رمان جدیدی از پل آستر منتشر شد
رمان جدیدی از پل آستر منتشر شد

بعد از سال‌ها رمان تازه‌ای از پل آستر با عنوان «۴۳۲۱» منتشر شده که نویسنده در آن به وقایع سیاسی اجتماعی چند دهه‌ی اخیر آمریکا پرداخته است.

بعد از سال‌ها رمان تازه‌ای از پل آستر با عنوان «۴۳۲۱» منتشر شده که نویسنده در آن به وقایع سیاسی اجتماعی چند دهه‌ی اخیر آمریکا پرداخته است.
به گزارش هفت هنر رمان تازه پل استر ۸۶۶۶ صفحه است که نسبت به سایر رمان‌های او از حجم بسیار بیشتری برخوردار است. آخرین رمان او «سانست پارک» بود که حدود هفت سال پیش منتشر شده بود.
به نوشته‌ی مجله‌ی کانادایی «مک‌لین»، رمان تازه‌ او قصه شخصیتی است به نام آرچیبالد ایساک فرگوسن که آستر سعی می‌کند با کمک او بخشی از تاریخ معاصر آمریکا را روایت کند.

در مارس ۱۹۴۷ در بخش زایمان بیمارستانی در نیوجرسی آمریکا کودکی به نام آرچیبالد ایساک فرگوسن به دنیا می‌آید. او اولین و آخرین فرزند رُز و استنلی فرگوسن است. از همان آغاز زندگی فرگوسن چهار مسیر مستقل و همزمان را سپری می‌کند.

این چهار مسیر تبدیل به چهار پسری می‌شوند که همه‌شان هرچند از دی‌ان‌ای مشابه و یکسانی برخوردارند و در واقع همان یک پسر به حساب می‌آیند اما هر کدام زندگی خود را دنبال می‌کنند.

فرگوسن هر چه قدر بزرگ‌تر می‌شود بخت و اقبال نیز از خانواده دورتر می‌شود. مهارت‌های ورزشی، زندگی شهوانی، دوستی‌ها و رفتارهای روشنفکرانه چیزهایی هستند که در این رمان برابر هم قرار می‌گیرند.

هر کدام از این فرگوسن‌ها ساز خود را می‌زنند و با فرگوسن‌های دیگر روردرروی هم قرار می‌گیرند.

پل آستر از رئالیسم برای روایت داستان خود استفاده کرده و رئالیسم را در بستر تاریخ معاصر آمریکا قرار داده و به بسیاری از حوادث معاصر در این کشور اشاره کرده است.

بخشی از رمان او مربوط است به اعتراضات دانشجویی در اواخر دهه‌ ۶۰ میلادی که آمریکا درگیر جنگ ویتنام بود و دانشجویان در بسیار از نقاط جهان خواهان توقف جنگ بودند. در رمان پل آستر مبارزات ضدنژادپرستی روایت می‌شود و بین پلیس و سیاه‌پوستان درگیری صورت می‌گیرد.

پل آستر در پاسخ به سؤال مجله‌ی کانادایی «مک‌لین» که آیا بین وضعیت کنونی آمریکا و دوره‌ای که در رمانش روایت می‌شود مشابهت می‌بیند یا خیر، گفته است کاملاً مشابهت می‌بیند.

او گفته است مسائل به آن صورت که ما می‌خواستیم تغییر کند عوض نشده است و از حوادث پایانی دهه‌ی ۶۰ میلادی و جنگ داخلی به عنوان مسائلی یاد کرده که هنوز هم در زندگی مردم آمریکا حل‌نشده باقی مانده‌اند.

پل آستر چندی پیش نیز در گفت‌وگویی با روزنامه‌ گاردین گفته بود بعد از نوشتن این رمان تصمیم دارد اپوزیسیونی متشکل از نویسندگان آمریکایی برابر دونالد ترامپ راه بیندازد.

عنوان «۴۳۲۱» اشاره به چهار شخصیتی دارد که در شخصیت اصلی رمان نهادینه شده‌اند. ناشر این رمان «فابر اند فابر» است. سخنگوی این انتشارات از عنوان «متفاوت» برای توصیف رمان تازه‌ پل آستر استفاده کرده است.

سه‌گانه‌ِ‌ نیویورک از جمله آثار آستر است که صدها هزار نسخه از آن در دنیا فروش رفته است. رمان‌های پل آستر در ایران نیز ترجمه شده‌اند.