شانزدهمین دوره هفته تئاتر افتتاح شد/ ایرج راد: تئاتر جایگاه خلاقی است که زندگی ما را اعتلا خواهد داد
شانزدهمین دوره هفته تئاتر افتتاح شد/ ایرج راد: تئاتر جایگاه خلاقی است که زندگی ما را اعتلا خواهد داد

افتتاحیه شانزدهمین دوره «هفته بزرگ‌داشت تئاتر» عصر دیروز با حضور کثیری از مردم و هنرمندان در محوطه خانه هنرمندان برگزار شد.

افتتاحیه شانزدهمین دوره «هفته بزرگ‌داشت تئاتر» عصر دیروز با حضور کثیری از مردم و هنرمندان در محوطه خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش تیتر هنر، بعدازظهر شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۸ محوطه خانه هنرمندان پر بود از شور و هیجان اجراهای محیطی، حضور هنرمندان، مسئولین و استقبال مردمی.

ابتدای این مراسم با دوچرخه سوارانی همراه بود که پرچم های «تئاتر ببینیم» را با خود حمل می کردند و با گروه کرال فیلارمونیک ایران آغاز شد، سپس ایرج راد پیام روز جهانی تئاتر را خواند و اصغر همت پیام روز ملی تئاتر را برای حاضران خواند، پس از آن شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و بهزاد فراهانی از اعضای هیات مدیره خانه تئاتر، تولد ایرج راد اعلام و گرامی داشتند.

سپس  جواد انصافی از سیاه بازان ایرانی گفت : سیاه بازی یکی از کامل ترین نمایش های ایرانی است، شخصیت سیاه ما سمبل توده زجر کشیده و ستم دیده مردم است، سمبل آزادی و فریاد است، فریادی را که مردم نمی توانند بکشند سیاه می کشد و همه چیزش خاص است، لباسش خاص است، زبانش خاص است، اسم خاص دارد، مبارک، یاقوت، زمرد الماس را برای نام گذاری اش استفاده کرده اند چون که سیاه ما مثل یاقوت قیمتی است، مثل الماس درخشنده است، سیاه ما پیرو خط سیاوش است، چشم پاک است، راستگوست، به ناموس کسی نگاه نمی کند و حتی اگر مجبورش هم کنند دروغ نمی گوید، سیاه می گوید «وش» ام را (صورتم را) سیاه می کنم اما دروغ نمی گویم.

در خلال این افتتاحیه ایرج راد گفت: ما هر سال هفته بزرگ‌داشت تئاتر را داشته‌ایم اما امسال با شور و حال دیگری در حال اجرای این برنامه داریم، در این مراسم دو نوع برنامه خواهیم داشت، برنامه هایی که در فضای باز برای عموم مردم خواهیم هستند،شادترند و برای ارتباط با آنها در نظر گرفته شده و برنامه های داخل فضای بسته از جمله نمایشگاه های عکس تئاتر، پوستر تئاتر و… که شکل تخصصی تری دارند و پانزده انجمن هرکدام به مناسبت هفته بزرگ‌داشت تئاتر برنامه ای خاصی را در دست اجرا خواهند داشت.

وی از مردم دعوت کرد تا در این مراسم حضور داشته باشند و توضیح داد: از همه مردم دعوت شده تا در این برنامه حضور داشته باشند. طبیعتا ما هر آنچه انجام می دهیم برای مردم است، تئاتر بدون مردم معنا و مفهوم پیدا نمی کند، بزرگ‌داشت تئاتر نیز به همین صورت است هر چه قدر مردم استقبال کنند باعث می شود شور و شوق بیشتری به وجود آید تا کارهای ارزشمندی تولید شود.

را در پایان گفت: باید تئاتر ببینیم، به‌خاطر اینکه تئاتر با زندگی، مسائل انسانی، بایدها و نبایدهای ما سر وکار دارد، تئاتر برگرفته از زندگی، انسانیت و مردم اتس و مردم باید با محتوای آنچه در زندگی‌شان در جریان است در ارتباط باشند، تئاتر تنها یک کلاس درس خشک نیست، تئاتر جایگاه خلاقی است که ذهن، اندیشه و زندگی ما را اعتلا خواهد داد.

شانزدهمین دوره «هفته بزرگ‌داشت تئاتر»، به دبیری محمودرضا رحیمی و با حمایت مالی بانک گردشگری از هفتم تا پانزدهم اردیبهشت ماه سال جاری در حال برگزاری است.