شبکه کودک و نوجوان پرمخاطب‌ترین شبکه فارسی زبان در بهار ۹۵
شبکه کودک و نوجوان پرمخاطب‌ترین شبکه فارسی زبان در بهار ۹۵

طبق نتایج یک نظرسنجی شبکه کودک و نوجوان، پرمخاطب‌ترین شبکه تلویزیونی فارسی‌زبان در بهار ۱۳۹۵ شد.

طبق نتایج یک نظرسنجی شبکه کودک و نوجوان، پرمخاطب‌ترین شبکه تلویزیونی فارسی‌زبان در بهار ۱۳۹۵ شد.

به گزارش هفت هنر، نظرسنجی‌ از کودکان ۵ تا ۱۰ سال نشان می‌دهد شبکه کودک و نوجوان در فصل بهار ۱۳۹۵ توانسته برای نخستین بار در چهار سال اخیر، پرمخاطب‌ترین شبکه تلویزیونی فارسی‌زبان شود.
براساس نظرسنجی‌های مرکز پژوهش و سنجش افکار در تیر ماه سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵، شبکه کودک و نوجوان با رشد بی‌سابقه ۶ درصدی در جذب مخاطب کودک مواجه شده و برای نخستین بار ۸۲ درصد کودکان ۵ تا ۱۰ ساله در سراسر کشور، بیننده این شبکه بوده‌اند. درحالی بینندگان شبکه کودک و نوجوان بیشتر از شبکه دو سیما بوده‌اند که این شبکه تنها دارای پخش دیجیتال است و حدود ۱۷ درصد کودکان، امکان دریافت امواج این شبکه را در تلویزیون‌های خود ندارند.
این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند در فصل بهار یک سال گذشته کل مخاطبان کودک سیما یک درصد کاهش داشته و دیدن فیلم‌های خانگی و انجام بازیهای رایانه‌ای افزایش پنج و یک درصدی داشته است.

همچنین شبکه دو سیما کاهش دو درصدی، شبکه پنج سیما کاهش چهار درصدی، شبکه ماهواره‌ای جم‌_جونیور افزایش دو درصدی و شبکه ماهواره‌ای هدهد افزایش سه درصدی مخاطب کودک را تجربه کرده‌اند.
از سوی دیگر، با افزایش چشمگیر کیفیت برنامه‌های شبکه کودک و نوجوان، میانگین مخاطبان هفت برنامه برتر این شبکه هفت درصد افزایش یافته و به ۵۷ درصد رسیده است. در همین بازه زمانی، میانگین مخاطبان هفت برنامه برتر کودک شبکه دو سیما، با کاهش حدود یک درصدی به ۴۲ درصد تنزل یافته است. براین اساس، میانگین بینندگان کودک برنامه‌های برتر شبکه کودک و نوجوان ۱۳ درصد بیشتر از میانگین بینندگان کودک برنامه‌های برتر کودک شبکه دو سیما بوده‌اند.

شبکه کودک و نوجوان از ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ به شکل رسمی، برنامه‌های خود را برای خردسالان زیر شش سال در کانال پویا و برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال در کانال نهال پخش می‌کند. برنامه‌سازی براساس یک منظومه تربیتی، طراحی هویت گرافیکی جدید، نظم‌بخشی به پخش برنامه‌ها و افزایش کیفیت ویرایش تصویری، زبانی و تربیتی آثار خارجی از مهمترین اقدامات شبکه کودک و نوجوان در این دوران بوده است.