شبکه پرس تی وی «خانه در جاده کوکو» بنا می کند
شبکه پرس تی وی «خانه در جاده کوکو» بنا می کند

«خانه در جاده کوکو» (The House on Coco Road) موضوع یکی از قسمت های برنامه Doc Review و نقد و بررسی این مستند در شبکه پرس تی وی است که داستان زندگی «دامانی بِیکر» کارگردان جوان آمریکایی و مادرش «فَنی هاتون» و زندگی شگفت انگیزشان را روایت کرده و به تاریخچه مشکلات و مسائل مربوط به نژادپرستی در آمریکا اشاره می کند.

«خانه در جاده کوکو» (The House on Coco Road) موضوع یکی از قسمت های برنامه Doc Review  و نقد و بررسی این مستند در شبکه پرس تی وی است که داستان زندگی «دامانی بِیکر» کارگردان جوان آمریکایی و مادرش «فَنی هاتون» و زندگی شگفت انگیزشان را روایت کرده و به تاریخچه مشکلات و مسائل مربوط به نژادپرستی در آمریکا اشاره می کند.

به گزارش تیترهنر به نقل از روابط عمومی پرس تی وی، «فَنی هاتون» از تبار کارگران سیاه پوست ایالت لوئیزیانا که روی زمین هایِ مالکان به صورت اشتراکی زراعت می کردند (نام فیلم هم به خانه او در آن منطقه اشاره دارد)، است. وی در اواخر دهه ۶۰ به کالیفرنیا مهاجرت کرد و بعدها دستیار تدریس «آنگلا دیویس»، فعال سیاسی معروف، در دانشگاه یو سی ال اِی(UCLA)  شد و همکاری خود را با حزب «پلنگ سیاه» که با هدف دفاع شخصی سیاهان در مقابله با پلیس هایی که با آنها برخورد فیزیکی می کردند، تاسیس شده بود و دیدگاه هایی سوسیالیستی داشت،  آغاز کرد.

در ادامه مستند به اوایل دهه۸۰ اشاره می کند که پس از بحران مواد مخدر در اُکلند و برخوردهای شدید اف بی آی با حزب «پلنگ سیاه»، «فَنی» با فرزندانش راهی گرانادا (جزیره ای در کارائیب) شد و تا سال ۱۹۸۳ که گرانادا مورد حمله نیروهای آمریکایی قرار گرفت، در آنجا زندگی کرد.

جدیدترین قسمت از مجموعه برنامه  Doc Review با موضوع «خانه در جاده کوکو» به بررسی این مستند که سعی دارد این تهاجم را به عنوان تلاشی برای بی ثباتی رهبری انقلابی سیاه پوستان در این منطقه جلوه دهد، پرداخته و خاطرات و تجربیات کارگردان و مادرش و نحوه تاثیرگذاری نیروهای اجتماعی بر زندگی او  و اجدادش را به خوبی بیان می کند.

برنامه «نقد مستند» به تهیه کنندگی شهرام حیدری و با اجرای کاملیا شام‌بیاتی با مدت زمان ۲۵ دقیقه در دفتر لندن تولید شده و جمعه ها ساعت ۰۳:۰۰ بامداد به وقت تهران از شبکه پرس تی وی پخش می شود. این برنامه در چهار نوبت شنبه ساعت ۰۰:۰۳ بامداد، دوشنبه ساعت ۱۷:۰۰ ، سه شنبه ساعت ۱۰:۰۰ و پنجشنبه ساعت ۱۸:۰۰ به روی آنتن می رود.