فروش باورنکردنی سینما در شش ماه نخست سال + جدول فروش فیلم‌ها
فروش باورنکردنی سینما در شش ماه نخست سال + جدول فروش فیلم‌ها

مجموع فروش فیلم‌های سینمایی در شش ماه نخست سال به ۱۰۹ میلیارد تومان رسید، رقمی که رسیدن به آن در شش ماه اتفاقی نادر در سینمای ایران محسوب می‌شود.  به گزارش هفت هنر، مخاطبان سینما به شکلی غیرمنتظره از ابتدای سال جاری از فیلم‌های روی پرده استقبال کرده‌اند. اکران شبانه‌ای که تا طلوع آفتاب در […]

مجموع فروش فیلم‌های سینمایی در شش ماه نخست سال به ۱۰۹ میلیارد تومان رسید، رقمی که رسیدن به آن در شش ماه اتفاقی نادر در سینمای ایران محسوب می‌شود.

 به گزارش هفت هنر، مخاطبان سینما به شکلی غیرمنتظره از ابتدای سال جاری از فیلم‌های روی پرده استقبال کرده‌اند. اکران شبانه‌ای که تا طلوع آفتاب در نوروز ۹۵ ادامه پیدا می‌کرد، یک موج نبود. این اتفاقی بود که در اکران ماه رمضان و در اکران تابستان هم ادامه یافت تا روشن شود امسال نسبت مخاطبان با سینمای ایران تعریفی متفاوت از گذشته دارد.

نوروز سینما میزبان دو فیلم کمدی «من سالوادور نیستم»‌و «۵۰ کیلو آلبالو» بود. هر دو فیلم با فروشی غیرقابل تصوری روبرو شدند. هر دوی این فیلم‌ها در مدت زمان نزدیک به سه ماه اکران بیش از ۱۵ میلیارد تومان فروش کردند. اکران «۵۰ کیلو آلبالو» در حالی که در شهرستان‌ها و تهران همچنان خوب می‌فروخت و افتی نداشت، بنا به تصمیم مدیریت سینما پایان داده شد، اما «سالوادور» فرصت بیشتری برای نمایش به دست آورد و از مرز ۱۶ میلیارد تومان هم عبور کرد.

به طور کلی چهار فیلم سینمایی «سالوادور…»، «۵۰ کیلو آلبالو»، «بارکد» و «ابد و یک روز» بیش از ۱۰ میلیارد تومان فروختند. مجموع فروش این فیلم‌ها به حدود۵۷ میلیارد تومان می‌رسد. یعنی همین چهار فیلم بیش از نیمی از فروش شش ماه نخست سال را تامین کرده‌اند.

در ادامه راه اکران دو فیلم رکوردشکن «لانتوری» و «فروشنده» از راه رسیدند. فیلم رضا درمیشیان در سه روز نخست اکران رکورد‌های فروش را جا به جا کرد، اما طولی نکشید که «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهای از راه رسید تا این بار تعریف جدیدی از رکوردشکنی در سینمای ایران ارائه شود. فیلم فرهادی در مدت ۱۴ روز بیشتر از ۷ میلیارد تومان فروش کرده است، این یعنی روزانه حدود ۵۰۰ میلیون تومان و این اتفاقی نیست که هر سال و در مورد هر فیلمی در سینمای ایران رخ بدهد.

نکته قابل تامل فروش فیلم «ابد و یک روز» ساخته سعید روستایی است. این فیلم که جشنواره فیلم فجر و جشن‌های سینمایی را زیر سایه خود قرار داده و اغلب جوایز مهم و اصلی این رویدادهای سینمایی را از آن خود کرده در فروش نیز با استقبال چشم‌گیری روبرو شد.

با وجود آنکه رضا عطاران شروع امیدوارکننده‌ای با «من سالوادور نیستم» داشت، در ادامه راه با شکست نسبی «دراکولا» و فروش «آب‌نبات چوبی» که چندان بالا نیست،‌ روشن می‌شود که جادوی این بازیگر هم تا جایی می‌گیرد و زمانی هم ممکن است مخاطب آثار او را نپسندد.

در ادامه نگاهی به جدول فروش فیلم‌های سینمایی در شش ماه نخست سال صورت می‌گیرد: (تعدادی از فیلم‌های موجود در جدول،‌در حال اکران هستند)

نام فیلم کارگردان مجموع فروش
من سالوادور نیستم منوچهر هادی ۱۶,۱۵۰ میلیارد تومان
پنجاه کیلو آلبالو مانی حقیقی ۱۵,۰۵۰ میلیارد تومان
ابد و یک روز سعید روستایی ۱۲,۷۰۰ میلیارد تومان
بارکد محسن کیایی ۱۲,۴۰۰ میلیارد تومان
فروشنده اصغر فرهادی ۷,۴۰۰ میلیارد تومان
بادیگارد ابراهیم حاتمی‌کیا ۷,۲۶۰ میلیارد تومان
زاپاس برزو نیک‌نژاد ۵,۲۰۰ میلیارد تومان
لانتوری رضا درمیشیان ۴,۰۵۰ میلیارد تومان
دراکولا رضا عطاران ۴,۰۰۰ میلیارد تومان
ناردون فریدون حسن‌پور ۳,۵۰۰ میلیارد تومان
دختر رضا میرکریمی ۳,۴۰۰ میلیارد تومان
رسوایی ۲ مسعود ده‌نمکی ۲,۸۰۰ میلیارد تومان
اژدها وارد می شود مانی حقیقی ۲,۲۰۰ میلیارد تومان
آاادت نمی کنیم ابراهیم ابراهیمیان ۱,۹۵۰ میلیارد تومان
من سهیل بیرقی ۱,۹۰۰ میلیارد تومان
ایستاده در غبار محمدحسین مهدویان ۱,۷۵۰ میلیارد تومان
خشم و هیاهو هومن سیدی ۱,۷۱۰ میلیارد تومان
یک دزدی عاشقانه امیرشهاب رضویان ۱,۴۸۰ میلیارد تومان
آب‌نبات چوبی محمدحسین فرحبخش ۱,۱۰۰ میلیارد تومان
دزد و پری حسین قناعت ۷۹۰ میلیون تومان
کفش هایم کو؟ کیومرث پوراحمد ۷۹۰ میلیون تومان
مرگ ماهی روح‌الله حجازی ۶۰۴ میلیون تومان
خنده های آتوسا علیرضا فرید ۵۲۰ میلیون تومان
ننه نقلی پرویز صبری ۴۷۰ میلیون تومان
امکان مینا کمال تبریزی ۴۵۰ میلیون تومان
سایه‌های موازی اصغر نعیمی ۲۱۸ میلیون تومان
دلبری جلال دهقانی اشکذری ۲۰۵ میلیون تومان
سایه مسعود نوابی ۸۶ میلیون تومان
رفقای خوب مجید قاری زاده ۷۷ میلیون تومان
دوازده صندلی اسماعیل براری ۶۳ میلیون تومان
مجموع فروش

۱۰۹ میلیارد تومان