آوای موسیقی سنتی جنوب ایران چهارشنبه شب به مناسبت جشن عید تا عید و دهه ولایت در سالن ‘ام.سی.ای’ شهر کوالالامپور پایتخت مالزی طنین انداز شد.

آوای موسیقی سنتی جنوب ایران چهارشنبه شب به مناسبت جشن عید تا عید و دهه ولایت در سالن ‘ام.سی.ای’ شهر کوالالامپور پایتخت مالزی طنین انداز شد.

به گزارش هفت هنر،  گروه موسیقی ‘نی مه’ از گروه های فولکوریک بوشهر در جشنی به مناسبت اعیاد قربان و غدیر که به همت رایزن فرهنگی ایران در مالزی برگزار شد و ‘مرضیه افخم’ سفیر کشورمان در کوالالامپور نیز در آن شرکت داشت، قطعاتی شامل خیام خوانی، یزله خوانی و سرور خوانی را اجرا کرد.
برنامه موسیقی گروه ‘نی مه’ به سرپرستی و خوانندگی امیر میرشکاری قطعات بوشهری را اجرا کرد.
آرش نادی نیز در این برنامه نوازنده ‘دمام’، میثم عبدالشیخی نوازنده ‘نی انبان’، عباس نجفی نوازنده ‘دَم دَم’، فرهاد راد، نوازنده ضرب و ‘تمپو’ و ناصر کاوه خو، نوازنده ‘عود’ و ‘فلوت’ بودند.
این گروه قرار است در مراکزی از مالزی اجراهای دیگری داشته باشد.
‘علی محمد سابقی’ رایزن فرهنگی ایران در مالزی در آغاز این آئین با شادباش اعیاد قربان و غدیر که به دهه ولایت معروف است، گفت: ما افتخار می کنیم که با واقعه ای که در غدیر خم اتفاق افتاد، خداوند به ما بشارت داد دینمان کامل شده و نعمت الهی بر همه تکمیل و خدا اسلام را به عنوان دین برایمان قرار داد.
وی با معرفی گروه موسیقی ‘نی مه’ و موسیقی جنوب و بوشهری، گفت: موسیقی این خطه از کشور تنها یک ریتم و صدا نیست، بلکه ریشه در فرهنگ، جامعه، طبیعت جنوب و خلیج همیشه فارس دارد.
گروه موسیقی بوشهری ‘نی مه’ از سال ۱۳۹۱ بطور جدی فعالیت خود را آغاز کرد و به دلیل دارا بودن خواننده و نوازنده های جوان، موفق به اجرای نخستین کنسرت خود در تابستان ۹۲ در بوشهر و در حمایت از بیمارن کلیوی این استان شد.
این گروه در بین سال های ۹۲ تا ۹۵، چهار کنسرت در شهرهای بوشهر، گناوه و برازجان برگزار کرد و با شرکت در جشنواره های زاگرس نشینان و عدالت و صلح پایدار، به موفقیت های جدیدی دست یافت.