«ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» اجرا شد
«ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» اجرا شد

شب گذشته نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» به کارگردانی اصغر نوری اجراهای خود را آغاز کرد.

شب گذشته نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» به کارگردانی اصغر نوری اجراهای خود را آغاز کرد.

به گزارش هفت هنر، در مراسم آغاز اجرای نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» به کارگردانی اصغر نوری که با حضور فرهاد مهندس‌پور، مدرس و کارگردان تئا‌تر همراه بود؛ مهندس‌پور گفت: او شاگردی بود که در جلسهٔ دفاع پایان نامه‌اش حسرت می‌خوردیم که فارغ التحصیل شده زیرا او با نگاه و اندیشهٔ خاص خود حقیقت تئا‌تر را دنبال می‌کند، و در کنار پژوهش و کارگردانی یک مترجم آشنا و مسلط است.

این استاد دانشگاه با انتقاد از رفتارهای غیرحرفه‌ای در عرصه تئا‌تر حرفه‌ای گفت: تئا‌تر به مثابه یک تعامل اجتماعی ذاتا اهمیت دارد و در این هنر باید به اصالت پرداخت و حاشیه‌های بیهوده را دور ریخت.

مهندس‌پور افزود: تصور نمی‌کردم برای یک اجرای دانشگاهی چنین جمعیتی را بخصوص از نخبگان در شب اول اجرا ببینم و از همگی بابت حضور و حمایتشان از نمایشی بی‌پیرایه و بی‌تکلف قدردانی می‌کنم.

امیرحسین حریری (رئیس مرکز تئا‌تر مولوی) نیز گفت: در وهلهٔ اول باید به گروه دانشگاهی و پرتلاش این نمایش که زمان بسیاری را با سخت‌کوشی به تمرین و آماده‌سازی اثرشان پرداختند تبریک گفت.

وی با اشاره به شرایط این روزهای آثار نمایشی عنوان کرد: جای خوشحالی است که هنوز در قالب گروه‌های دانشگاهی دغدغه‌های شریف و محترمی وجود دارد و این جریان از سوی مخاطبین فرهیخته و دانشگاهی حمایت می‌شود.

حریری در ادامه به ضرورت وجود یک نقشهٔ راه شفاف و مدون با ضمانت‌های اجرایی موثق در تئا‌تر دانشگاهی اشاره کرد و گفت: تئا‌تر دانشگاهی تنها فضای امیدبخش تحول و تاثیرگذار در عرصهٔ تئا‌تر کشور است که نیازمند این مهم است.

وی تدوین سند چشم انداز تئا‌تر دانشگاهی به عنوان یک سند بالادستی و حمایت‌کننده از تلاش‌های علمی و عملی دانشجویان مطالبه گر را در گرو ارادهٔ نهادهای مختلف بویژه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانست و گفت: با تمام محدودیت‌هایی که برای فعالیت گسترهٔ بسیار زیاد علاقمندان وجود دارد تئا‌تر دانشگاهی خلاق و امیدوار به پیش می‌رود هرچند امکانات و بستر‌ها برای بالندگی این رشتهٔ تخصصی کافی نیست و گا‌ها شاهد هدررفت انرژی و انگیزهٔ جوانان هستیم زیرا دچار سردرگمی می‌شوند.

دبیر اسبق جشنواره تئا‌تر دانشگاهی اضافه کرد: باید تعامل دستگاههای زیربط فرهنگی با دانشگاههای هنری در ابعاد مختلف تقویت شود و این مسئله جز با هدف‌گذاری معین در قالب سند چشم‌انداز تئا‌تر دانشگاهی میسر نیست.

در ادامهٔ این مراسم، اصغر نوری مترجم و کارگردان ریچارد سوم اجرا نمی‌شود؛ گفت: باید اعتراف کرد که تئا‌تر کار کردن سخت شده و اگر تولید این اثر که برای من بسیار مهم بود و باید به سرانجام می‌رسید حدود دو سال به درازا کشیده دلیلش همین سختی‌های غیرقابل پیش بینی است.

به گزارش هفت هنر کارگردان ریچارد سوم اجرا نمی‌شود؛ گفت: همراهانی داشتیم که ما را تنها گذاشتند زیرا پروسهٔ طولانی مدت و تجربی تمرینات با ذهنیت منطقی آن‌ها از فعالیت تئا‌تر متفاوت بود و من از همگی آن‌ها متشکرم.

نوری از مرکز تئا‌تر مولوی بدلیل همراهی و همگامی با جریان تئا‌تر دانشگاهی تشکر کرد و گفت محدودیت‌های زمانی و تراکم کاری در سالن‌های مولوی آماده سازی گروههای نمایشی را کمی محدود می‌کند در حالیکه اگر فرصت زیادی در اختیار تمرین و اجرای یک اثر قرار می‌گرفت بالطبع نتایج بهتری از کار‌ها حاصل می‌شد حال آنکه این امر مستلزم کمتر شدن تعداد نمایش‌ها در یکسال می‌شود بنابراین باید فکری ریشه‌ای به حال کمبود‌ها کرد.

در پایان، شال نمادین مرکز تئا‌تر مولوی توسط فرهاد مهندس‌پور به اصغر نوری اهدا شد.

 احمد پوری (نویسنده و مترجم)، خاکی، فرزان سجودی، مسعود مهرابی (مدیر مسئول مجله فیلم)، رمضانی (مدیر نشر مرکز)، همایی (مدیر نشر نی)، محمد امیر یاراحمدی، آندرانیک خچومیان، بهزاد صدیقی، سابیر هاکا و شوکا حسینی (شاعر)، فرزاد معافی، رامتین شهبازی، رضا کوچک‌زاده، فرهاد تجویدی، امیر علیزادگان و… جمعی از حاضران در این مراسم بودند.

“ریچارد سوم اجرا نمی‌شود”؛ هر شب ساعت ۳۰: ۲۰ در سالن اصلی تئا‌تر مولوی اجرا می‌شود.