رونق فروش آثار چاپی در سال ۲۰۱۶ برای سومین سال پیاپی / افزایش استقبال از کتاب‌های مذهبی و کاهش فروش آثار داستانی
رونق فروش آثار چاپی در سال ۲۰۱۶ برای سومین سال پیاپی / افزایش استقبال از کتاب‌های مذهبی و کاهش فروش آثار داستانی

روش آثار چاپی در سال ۲۰۱۶ حدود ۳ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش یافت تا این سال برای سومین سال متوالی سال رونق آثار چاپی نام بگیرد.

روش آثار چاپی در سال ۲۰۱۶ حدود ۳ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش یافت تا این سال برای سومین سال متوالی سال رونق آثار چاپی نام بگیرد.

به گزارش هفت هنر به نقل از پابلیشرز ویکلی-  با وجود اتفاقات عجیب سال گذشته و حوادث ناراحت‌کننده درصد رشد فروش آثار چاپی حدود سه درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و میزان آن حدود ۶۷۴ میلیون دلار بوده است. بنا بر گفته مؤسسه «Nielsen BookScan» سال ۲۰۱۶ سومین سال پیاپی است که فروش آثار چاپی رشد کرده است و این بدان معنا است که حدود ۸۰ درصد آثار چاپ شده در سال گذشته به فروش رفته است.

بیشتر آثار چاپی سال خوبی را پشت سر گذاشته‌اند. فروش آثار چاپی پس از ظهور کتب الکترونیکی دچار رکود شد و بسیاری از مردم به کتب الکترونیکی روی آوردند اما به نظر می‌رسد به تدریج آثار چاپی جایگاه خود را در میان خوانندگان بازمی‌یابد.

بزرگ‌ترین دستاورد در زمینه آثار غیرداستانی بزرگسالان به دست آمده که درصد فروش آن در سال ۲۰۱۵ حدود ۷ درصد افزایش یافته بود. بعضی از گروه‌های دیگر نیز دچار افزایش فروش شده‌اند که از آن جمله می‌توان به کتب سرگرمی و هنری اشاره کرد-کتاب‌های رنگ‌آمیزی نیز در همین گروه قرار می‌گیرند که تأثیر زیادی در رونق این گروه دارد. کتب مذهبی و روانشناسی نیز به دلایل مختلف بازار فروش خوبی داشتند. بسیاری از نویسندگان مهم در عرصه آثار مذهبی از جمله «پاپ فرانسیس»، «لایسا ترکرست»، و «سارا یانگ» چند عنوان کتاب وارد بازار کتاب کردند و موجبات رونق آن را فراهم کردند. بسیاری از خوانندگان به دنبال‌کردن آثار این نویسندگان علاقه دارند و همین موضوع موجبات اقبال از کتب مذهبی را در سال گذشته فراهم کرد.

کتب داستانی با یک درصد کاهش فروش در سال گذشته دچار افول شدند. کتاب «دختری در قطار» نوشته «پائولا هاوکینز» و «برو نگهبانی بگمار» نوشته «هارپر لی» نسبت به سال ۲۰۱۵ دچار کاهش فروش شدند. البته نسخه چاپی کتاب «دختری در قطار» همچنان در فهرست پرفروش‌ها قرار دارد و با فروش حدود ۹۹۵ هزار نسخه جایگاه نخست آثار پرفروش داستانی بزرگسالان در سال گذشته را به دست آورده است. افزایش فروش کتاب دوم نیز به دلیل درگذشت نویسنده در سال گذشته قابل‌پیش‌بینی بود.

فروش داستان جوانان نیز در سال ۲۰۱۵ فقط یک درصد رشد کرده است و البته این اتفاق را مدیون انتشار کتاب نویسنده پرفروش «جی. کی. رولینگ» و کتاب «کودک نفرین‌شده» از همین نویسنده هستیم که حدود چهار و نیم میلیون نسخه چاپی از آن به فروش رفت. این کتاب جزء یکی از سه کتاب سال گذشته است که بیشتر از یک میلیون نسخه به فروش رفته‌اند. دو کتاب دیگر که «هری پاتر» را در این رقابت همراهی کردند کتاب «Killing the Rising Sun» نوشته «مارتین دوگارد» و «Double down» نوشته «بیل اوریلی» است.

کانال mass merchandiser که شامل کتابفروشی‌های زنجیره‌ای بزرگی چون «والمارت» و «کاستکو» است برای سومین سال متوالی با کاهش فروش روبه‌رو شد که این بار حدود پنج و نیم درصد است. این اتفاق برای این مجموعه بسیار ناراحت‌کننده است زیرا با وجود اینکه درصد فروش کلی در سال حدود پنج درصد افزایش یافته است اما این مجموعه پیشرفتی در این زمینه حاصل نکرده است. این کانال متشکل از کتابفروشی‌های مستقل، زنجیره‌ای و همچنین آمازون است.