فراخوان احمد مسجدجامعی
فراخوان احمد مسجدجامعی

احمد مسجدجامعی، پنجشنبه دوم آذر را به عنوان روز چهارمین دوره از آیین کتابگردی اعلام کرد.

احمد مسجدجامعی، پنجشنبه دوم آذر را به عنوان روز چهارمین دوره از آیین کتابگردی اعلام کرد.

به گزارش تیتر هنر احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران با انتشار متنی در کانال تلگرامش نوشت: «در آستانه چهارمین دوره کتابگردی هموطنانمان در غرب کشور داغدار عزیزان خود شده اند و خانمان خود را از دست داده اند. دل همه ایرانیان به یاد آنان می تپد و ما نیز شریک دردهای آنان هستیم. کتاب یکی از پایدارترین میراث‌های بشری و کتابخوانی یکی از مهمترین شاخص های توسعه است که در فرهنگ و سنت دینی ما نیز جایگاه قابل توجهی دارد.»

او ادامه داده است: «به همین اعتبار نهادهای صنعت نشر نیز حائز اهمیت است و در میان این نهادها، کتابفروشی به عنوان آخرین حلقه صنعت نشر جایگاه ممتازتری دارد. بنابراین، تقدیر، پشتیبانی و حمایت از کتابفروشی، همزمان که کاری اخلاقی است، حمایت از توسعه کشور عزیزمان، ایران است. یکی از موثرترین راه‌های پشتیبانی و حمایت از خدمتگزاران کتاب، حضور فعال و مردمی در کتابفروشی ‌ها و خرید کتاب است. رونق کتاب‌فروشی‌ها به عنوان آخرین حلقه از زنجیره صنعت نشر، به رونق کل نشر ایران منجر خواهد شد.»

مسجدجامعی در ادامه آورده است: «از سه سال پیش، کتابگردی در آخرین پنج‌شنبه هفته کتاب، که روز کتاب‌فروشی نام گرفته، با استقبال مردم فهیم کشورمان، رو به‌رو شده است، امسال به دلیل همزمانی آخرین پنج شنبه هفته کتاب با ایام سوگواری، کتابگردی به هفته بعد موکول شد. امسال نیز به سیاق سال های گذشته از مردم فرهیخته و شریف سراسر ایران دعوت می ‌کنیم، به پویش کتابگردی پیوسته و روز پنج‌شنبه دوم آذر با حضور پرشور گروه‌های دانش‌آموزی، دانشجویی، خانوادگی و … در کتابفروشی ‌های سراسر کشور و مخصوصا کتابفروشی های کوچک و خرید کتاب، به کتاب‌فروشان زحمت‌کش خسته نباشید بگویند و از دست‌اندرکاران، ناشران، نویسندگان، مترجمان و پدیدآورندگان کتاب ایران تقدیر کنند. از اهل قلم، روحانیون، هنرمندان، اصحاب فکر، فرهنگ و اندیشه، شخصیت‌های سیاسی و چهره‌های برجسته و مورد احترام مردم نیز دعوت می کنیم با پیوستن به این حرکت، به رونق و استمرار آن یاری رسانند.»

او در پایان افزوده است: «از روزنامه‌نگاران، مدیران رسانه‌های مکتوب، صدا و سیما و فعالان شبکه‌های اجتماعی نیز درخواست می ‌کنیم، با دعوت از مردم و فرهیختگان و انعکاس حضور مردم در کتابفروشی ‌ها به یاری این حرکت بیایند. از گروه های ترویج کتابخوانی، باشگاه های کتابخوانی، نهادهای غیردولتی فعال در حوزه کتاب در شهرها و روستاهای سراسر کشور دعوت می کنیم، با حضور در کتابفروشی ها به ترویج کتابخوانی کمک کنند. امیدوارم با تلاش همگانی حضور در کتابفروشی ها و خرید کتاب به جزئی مهم از سبک زندگی ما ایرانیان تبدیل شود. هم چنین امیدوارم که فعالان حوزه کتاب در طراحی برنامه های کتابگردی به هموطنان زلزله زده نیز توجه کنند و کتاب رساندن به کودکان و نوجوانان زلزله زده را فراموش نکنند. وعده دیدار ما، در روز پنج‌شنبه، دوم آذرماه، در کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور.»