شهاب حسینی و سروش صحت با «همرفیق» به دنبال جذب مخاطب
شهاب حسینی و سروش صحت با «همرفیق» به دنبال جذب مخاطب

تا به حال برنامه‌های گفت‌وگومحور مختلفی با اجرای هنرمندان و سینماگران در فضای مجازی منتشر شده، اما بیشتر این برنامه‌ها نتوانستند مخاطبان زیادی داشته باشند و چیز جدیدی ارائه کنند.

تا به حال برنامه‌های گفت‌وگومحور مختلفی با اجرای هنرمندان و سینماگران در فضای مجازی منتشر شده، اما بیشتر این برنامه‌ها نتوانستند مخاطبان زیادی داشته باشند و چیز جدیدی ارائه کنند. تازه‌ترین نمونه آن ها هم برنامه «ام‌شو» به کارگردانی مجید صالحی است که در فضای مجازی با استقبال خوبی روبه‌رو نشد و پخش آن همزمان با آغاز ماه محرم به صورت موقت به پایان رسید. پس از «ام‌شو» که به تازگی با حواشی به فصل دوم رسیده، «همرفیق» به کارگردانی شهاب حسینی، جدیدترین برنامه‌ای است که به زودی در بستر فضای مجازی منتشر خواهد شد. آیا «همرفیق» می‌تواند موفقیت «دید در شب» را تکرار و تحولی در برنامه‌های اینترنتی ایجاد کند؟

موج تولید برنامه‌های اینترنتی با رشیدپور
یکی از اولین‌ برنامه‌های گفت‌وگومحوری که در فضای مجازی منتشر شد، «دید در شب» با اجرای رضا رشیدپور بود. رشیدپور در این برنامه، گفت‌وگوهای چالشی و بسیار صریحی با مهمانان داشت و همین سبک گفت‌وگو که به اصطلاح به آن «هارد تاک» می‌گویند، برگ برنده‌ای برای «دید در شب» بود. سال ۹۴ زمانی که این برنامه منتشر می‌شد، مخاطبان کمتر در تلویزیون شاهد گفت‌وگوهای شفاف و چالش‌برانگیز بودند، به همین دلیل این برنامه مورد توجه قرار گرفت. علاوه بر این چهره‌هایی که به «دید در شب» می‌آمدند شخصیت‌های پرحاشیه هنری، ورزشی و سیاسی بودند که در تلویزیون نمود چندانی نداشتند و حضورشان در برنامه برای تماشاگر جالب بود. رضا رشیدپور هم یکی از برندهای حذف‌شده تلویزیون بود و حضور او به عنوان مجری نیز در دیده شدن برنامه تاثیر داشت. او مدتی پس از اجرای این برنامه، با «حالا خورشید» به تلویزیون بازگشت.
از «سلفی» تا برنامه ناموفق «ام‌شو»
پس از «دید در شب» موج تولید برنامه‌های اینترنتی به راه افتاد و تاک‌شوهای مختلفی تولید و منتشر شد اما نتوانستند موفقیت عجیب و غریبی به دست بیاورند. سال ۹۵، برنامه‌هایی مانند «سلفی» با اجرای علی میرمیرانی و «آبان» با اجرای آزاده نامداری در فضای مجازی منتشر شدند که بیشتر میزبان هنرمندان و بعضا چهره‌های ورزشی بودند. هر دو برنامه سعی کردند با دعوت از چهره‌های سینمایی و ستاره‌ها، توجه مخاطبان را جلب کنند و تا حدودی هم موفق بودند اما آن طور که انتظار می‌رفت پرمخاطب نبودند. همچنین در سال‌های گذشته برنامه سینمایی «سی‌وپنج» با اجرای فریدون جیرانی، برنامه فوتبالی «زابیواکا» با اجرای علی انصاریان و برنامه سیاسی «خشت خام» با اجرای حسین دهباشی، ویژه پخش در فضای مجازی تولید شدند که کیفیت بدی نداشتند اما چون به صورت تخصصی به موضوعات می‌پرداختند، چندان مورد توجه عموم مخاطبان قرار نگرفتند. جدیدترین برنامه اینترنتی گفت‌وگومحور، «ام‌شو» با اجرای مجید صالحی بود که پیش از ماه محرم به صورت زنده در اینستاگرام قابل تماشا بود. این برنامه مفرح که هدف آن سرگرمی بود، نسبت به دیگر برنامه‌های گفت‌وگومحوری که مخاطب در فضای مجازی دیده بود، امتیاز ویژ‌ه‌ای نداشت و در دعوت از مهمانان هم موفق عمل نکرد.

شهاب حسینی؛ برگ برنده «همرفیق»
اکنون شهاب حسینی با برنامه «همرفیق» در راه است و با این برنامه، پس از سال‌ها دوباره اجرا را تجربه خواهد کرد. مهم‌ترین برگ برنده «همرفیق» نسبت به برنامه‌هایی که تا به امروز در فضای مجازی منتشر شده، حضور خود شهاب حسینی در مقام مجری برنامه است. مجید صالحی، آزاده نامداری، فریدون جیرانی و امثال آن‌ها، چهره‌هایی نیستند که صرف حضورشان در برنامه، برای مخاطب جدید و جالب باشد. شهاب حسینی در ذهن مخاطبان تلویزیون با اجرای برنامه «اکسیژن» ماندگار شده است و برای علاقه مندان به سینما هم با بازی‌های بسیار خوب جایگاه ویژه‌ای دارد، بنابراین حضورش در این برنامه برای هر دو دسته از مخاطبان جذاب خواهد بود. علاوه بر این، بنا بر سابقه‌ای که از توانایی اجرای شهاب حسینی داریم، خیال‌مان از کیفیت اجرایش راحت است.
امید به همرفیقان
هنوز اطلاعاتی از جزئیات «همرفیق» منتشر نشده است، اما حضور هنرمند خوش‌فکری مانند سروش صحت به عنوان نویسنده در این برنامه، مخاطب را امیدوار  و البته توقع تماشای یک برنامه متفاوت را برای او ایجاد می‌کند. پیش از پخش برنامه نمی‌توان درباره عیار مهمانان آن قضاوت کرد، اما احتمالا بسیاری از چهره‌هایی که کمتر گفت‌وگو می‌کنند و در برنامه‌های اینترنتی و تلویزیونی حاضر نمی‌شوند، به اعتبار جایگاه هنری شهاب حسینی در «همرفیق» حضور خواهند یافت، بنابراین مخاطب هم به تماشای برنامه ترغیب خواهد شد. بر اساس همه امتیازها و برگ‌های برنده این برنامه پیش‌بینی می‌شود «همرفیق» بتواند پربیننده شود و از برنامه‌های اینترنتی که پیش از آن تولید شده‌اند سبقت بگیرد، اگر پیش‌بینی‌ها اتفاق بیفتد، می‌توان امیدوار بود که با موفقیت تازه‌ای که در عرصه اجرا و برنامه‌سازی نصیب شهاب حسینی شود، تاک‌شوهای فضای مجازی تکان اساسی بخورند و استانداردهای کار خود را بالا ببرند. آن‌طور که اطلاع‌رسانی شده، قرار است «همرفیق» مانند بیشتر برنامه‌های جدید تلویزیون، از حضور تماشاگران در استودیو استفاده کند. ضبط این برنامه اوایل مهر خواهد بود و انتشار آن به زودی آغاز
خواهد شد.