به روایت شبکه پرس تی وی
قصه «ارکیده در آتش» به روایت شبکه پرس تی وی

«ارکیده در آتش» (Orchid In Fire) از تازه ترین تولیدات شبکه پرس تی وی است که به بررسی سکوت جامعه بین المللی در قبال استفاده از سلاح های شیمیایی و کشتارجمعی علیه غیرنظامیان بی گناه می پردازد.

«ارکیده در آتش» (Orchid In Fire) از تازه ترین تولیدات شبکه پرس تی وی است که به بررسی سکوت جامعه بین المللی در قبال استفاده از سلاح های شیمیایی و کشتارجمعی علیه غیرنظامیان بی گناه می پردازد.

به گزارش تیترهنر به نقل از روابط عمومی شبکه پرس تی وی، مستند «ارکیده در آتش» به کارگردانی و تهیه کنندگی شکوفه گودرزی با موضوع حقوق بشر و منع تولید و استفاده از سلاح های شیمیایی و میکروبی طبق کنوانسیون ۱۹۲۵ در شبکه پرس تی وی و در پاسخ به ادعای آمریکا به عنوان « مادر حقوق بشر جهان»  تولید شده است.

  این مستند ضمن اشاره به مهم‌ترین موارد استفاده از این سلاح ها در تاریخ از هیروشیما و ویتنام (عامل نارنجی) تا واقعه تلخ بمباران سردشت که گسترده ترین مورد در نوع خود به شمار می رود، به بررسی سیر استفاده از این سلاح ها در جنگ های شهری و نظامی تا تازه ترین موارد استفاده از آن در یمن و سوریه می پردازد.

  مستند «ارکیده در آتش» داستان بکارگیری سلاح های شیمیایی کشتار جمعی علیه مردم بی دفاع سردشت و مناطق غرب کشور را روایت می کند که طی آن ۱۲ هزار نفر دچار عارضه های شیمیایی مختلف شده و از این تعداد ۴۰۰۰ نفر کشته شدند و بازدید از این مناطق پس از سه دهه توسط اتباع خارجی ساکن در ایران، آنان را با سندهای زنده ی این آسیب دیدگان غیر نظامی مواجه و تعجب و تاسف آنها از این موضوع انگیزه ساخت این مستند گردید.

  تکرار این فاجعه انسانی هفت روز پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و اعلام آتش بس بین ایران و رژیم بعث عراق در سال ۶۸ با حمله شیمیایی به دو روستای مرزی ایران رخ داد که به دنبال آن ۲۰۰۰ نفر در یک روستا و ۶۰۰ نفر در روستایی دیگر هنگامی که روستاییان بر سر مزارع خود مشغول به کار بودند رخ داد و بر اثر آن صدها نفر دچار خفگی و مرگ آنی شده و باقی روستاییان اکنو پس از سال ها همچنان درگیر عوارض حاد مسمومیت با گازهای شیمیایی هستند.

  مستند «ارکیده در آتش» با انتقاد از جامعه بین المللی پیرامون سکوت آنها در مورد اقدام آمریکا و انگلیس در تولید آشکار سلاح های میکروبی و شیمیایی و فروش آن به صدام و استفاده گسترده از این سلاح ها علیه شهروندان غیر نظامی و بی دفاع خواستار برخورد مجامع جهانی و بین الملل با این دو کشور که محکوم به مشارکت در تولید و استفاده از این سلاح ها علیه مردم بی دفاع بوده اند، می شود.

  این مستند خبری- تاریخی با تاکید بر اینکه این سکوت باعث ادامه استفاده از این سلاح ها و تکرار فجایع انسانی در جهان شده است، دارای آیتم های متنوعی همچون تصاویر خبری آرشیوی همراه با نریشن، مصاحبه با بازماندگان بمباران شیمیایی سردشت و مناطف مرزی که بعد از گذشت ۳۶ سال از این فاجعه از عوارض ناشی از آن مانند مشکلات پوستی و ناراحتی های چشمی رنج می برند و گفت و گو با پزشکانی که از قربانیان این حادثه بوده و اکنون از چهره های برجسته بین المللی در درمان عوارض شیمیایی هستند، است.

علیرضا هنرجو (تصویربردار و تدوینگر)، شکوفه گودرزی (نویسنده)، حسن توکلی (نریتور)، محمد بدخش (مترجم) و آرش وزیری (تدوینگر و تیزر) عوامل تولید مستند «ارکیده در آتش» هستند.

  مستند «ارکیده در آتش» در آینده نزدیک در کنداکتور پخش شبکه پرس تی وی قرار خواهد گرفت.