سه حاشیه تلویزیون در دی ۹۷
سه حاشیه تلویزیون در دی ۹۷

حاشیه سازی در تلویزیون بازهم فضای رسانه‌ای را در بر گرفته است. پس از ماجرای جنجالی “بارداری دختری با دو گیگ اینترنت رایگان”، اظهارات محمد دادکان و محمد رضا زائری در برنامه فرمول یک حاشیه ساز شد و حالا علی انصاریان در برنامه ورزشگاه سخنانی مطرح کرده که بحث برانگیز شده است. به گزارش  تیتر […]

حاشیه سازی در تلویزیون بازهم فضای رسانه‌ای را در بر گرفته است. پس از ماجرای جنجالی “بارداری دختری با دو گیگ اینترنت رایگان”، اظهارات محمد دادکان و محمد رضا زائری در برنامه فرمول یک حاشیه ساز شد و حالا علی انصاریان در برنامه ورزشگاه سخنانی مطرح کرده که بحث برانگیز شده است.
به گزارش  تیتر هنر، هفته گذشته روح‌الله مومن نسب کارشناس فضای مجازی در برنامه تلویزیون “تب تاب” که از شبکه سوم سیما پخش می‌شد ادعایی را مطرح کرد که بازتاب گسترده‌ای داشت.
او مدعی شد که دختر ۱۲ ساله‌ای با استفاده از دو گیگ اینترنت رایگان در تلگرام با پسری دوست می‌شود که نهایت این رابطه دوستی به باردار شدن این دختر ۱۲ ساله و ناپدید شدن پسر ختم می‌شود.
ویدئو این سخنان مومن نسب به سرعت در فضای مجازی پخش شد. پس از آن کاشف به عمل آمد که او چند سال پیش نیز ادعایی مشابه درباره وایبر مطرح کرده است. ادعا‌هایی که هیچ وقت صحت آن‌ها معلوم نشده است.
در فضای مجازی برخی این موضوع را واقعی قلمداد کردند و برخی دیگر آن را ساخته و پرداخته ذهن گوینده. بسیاری به تمسخر این ادعا پرداختند و عده‌ای دیگر این ادعا را زمینه سازی برای گسترش فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام دانستند.
یکی از واکنش‌های جنجالی در این زمینه به پست اینستاگرامی مهراب قاسمخانی باز می‌گردد. قاسمخانی ابتدا ویدئو سخنان مومن نسب در برنامه “تب تاب ” را منتشر کرد و نوشت: «آیا مقدار گیگابایت در ایجاد حاملگی تأثیر دارد؟ استفاده از اینترنت نامحدود با آدم چه می‌کند؟ آیا سرعت اینترنت در ایجاد حاملگی مؤثر است؟ در کشور‌هایی که سرعت اینترنت بالاست چطور جمعیت را کنترل می‌کنند؟ چه مقدار مصرف روزانه اینترنت را برای درمان نازایی تجویز می‌کنید؟ اینستاگرام بیشتر حامله می‌کند یا تلگرام؟ سروش حامله نمی‌کند؟… آیا فیلتر وسیله مناسبی برای جلوگیری است؟ و…»
او سپس با انتشار ویدئو چند سال پیش مومن نسب که همین حادثه را به چت وایبری نسبت داده بود نوشت: “ایشون همون اوشون پست قبلی هستن… چند سال قبل… بابا خیر سرتون با این همه دم و دستگاه و امکانات و سرمایه، نمیتونید یه اتاق فکر ردیف کنید که توش چهار نفر با آی کیوی بالای پنجاه باشن؟ یعنی از زمان فیلتر کردن وایبر تا الان که اینستاگرام رو میخواهید فیلتر کنید، یه قصه یه خطی متفاوت برای خر فرض کردن مردم به فکرتون نرسیده؟ همون قصه؟ با همون آدم؟”
قاسمخانی در ادامه نوشت: “اون وقت این دوستمون شغلش چیه؟ به عنوان کارشناس بارداری از طریق اپ‌های بیگانه ارسالش میکنن به مدارس دخترانه؟ یا متخصص اعتراف گرفتن از دخترانی هستن که به وسیله اینترنت مورد تعرض قرار گرفتن؟ اوج خلاقیتش از اون سال تا امسال هم این بوده که دو هفته رو به دو گیگ تغییر داده.”
این اظهار نظر با واکنش تند روزنامه کیهان مواجه شده است. امروز این روزنامه ضمن حمایت از ادعای مومن نسب نوشت: «این جماعت که مدعی الگوپذیری از غرب هستند، حتی به این ادعای خود نیز اعتقاد و پایبندی ندارند چرا که حتی در غرب نیز فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اینگونه بی‌حساب و کتاب نیست که هر کس هرچه دوست داشت بگوید یا به‌اشتراک بگذارد…»
کیهان با بیان اینکه “کدخدا‌های امروز جامعه کسانی هستند که مردم را معتاد فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی کرده‌اند.” افزود: «فضای مجازی برای برخی از آنان نردبان رسیدن به قدرت و حفظ آن است و برای برخی دیگر ابزار شهرت و کسب درآمد‌های آنچنانی. این وسط اگر دلسوزی سربلند کند و نسبت به این اعتیاد خانمان‌برانداز هشدار دهد، باید چنان لجن‌مال شود که دیگر نه خود و نه دیگری چنین جراتی به خود ندهند.»
ماجرای ضیا، دادکان و زائری
اما دومین ماجرای حاشیه ساز در هفته‌های اخیر به برنامه “فرمول یک” با اجرای علی ضیا باز می‌گردد. سخنان دو مهمان این برنامه یعنی محمد دادکان در هفته گذشته و محمدرضا زائری در شب یلدا حالا برای ضیا دردسر ساز شده است. البته ظاهرا سخنان زائری افراد بیشتری را ناراحت کرده است.

محمد دادکان هفته پیش در این برنامه به شدت به مدیران ورزشی کشور انتقاد کرد. او انتصاب سلطانی فر و صالحی امیری را بر اساس ” رابطه” دانست.

او از رییس جمهور انتقاد کرد و گفت: «رییس جمهور می‌تواند این را درباره افرادی که انتخاب کرده بگوید، اما نمی‌تواند بگوید من بهترین افراد را انتخاب کردم! شما در بعضی موارد بدترین‌ها را انتخاب کردید. مملکتی رو به فساد می‌رود که مردم فکر کنند همه فاسد شده اند به خدا اینطور نیست آدم‌های خوب را نمی‌گذارند کار کنند. من این حق را ندارم بگویم مردم وطن و دینشان را دوست دارند؟ بگذارید مردم اظهارنظر کنند. اگر بگذاریم شرایط بدتر شود خوب است؟»

دادکان در ادامه دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب را زیر سوال برد و گفت: «اصولگرا و اصلاح طلب دنبال منابع قدرت، شهرت و ثروت هستند. جان امام حسین مردم کشورم گول هیچ کدامشان را نخورید. یکی شان بیاید جلوی من بگوید ما نبردیم و نخوردیم و نه شهرت طلب بودیم نه قدرت طلب. تا من خلافش را ثابت کنم. باید از هر کدام آن‌ها سه سوال پرسید؟ بچه هایت کجاست؟ اکثرا انگلیس، آمریکا، کانادا و فرانسه! دومین سوال که بچه هایت کدامشان مثل شهید حججی شدند یا در خانواده تان چه کسی شهید و جانباز شده؟ به مولا علی هیچ کدام! همچنین بپرسید خانه ات کجا بوده الان کجایی؟»

سخنان دادکان بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشت و بسیاری آن را نقل کردند.

اما اتفاق دوم که جنجال بیشتری به پا کرد و صدای نمایندگان مجلس را درآورد به سخنان محمدرضا زائری در شب یلدا باز می‌گردد. او در اظهارات تندی از وضعیت مجلس انتقاد کرد. این روحانی اصولگرا با اشاره به ماجرای جنجالی نماینده سراوان در گمرک و  حمایت مجلس از این نماینده گفت: ” شرم بر این مجلس، شرم بر این مسئولین، شرم بر کسانی که به جای درد مردم مسئله شان این است که فیلم را چه کسی گرفته است و برویم پدر او را دربیاوریم! من به عنوان یک آخوند شما به عنوان یک مجری همه ما باید به خودمان بگوییم کجا داریم می‌رویم و چه بلایی قرار است سر بچه‌هایمان بیاید.”

این اظهار نظر حالا تبدیل به چالشی تازه برای صداوسیما شده است. مسعود پزشکیان در جلسه علنی مجلس از پخش سخنان زائری از صداوسیما به شدات ابراز نارضایتی کرد. پس از آن خبری عجیب منتشر شد که حکایت از احضار علی ضیا مجری برنامه فرمول یک به کمیسیون فرهنگی مجلس داشت. در این خبر خبرگزاری فارس، ادعا شده بود که دلیل احضار این مجری به برنامه‌های اخیرش به مناسبت شب یلدا میزبانی از حجت‌الاسلام زائری و محمد دادکان رئیس اسبق فدراسیون فوتبال است و به دلیل اظهارات آن‌ها در این برنامه از سوی نمایندگان مجلس فراخوانده شده است.

احضار یک مجری تلویزیون به کمیسیون فرهنگی، آن هم در روز‌هایی که مجلس حسابی سرش شلوغ است و درگیر بررسی بودجه پیشنهادی است، اتفاقی عجیب بود. این خبر عجیب بلافاصله در شبکه‌های اجتماعی داغ شد.

با داغ‌شدن فضای مجازی سیل تکذیب‌ها نیز روانه شد. احد آزادی‌خواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس به خبرگزاری تسنیم گفت که «کمیسیون فرهنگی چنین اقدامی نکرده و اگر قرار باشد برای موضوعی در صداوسیما سوالی انجام شود به این صورت عمل نمی‌کنیم.» بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس نیز در گفتگو با ایسنا گفت که انتشار اخباری درباره احضار علی ضیاء به مجلس صحت ندارد.

اما پس از آن اکبر رنجبرزاده عضو هیات رئیسه مجلس از برگزاری نشست برخی از نمایندگان با برخی مدیران صداوسیما و تهیه کننده برنامه «فرمول یک» خبر داده بود. رنجبر زاده جزییاتی هم از این جلسه منتشر کرد.

ساعتی بعد هم علی ضیاء ویدئویی منتشر کرد و این خبر‌ها را از اساس رد کرد و گفت که “رابطه‌اش با مجلس نزدیک است” و “هرکسی در برنامه ما حرفی می‌زند، اظهارنظر شخصی خودش است و نگاه برنامه ما و تلویزیون نیست.”
با تکذیب این خبرها، انگشت اتهام به سمت خبرگزاری فارس رفت که برای اولین بار این خبر اشتباه را منتشر کرده بود. اگر چه فارس تنها به انتشار خبر شایعه بودن دعوت علی ضیا بسنده کرد، اما ساعتی بعد مدیرکل فرهنگی این خبرگزاری در اینستاگرام خود پیامی را منتشر کرد که پشت پرده این اتفاقات را افشا کرده بود. حمید محمدی نوشته بود: «علی ضیا، به خاطر صبحت‌های تند مهمانانش در فرمول یک به مجلس فراخوانده می‌شود. این خبر را خود او با واسطه به فارس می‌دهد. اما وقتی تحت فشار نمایندگان و صداوسیما قرار می‌گیرد، همه چیز را منکر می‌شود …»
اما حواشی ماجرا همچنان ادامه دارد. با وجود اینکه مجلس می‌گوید علی ضیا احضار نشده، جزییاتی که رنجبر زاده در این باره ارائه کرده قابل تامل است. رنجبر زاده گفته که در جلسه با مدیر صداوسیما مقرر شد حضور حجت الاسلام زائری برای مدتی ممنوع شود.
این به معنی ممنوع التصویر شدن زائری است. پس از این غلامرضا کاتب، عضو هیأت رئیسه مجلس مسأله ممنوع‌التصویر شدن حجت‌الاسلام زائری در صدا و سیما را تأیید کرد، اما گفت که این ممنوع‌التصویری خواسته نمایندگان نبوده بلکه تصمیمی است که خود مدیران صدا و سیما و شخص علی عسگری گرفته‌اند.

ممنوع التصویری زائری بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشته و باعث شده انتقادات شدیدی از مجلس شورای اسلامی صورت گیرد.

زائری در این باره پستی در توئیتر منتشر کرد و نوشت: «در ۴۰ سالگی انقلابی که اساساً برای آزادی رخ داده است، کار به جایی رسیده که معاون سیما بابت یک دیالوگ ساده انتقادی در یک برنامه تلویزیونی به مجلس احضار شود و تعهد بدهد. سریال ارعاب و تهدید، تطمیع و تخویف، تکذیب صوری احضار ولی… همه چی آرومه!»

علی انصاریان و گزارشگر افغانستان
سومین حاشیه در روز‌های اخیر به واکنش علی انصاریان به سخنان گزارشگر افغانستانی در جریان بازی تیم ملی فوتبال ایران و یمن باز می‌گردد.
گزارشگر افغانستانی در جریان گزارش بازی ایران و یمن تلویحا به سانسور در تلویزیون ایران اشاره کرده بود و گفته بود ایرانی‌ها این بازی را “با یکی دو دقیقه تاخیر می‌بینند” یا بعضی صحنه‌های بازی را اصلا نمی‌بینند.
ظاهرا این اظهار نظر به رگ غیرت علی انصاریان برخورده بود. او که این روز‌ها به عنوان مجری برنامه ورزشگاه در شبکه تهران حضور دارد، روی آنتن زنده تلویزیون با تمسخر گزارشگر افغان گفته بود “ما چیز‌هایی دیدیم که شما اصلا ندیدید.”
او همچنین گفت که این گزارشگر درباره کشوری صحبت می‌کند که خیلی خیلی مدیونش است.
عده زیادی بویژه در فضای مجازی این اظهارات را نژادپرستانه و توهین آمیز خواندند. بسیاری از کاربران از افغانستانی‌ها بابت این بیان عذرخواهی کردند. برخی سخنان انصاریان را “گل به خودی” تفسیر کردند.
این فضا باعث شد علی انصاریان نیز از افغانستانی‌ها عذرخواهی کند. او البته تاکید کرد که مجری افغانستانی نباید در این رابطه سخن می‌گفت چرا که هر سازمانی ضوابط خود را دارد.
امان الله قیصاری گزارشگر افغانستانی هم گفته ” من به عنوان یک گزارشگر که آن حواشی پس از گزارش ایران- یمن پیش آمد باید به صراحت بگویم، هیچگونه قصد توهین یا تمسخر نسبت به مردم بزرگوار ایران نداشتم و این مسائل نمی‌تواند در روابط ۲ملت خدشه‌ای وارد کند.”