صحبت‌های ماندگار در اسکار
صحبت‌های ماندگار در اسکار

خوب نیست تمام آنچه از یک دوره مراسمی چون اسکار به یاد سپرده شود، بی‌نظمی و اشتباه و حاشیه باشد. شاید به این دلیل باشد که ورایتی در مطلبی شماری از بهترین جمله‌ها و حرف‌های بامزه‌ اسکار امسال را گرد آورده است که با ترجمه رضا حسینی با هم می‌خوانیم.

خوب نیست تمام آنچه از یک دوره مراسمی چون اسکار به یاد سپرده شود، بی‌نظمی و اشتباه و حاشیه باشد. شاید به این دلیل باشد که ورایتی در مطلبی شماری از بهترین جمله‌ها و حرف‌های بامزه‌ اسکار امسال را گرد آورده است که با ترجمه رضا حسینی با هم می‌خوانیم.

جردن هوروویتز تهیه‌کننده‌ «لالا لند» پس از این‌که به اتفاق سایر گروه فیلم روی صحنه‌ دالبی تیاتر حاضر شد تا اسکار بهترین فیلم را دریافت کند، ناگهان متوجه پاکت اشتباه شد و گفت: مهتاب، سازندگان این فیلم برنده اسکار بهترین فیلم شدند. شوخی نمی‌کنم، بیایید بالا. مهتاب برنده اسکار بهترین فیلم است….

جیمی کیمِل در یکی از متلک‌هایی که در جریان مونولوگ افتتاحیه‌اش حواله‌ ترامپ رئیس‌جمهوری کرد، گفت: شاید این حرف را خیلی‌ها نپسندند اما می‌خواهم از دانلد ترامپ تشکر کنم، الان توضیح می‌دهم، ‌سال گذشته را به‌خاطر دارید که این تصور به وجود آمد که مراسم اسکار نژادپرستانه بود؟ دیگر خبری از این حرف‌ها نیست. به لطف ترامپ! سینما و فیلم‌ها‌ سال شگفت‌انگیزی را پشت‌سر گذاشتند: سیاهان ناسا را نجات دادند و سفیدها جاز را. این همان ‌چیزی است که به آن پیشرفت می‌گویید.

گائل گارسیا برنل، بازیگر تحسین‌شده و بین‌المللی مکزیکی، درباره طرح پیشنهادی ترامپ برای احداث دیوار در مرز مکزیک، پیش از اعلام و اهدای اسکار بهترین انیمیشن بلند گفت:   به‌عنوان یک مکزیکی، آدمی از آمریکای لاتین، یک کارگر مهاجر و در مقام یک انسان، با هر نوع دیواری که بخواهد ما را از هم جدا کند، مخالفم.

ریچ‌ هاوارد، یکی از کارگردانان انیمیشن اسکاری زوتوپیا هم بار سیاسی مراسم را این‌طور سنگین‌تر کرد: ما بسیار سپاسگزاریم از تماشاگران سراسر جهان که از این فیلم و داستان با آغوش باز استقبال کردند که می‌گوید تحمل و سازگاری قوی‌تر از ترس از دیگران است.

جیمی کیمل خطاب به فیلمبردار برنده اسکار لالا لند،‌ لینوس ساندگرن سوئدی که کشورش هفته‌ گذشته به‌اشتباه از سوی ترامپ محل یک حمله‌ تروریستی خوانده شد: لینوس، من به نمایندگی از طرف همه می‌گویم که ما واقعا متأسفیم به‌خاطر اتفاقی که هفته‌ گذشته در سوئد روی داد. امیدواریم حال دوستانت خوب باشد.

بنی پاسک، برنده اسکار بهترین ترانه اریژینال در نطق پذیرش تندیس برای شهر ستاره‌های لالا لند گفت: این جایزه به همه بچه‌هایی تقدیم می‌شود که در باران آواز می‌خوانند و مادرانی که به آنها اجازه این کار را می‌دهند.

اما استون در نطق پذیرش تندیس بهترین بازیگر زن گفت:   چنین لحظه‌ای تلاقی شانس و فرصت است.

وایولا دیویس به محض دریافت اسکار بهترین بازیگر مکمل زن برای حصارها گفت: یک جا هست که همه آدم‌های مستعد و بالقوه در آن جمع شده‌اند: قبرستان. دایم از من می‌پرسند چه جور داستان‌هایی را می‌خواهی بازگو کنی؟ جوابم این است، می‌خواهم این آدم‌ها را نبش قبر کنم و داستان‌هایشان را از دل خاک بیرون بکشم، داستان‌های آدم‌هایی که رؤیاهای بزرگی در سر داشتند و هرگز تحقق آنها را ندیدند، آدم‌هایی که عاشق شدند و شکست خوردند. من هنرمند شدم و خدا را شکر که شدم، چون ما تنها حرفه‌ای هستیم که معنای زیستن یک زندگی را قدر می‌دانیم و از آن تجلیل می‌کنیم.

شریل بون آیزاکس، رئیس آکادمی علوم و هنرهای سینمایی برای تأکید بر حمایت آکادمی از هنرمندان سراسر جهان با هر کیش و اعتقادی گفت: امشب اثبات این موضوع است که هنر هیچ حدومرزی ندارد و به هیچ زبان یا ایمان خاصی تعلق ندارد. قدرت هنر این است که از همه‌ اینها فراتر می‌رود.