روایت حسن شمشادی از «نبرد پنهان» در سوریه
روایت حسن شمشادی از «نبرد پنهان» در سوریه

مستند «نبرد پنهان» (The Hidden Battle) در شبکه پرس تی وی به روایت درگیری و نابسامانی های سوریه از نگاه خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می پردازد.

مستند «نبرد پنهان» (The Hidden Battle) در شبکه پرس تی وی به روایت درگیری و نابسامانی های سوریه از نگاه خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می پردازد.

به گزارش تیتر هنر به نقل از روابط عمومی شبکه پرس تی وی، این مستند محصول سال ۲۰۱۶ سازمان هنری رسانه ای اوج است و به کارگردانی و تهیه کنندگی ناصر نادری به زبان عربی تولید شده است.

حسن شمشادی خبرنگار صدا و سیما راوی مستند «نبرد پنهان» است که پس از بازگشت به ایران دوباره راهی سوریه می شود تا گزارشی از اوضاع نابسامان سوریه ارائه دهد.

وی به شرح اتفاقات رخ داده در سوریه می پردازد که باعث حضور ۱۰۰ گروه تروریستی و تکفیری در این کشور شد و طی آن حدود ۱۱ میلیون نفر از مردم بی گناه فرار کردند یا به مناطق تحت پوشش دولت پناه آوردند. در این بین، عده ای هم با تکفیری ها هم صدا شدند و برخی از آنها بعدها پشیمان شدند و به عنوان سپر انسانی در مقابل حملات مورد استفاده قرار گرفتند.

راوی مستند در ادامه به گفت و گو با شیخ مامون الرحمه امام جماعت مسجد اموی در دمشق می پردازد. وی که مورد شکنجه داعشی ها قرار گرفته و از ناحیه گوش دچار جراحت شدیدی شده، معتقد است که شیعه و سنی ۱۴۰۰ سال کنار هم با خوشی زندگی کرده اند و اعلام دشمنی مذاهب در سوریه توسط داعش تنها تبلیغات منفی برای گمراهی مردم و جهانیان است.

در بخش دیگر مستند «نبرد پنهان» حملات صورت گرفته به حرم حضرت زینب (س) به تصویر کشیده می شود و به روایت ایثار و از خودگذشتگی «مدافعان حرم» از ایران، لبنان و افغانستان در دفاع از این حرم شریف و بازگشت آرامش و امنیت به منطقه و حرم می پردازد. در این راستا داستان تلاش سه مجاهد گمنام (ابوتراب، ابو احمد و خوشنویس) برای آزادسازی حرم حضرت زینب (س) روایت می شود.

حسن شمشادی راوی مستند «نبرد پنهان» در ادامه حضورش در سوریه به لازقیه در شمال این کشور می رود و گزارشی نیز از وضعیت این شهر که در امنیت و آرامش بوده و خبری از جنگ در آن نیست، ارایه می کند. شهر «کرار» که اکثریت ساکنان آن مسیحی هستند نیز خود را از مسلمانان جدا نمی داند و جمعی از مردم این شهر هم برای دفاع از تجاوزات تکفیری ها راهی مناطق عملیاتی شده و برای حفظ وطن خود می جنگند.

در پایان این مستند به نقش ترکیه و عربستان سعودی در حمایت از تکفیری ها اشاره می شود و سوالاتی همچون اینکه «به راستی چه کسی از این جنگ سود می برد؟» و «آیا جنگ سوریه جنگ فرقه‌ای و مذهبی است یا خیر؟» مطرح می شود.

مستند «نبرد پنهان» شامگاه امشب شنبه ۲ دی ماه ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران به مدت ۵۲ دقیقه از شبکه پرس تی وی پخش می شود. تکرار این برنامه روز یکشنبه ساعت ۰۵:۰۰ ، ۱۱:۰۰ و ۱۷:۰۰ پخش خواهد شد.