عباسلو: جلد و عنوان کتاب اهمیت بسیار زیادی در جذب مخاطب دارد

سه شنبه 12 مرداد 1395 در 02:36


احسان عباسلو، در آئین رونمایی از جدیدترین آثار دفتر نشر فرهنگ اسلامی در حوزه کودک اظهار کرد: نخستین جایی که کودک با آن برخورد می‌کند، جلد و عنوان کتاب است که اهمیت بسیار زیادی در جذب مخاطب مخصوصا کودکان دارد و نویسنده کتاب‌های «لینالونا» و «آرزوی زنبورک» توانسته در این زمینه بسیار موفق عمل کند.
 

به گزارش هفت هنر، آئین رونمایی از جدیدترین آثار دفتر نشر فرهنگ اسلامی در حوزه کودک (کتاب سحر) با حضور علی‌اکبر اشعری، سپیده خلیلی، کلر ژوبرت، احسان عباسلو و ملیسا معمار عصر دوشنبه ۱۱ مردادماه ۱۳۹۵ در سرای اهل قلم برگزار ‌شد. در این آئین از کتاب‌های «لینالونا» و «آرزوی زنبورک» با نویسندگی و تصویرگری کلر ژوبرت که از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی برای گروه سنی «ب» منتشر شده، رونمایی ‌شد.

احسان عباسلو، نویسنده و مدرس داستان‌نویسی در این آئین به بیان ویژگی‌های مهم و ضروری داستان‌های کودک پرداخت و گفت: نخستین جایی که کودک با آن برخورد می‌کند، جلد و عنوان کتاب است که اهمیت بسیار زیادی در جذب مخاطب مخصوصا کودکان دارد. کودک علاوه بر این که می‌خواهد از طریق کتابخوانی چیزی را یاد بگیرد، وارد جهانی شده که دوست دارد آن را کشف کند و به فضاهای رازآلود و اسامی که می‌تواند با تخیلش بازی کند، علاقه نشان می‌دهد. از سویی دیگر کوتاه، ساده، غریب‌گونه و آهنگین بودن اسم هم در پذیرش آن نقش مهمی دارد. «لینالونا» و «آرزوی زنبورک» شخصیت‌محور هستند

وی در ادامه به کتاب‌های «لینالونا» و «آرزوی زنبورک» اشاره کرد و گفت: این دو کتاب عمدتا شخصیت‌محور هستند مخصوصا «لینالونا» که صرفا بر شخصیت تاکید دارد و ورود به داستان را با شخصیت آغاز کرده است. «آرزوی زنبورک» هم شاید یک عبارت باشد اما چون آرزوی یک زنبور است، باز هم اسم کتاب شخصیت‌محور است. از طرفی این شخصیت‌ها به واسطه این که انسان نیستند و با تخیل و درونیات کودک همخوانی‌ دارد، جذابیت‌های خاص خود را دارند.

عباسلو همچنین درباره روش‌های خاص شدن یک داستان توضیح داد: یکی از راه‌هایی که می‌توان کتابی را خاص کرد، استفاده از شخصیت‌های خاص است. در حوزه کودک می‌توانیم چهار ویژگی مهم برای خاص کردن یک شخصیت استفاده کنیم که عبارتند از اسم، ظاهر، کنش‌ها و گویش‌ها و باید مورد توجه قرار گیرند تا داستانی متفاوت خلق شود و این ویژگی‌ها درباره شخصیت «لینالونا» مورد توجه نویسنده قرار گرفته است. «آرزوی زنبورک» به کودکان می‌آموزد که نباید خود را دست کم بگیرند.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • پس از بازگشایی مکان‌های عمومی، آیا به سینما، تئاتر و کنسرت می‌روید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار