نوازندگان فرانسوی‌ در اماکن تاریخی ایران روی صحنه می‌روند

04:1412۰

نشست خبری کنسرت موسیقی ارکستر الیانس کشور فرانسه به رهبری پژمان معمارزاده هنرمند ایرانی مقیم فرانسه در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش هفت هنر، پژمان معمارزاده رهبر ایرانی ارکستر الیانس کشور فرانسه در ابتدای این نشست رسانه‌ای که  در تالار وحدت تهران برگزار شد، توضیح داد: این برنامه ای که برای اجرای ارکستر الیانس در تالار وحدت در نظر گرفته شده، برای من یکی از مسائل ضروری و مواردی بود که حتما باید آن را در کشورم ایران پیاده می کردم. من از جمله هنرمندانی هستم که در فرانسه بزرگ شدم و از اینکه می بینم این کشور امکانات خوبی را برای تشکیل ارکستری مانند الیانس در اختیارم قرار داده خوشحالم و از آنها تشکر می کنم. این در حالی است که طی سال های گذشته همواره به این موضوع فکر می کردم که باید بین فعالیت های فرهنگی- هنری کشورهای ایران و فرانسه اتفاقات خوبی بیفتد که امیدوارم برپایی این کنسرت بتواند مقدمه خوبی برای شروع فعالیت های آینده باشد.

وی ادامه داد: کنسرتی که روز چهارشنبه اول اردیبهشت ماه در تالار وحدت برگزار می شود، برنامه ای در سطح بسیار بالا و باکیفیتی است که تمامی نوازنده های ارکستر آن را هنرمندانی تشکیل می دهند که در مهمترین کنسرواتوارهای مهم اروپا درس خوانده اند و اغلب آنها نیز برنده جایزه های فراوانی در رویدادهای بین المللی بوده اند. به عنوان مثال سولیست ارکستر ما از جمله هنرمندانی است که هم اکنون در ارکستر فیلارمونیک برلین حضور دارد و باعث افتخار ما است که همراه با چنین هنرمندانی در ایران حضور پیدا می کنیم.

معمارزاده اظهار کرد: کشور ایران از نظر من کشوری استثنایی است که طی سال های گذشته ارتباط کمتری با کشورهای اروپایی داشت و آنها تصویر واقعی از کشور ایران نداشتند و به نوعی می توانم بگویم که کشور ایران به نوعی فراموش شده بود اما حالا که شرایط فرق کرده و کشور ایران به جایگاه قبلی خود بازگشته است، می توانیم با در نظر گرفتن اهمیت این موضوع به روزهای بهتر و پربارتری فکر کنیم.

این رهبر ارکستر در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به قطعاتی که قرار است در کنسرت پیش رو اجرا کند، بیان کرد: ما در شب اول کنسرت خود برنامه بسیار جالبی را برای مخاطبان خود در نظر گرفته ایم که بر اساس آن قطعاتی از آهنگسازان بزرگ اروپایی برگرفته از دوران مختلف موسیقی، اجرای چند قطعه محلی و بومی از موسیقی سنتی کشورهای مجارستان و رومانی، اجرای قطعاتی از آهنگسازان بزرگ دنیا از جمله برامس و بتهون و تک نوازی با حضور ۱۲۰ نوازنده فرانسوی برنامه هایی است که ما برای این کنسرت در نظر گرفتیم. به هر ترتیب این وظیفه من بود که بتوانم به نوازندگان فرانسوی فرهنگ کشورم را نشان دهم.

وی با اشاره به برنامه های بعدی ارکستر الیانس در تور شهرستان ها گفت: اجرای کنسرت در اماکن تاریخی شهرهای کرمان، یزد، اصفهان، شیراز و کاشان از جمله برنامه هایی است که ما برای کنسرت های شهرستان خود در نظر گرفته ایم و مطمئن باشید بعد از این مسافرت به فرانسوی ها نشان خواهیم داد که کشور ما چقدر دوست داشتنی است و آنها می توانند در بخش های مختلف سرمایه‌گذاری کنند. رابطه من با ایران هیچ گاه کم نشده و همواره خود را به عنوان هنرمندی که وابسته به ایران است، نشان دادم. گرچه به دلیل شرایط کاری مجبورم که در کشور فرانسه زندگی کنم اما این به معنای آن نیست که در فکر ایران نبوده ام. از سوی دیگر بنده بر این باورم که طی ماه های اخیر از طرف دولتمردان ایرانی سعی شده که کشور ایران از نظر سیاسی به موفقیت های زیادی دست پیدا کند و می توان گفت که هم اکنون ایران به جایگاه اصلی خود بازگشته و توانسته در کشورهای اروپایی اثرگذار باشد. بنابراین ما باید از این فرصت استفاده کنیم تا ایران را معرفی کنیم.

معمارزاده در بخش پایانی صحبت های خود توضیح داد: تصمیم دارم که در کنار این برنامه فرهنگی انجمنی را تاسیس کنم که بتوانم در قالب آن استعدادهای جوان ایرانی را شناسایی کرده و فضایی را فراهم کنیم که در صورت بودجه و امکانات بتوانند برای ادامه تحصیل به کشور فرانسه سفر کنند و نوع دیگری از آموزش ها را برای کاربردی کردن آنها در ایران فراگیرند که امیدوارم در این سفر این امکان نیز فراهم شود.

کرینس استورز مدیر ارکستر فرانسوی الیانس نیز در این نشست خبری با زبان فارسی گفت: بسیار مفتخریم که در این سالن زیبا می‌توانیم در خدمت شما خبرنگاران و علاقه مندان موسیقی باشیم. ارکستر ما سفر خود را با شور و علاقه بسیاری آغاز و آماده کرده است و این موضوع برای پژمان معمارزاده آرزوی بزرگی بود که بتواند با ارکستر الیانس برای هموطنانش برنامه زنده ای را اجرا کند. به هر حال هدف ما معرفی و شناساندن کشور ایران به دوستان فرانسوی مان است. من یقین دارم که با دیدن شما به مناسبت اولین کنسرتی که در تهران برگزار خواهیم کرد، ملاقات صمیمانه ای بین شرق و غرب صورت خواهد گرفت.

لینک کوتاه
https://titrhonar.ir /?p=323

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند

*