فیلم برگزیده جشنواره کن، اسکار فرانسوی را نیز برد
فیلم برگزیده جشنواره کن، اسکار فرانسوی را نیز برد

فیلم «۱۲۰ تپش در دقیقه» ساخته «روبن کامپیلو» موفق به کسب شش جایزه از جمله بهترین فیلم از چهل‌وسومین دوره جوایز سینمایی سزار فرانسه شد.

فیلم «۱۲۰ تپش در دقیقه» ساخته «روبن کامپیلو» موفق به کسب شش جایزه از جمله بهترین فیلم از چهل‌وسومین دوره جوایز سینمایی سزار فرانسه شد.

به گزارش تیتر هنر به نقل از هالیوود ریپورتر، این فیلم که اولین نمایش خود را در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۷ تجربه کرد و موفق به کسب جایزه بزرگ هیئت داوران این رویداد سینمایی شده بود علاوه بر کسب جایزه بهترین فیلم، جوایز بهترین فیلمنامه، بازیگر نقش مکمل، بازیگر نوظهور، موسیقی متن و تدوین را نیز به خود اختصاص داد تا برنده بزرگ جوایز سزار موسوم به اسکار سینمای فرانسه باشد.

داستان فیلم «۱۲۰ تش در دقیقه» به اوایل دهه نود میلادی در پاریس بازمی‌گردد که گروهی از فعالان اجتماعی درتلاش‌ هستند تا درمانی برای یک بیماری کشنده و ناشناخته پیدا کنند و درمی‌یابند که تعدادی از آزمایشگاه‌های داروسازی داروی این بیماری را در اختیار دارند.

«۱۲۰ تپش در دقیقه» نماینده سینمای فرانسه در شاخه بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۸ نیز بود و چندی پیش جایزه بهترین فیلم و کارگردانی جوایز لومیر فرانسه را نیز کسب کرد.

اما فیلم «اون بالا می‌بینمت» به کارگردانی «آلبرت دوپونتل» که به همراه «۱۲۰ تپش» در دقیقه در ۱۳ بخش نامزد کسب جایزه بود در نهایت ۵ جایزه شامل بهترین کارگردانی، فیلمنامه اقتباسی، تصویربرداری، طراحی لباس و طراحی تولید را به خانه برد.

«جین بالیبار» برای بازی در فیلم «بارابارا» جایزه سزار بهترین بازیگر زن را به دست آورد و در بخش بازیگران مرد نیز جایزه به «سوان آرلاد» برای فیلم «شیر خونی» رسید. در شاخه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و زن نیز به ترتیب «آنتونیو رینارتز» برای فیلم «۱۲۰ تپش در دقیقه» و «سارا جیرالدو» برای فیلم «شیر خونی» برگزیده شدند.

اما در بخش بهترین فیلم خارجی چهل‌وسومین دوره جوایز سینمایی فرانسه که فیلم‌های «بی‌عشق» ساخته «آندری زویاگینتسف»، «دانکرک» از «کریستوفر نولان»، «لالا لند» ساخته «دمین شزل»، «عروسی» از «استفن استرکر» و فیلم برنده نخل طلای «میدان» به کارگردانی «روبن اوستلوند» رقابت می‌کردند در نهایت جایزه بهترین فیلم به «بی‌عشق» به نمایندگی از سینمای روسیه رسید که یکی از نامزدهای نهایی شاخه بهترین فیلم خارجی جوایز سینمایی اسکار نیز است.

امسال «پنه لوپه کروز» بازیگر مطرح اسپانیایی که اخیر در فیلم «همه می‌دانند» ساخته اصغر فرهادی بازی کرده، جایزه سزار افتخاری را از دستان «ماریون کوتیار» دریافت کرد.