قدیمی‌ترین کتابفروشی کتب خارجی «آمریکا» پس از ۱۶۱ سال تعطیل می‌شود
قدیمی‌ترین کتابفروشی کتب خارجی «آمریکا» پس از ۱۶۱ سال تعطیل می‌شود

کتابفروشی «شائونهف»، که گفته می‌شود قدیمی‌ترین کتابفروشی کتب خارجی در «ایالات متحده» است، ماه آینده برای همیشه تعطیل خواهد شد.

کتابفروشی «شائونهف»، که گفته می‌شود قدیمی‌ترین کتابفروشی کتب خارجی در «ایالات متحده» است، ماه آینده برای همیشه تعطیل خواهد شد.

به گزارش هفت هنر به نقل از پابلیشرز ویکلی- کتابفروشی «شائونهف» در سال ۱۸۵۶۶ افتتاح شد بزرگ‌ترین فعال حوزه کتب خارجی، دومین کتابفروشی قدیمی در «نیو انگلند» و ششمین کتابفروشی قدیمی در سطح آمریکا است اما قرار است از این بعد فقط به صورت آنلاین به کار خود ادامه دهد.

«دنیل ایستمان»، مدیر این مجموعه دلیل اصلی این اتفاق را مسائل مالی دانست. «تغییر فروش این کتابفروشی به فروش آنلاین به «شائونهف» اجازه می‌دهد حضور خود در بازار کتاب را حفظ کند و رسالت خود در زمینه کتاب را تحقق بخشد.» وی معتقد است در شرایط سیاسی و فرهنگی حال حاضر این رسالت معنای بیشتری می‌یابد. آخرین روز فعالیت این کتابفروشی ۲۵ مارس خواهد بود.

این کتابفروشی که در نزدیگی دانشگاه «هاروراد» قرار دارد از سال ۱۹۸۳ تاکنون مأمن دانشجویان، نویسندگان، و مترجمین مختلف بوده است و در طول سال‌های فعالیت خود نویسندگان شناخته‌شده بسیاری به مشتریان ثابت آن تبدیل شدند. از این دسته نویسندگان می‌توان به «هنری جیمز»، «تی. اس. الیوت»، و «ولادیمیر ناباکوف» اشاره کرد. علاوه بر این، در طول مدت فعالیت خود ۳۲ هزار عنوان کتاب به ۱۶۰ زبان دنیا را به مخاطبین خود ارائه کرده است.

«شائونهف» نیز به فهرست بلندبالای کتابفروشی‌هایی خواهد پیوست که به دلیل اجاره بالای فروشگاه و توسعه در میدان «هاروارد»، که روزی محله کتابفروشی‌های بسیاری بود، به صورت آنلاین به فعالیت خود ادامه خواهند داد. اواخر سال ۲۰۱۵ بود که کتابفروشی «Raven» به دلیل افزایش ۴۰ درصدی نرخ اجاره این محله را ترک کرد. کتابفروشی آثار کودک این محله نیز مجبور شد به دلیل تصمیم مالک برای بازسازی ساختمان به جایی دیگر نقل‌مکان کند. دو کیوسک روزنامه‌فروشی این منطقه نیز در آستانه تعطیلی قرار دارند. یکی از این دو کیوسک روزنامه‌فروشی نیم قرن است که در آن مکان مشغول به کار روزنامه‌فروشی است.