سرنوشت نامعلوم رومن پولانسکی در دادگاه های آمریکا
سرنوشت نامعلوم رومن پولانسکی در دادگاه های آمریکا

رومن پولانسکی قصد دارد به آمریکا بازگردد اما پیش از بازگشت باید مطمئن شود که زندانی نخواهد شد.

رومن پولانسکی قصد دارد به آمریکا بازگردد اما پیش از بازگشت باید مطمئن شود که زندانی نخواهد شد.

به گزارش هفت هنر، کارگردان «پیانیست» و «محله چینی‌ها»‌ که از ۴۰ سال پیش به این سو از آمریکا فراری است، مدعی شد که در پرونده جنجالی‌اش به توافقی رسیده است که او را از زندان نجات می‌دهد.

هارلند براون وکیل رومن پولانسکی در نامه‌ای به قاضی دادگاه عالی لس‌آنجلس درخواست کرد تا شهادت محرمانه دادستان پرونده را که به ادعای پولانسکی بر این توافق مهر تایید می‌زند، عمومی کند.

کارگردان لهستانی برنده جایزه اسکار متهم است که سال ۱۹۷۷ در خانه جک نیکلسون به دختری زیر سن قانونی مواد مخدر داده و پس از آن با او رابطه برقرار کرده است.

پولانسکی که اکنون ۸۳ سال دارد، به رابطه با فردی زیر سن قانونی اعتراف کرده، و به همین دلیل ۴۲ روز در زندان ایالتی زندانی بوده است. او سال ۱۹۷۸ از ترس محکوم شدن به زندان طولانی مدت از آمریکا گریخت و از آن زمان تا کنون تحت تعقیب است.

او سال ۲۰۰۹ در سوییس بازداشت شد و ۱۰ ماه تحت بازداشت خانگی بود اما سرانجام درخواست استرداد او به آمریکا از سوی مقامات سوییسی رد شد. مقامات آمریکایی سال ۲۰۱۵ از لهستان درخواست کردند که پولانسکی را به آمریکا تحویل دهد اما دادگاهی عالی این کشور نیز سرانجام در دسامبر ۲۰۱۶ درخواست آمریکا را رد و اعلام کرد که پولانسکی بر اساس توافق با دادگاه مدت محکومیت خود در زندان را گذرانده است.

وکیل پولانسکی معتقد است که شهادت محرمانه راجر گانسون دادستان پرونده که سال ۲۰۱۰ به دادگاه ارائه شد، ادعای پولانسکی را تایید می‌کند که براساس توافق قرار بوده است او تنها ۴۸ روز زندانی شود.