رمان‌هایی که باید از نمایشگاه کتاب خرید
رمان‌هایی که باید از نمایشگاه کتاب خرید

رمان مستوری درباره سرگشتگی یک پسر جوان و پول‌دار است که به گذشته‌اش شک کرده و به دنبال حقیقت واقعی خودش می‌گردد.

پرفروش‌ترین کتاب‌های رمان تالیفی سال ۹۷ احتمالا بهترین گزینه برای آن‌هایی باشد که دقیقا نمی‌دانند باید سراغ چه کتابی برای خرید از نمایشگاه بروند. برای همین سراغ هفت رمان ایرانی رفتیم که در صدر پرفروش‌ترین کتاب‌های سال ۹۷ قرار دارند. قیمت پشت جلد این هفت کتاب، جمعا ۱۵۷ هزار تومان است و با احتساب میانگین تخفیف ۱۵ درصدی می‌توانید آن‌ها را با ۱۳۴ هزار تومان تهیه کنید.

۱- طریق بسمل شدن؛ ۱۵ هزار تومان
پرفروش‌ترین کتاب سال ۹۷ در اولین غرفه نمایشگاه کتاب انتظار شما را می‌کشد. رمان طریق بسمل شدن را محمود دولت‌آبادی خالق اثر کلیدر نوشته است. طریق بسمل شدن در زمان جنگ ایران و عراق و در خط مقدم جبهه روایت می‌شود. دولت‌آبادی این اثر را در فاصله سال‌های ۸۳ تا ۸۵ نوشته است. این کتاب را نشر چشمه منتشر کرده و برای تهیه آن باید به غرفه این نشر در ردیف ۳۱ بخش ناشران عمومی در شبستان مصلی بروید. قیمت پشت جلد این کتاب ۱۵ هزار تومان است و با احتساب تخفیف ۱۵ درصد که نشر چشمه برای فروش نمایشگاه در نظر گرفته، می‌توانید آن را با قیمت ۱۲ هزار و ۷۵۰ تومان از نمایشگاه بخرید.

۲- ره‌ش، ۲۷ هزار تومان
داستان از دید زن میانسالی به نام لیا روایت می‌شود. لیا و همسرش معمار هستند و با هم بر سر مدیریت و توسعه نامتوازن شهری کشمکش دارند. رضا امیرخانی درباره کتابش می‌گوید: این اثر یک رمان معمارانه است و در آن بیشتر دارم سراغ واکاوی این مسئله می‌روم که چه اتفاقی برای شهر در حال رخ دادن است. به نظرم در دنیا شهر‌های بزرگ الگو‌های توسعه متفاوتی دارند. از توسعه شهر‌های بزرگ معمولاً به عنوان عبرت بزرگ یا عبرت منفی یاد می‌کنند. مثلاً در آمریکا شهری مانند لس‌آنجلس توسعه بزرگی داشته، اما همه آن را شهر از دست رفته معرفی می‌کنند. همه شهردار‌های آمریکا هم می‌دانند که نباید شهرشان مانند لس‌آنجلس شود. در ایران مسئله برعکس است. شهری مثل تهران تا این اندازه که می‌بینیم بزرگ می‌شود، آلودگی هوا پیدا می‌کند و از طرف دیگر همه شهر‌های دیگر کشور هم سعی دارند مثل تهران شوند. کتاب ره‌ش در سال ۹۷ برگزیده سی‌وششمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی در بخش ادبیات شد. کتاب‌های «من او»، «نفحات نفت» و «قیدار»، دیگر کتاب‌های رضا امیرخانی هستند.

برای تهیه کتاب ره‌ش از نمایشگاه کتاب، باید به غرفه نشر افق مراجعه کنید. توجه داشته باشید که جایگاه این غرفه از ترتیب حروف الفبا پیروی نمی‌کند و در شبستان باید در انتهای راهرو ۱۱ دنبال این غرفه بگردید. قیمت پشت جلد کتاب ره‌ش ۲۳ هزار تومان است و با احتساب تخفیف ۱۵ درصدی نمایشگاه، ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شود.

۳- سمفونی مردگان؛ ۲۶ هزار تومان
حتما اسم این کتاب را شنیده‌اید. کتاب سمفونی مردگان در سال ۲۰۰۱، برنده جایزه بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ شده. در کتاب سمفونی مردگان راوی داستان چند بار عوض می‌شود و هر بار داستان از دید یک شخص متفاوت بیان می‌شود. در هنگام خواندن متن کتاب سمفونی مردگان شاهد بازگشت به گذشته در زمان حال هستیم، شاهد عوض شدن مکان هستیم و مدام فضا عوض می‌شود و… شخصیت اصلی داستان سمفونی مردگان آیدین است. یک پسر روشنفکر، شاعر، بسیار فعال و رادیکال که در یک خانواده به شدت سنتی و پدرسالار زندگی می‌کند. در این میان، جابر، پدر آیدین از شعر گفتن و کتاب خواندن او هراس دارد و او را از همه این کار‌ها و شعر گفتن‌ها منع می‌کند و حتی کار را به جایی می‌رساند که کتاب‌ها و حتی اتاقش را می‌سوزاند و عقیده دارد این‌ها فتنه و اسباب شیطان‌اند. در نهایت فشار روانی روی آیدین زیاد می‌شود و… البته این کتاب داستان‌های مختلفی را شامل می‌شود و داستان شعر گفتن آیدین و رفتار جابر با او تنها قسمتی از کتاب سمفونی مردگان است. احتمال زیاد سمفونی مردگان را در بساط دستفروش‌ها دیده باشید، اما با خرید آن از نمایشگاه حقوق ناشر و نویسنده هم رعایت می‌شود.

برای خرید سمفونی مردگان از نمایشگاه کتاب باید به غرفه نشر ققنوس در انتهای راهروی ۲۴ شبستان مصلی بروید تا بتوانید آن را با قیمت پشت جلد ۲۶ هزار تومان و تخفیف ۱۵ درصدی نمایشگاه از نشر ققنوس تهیه کنید.

۴- پاییز فصل آخر سال است؛ ۱۸ هزار تومان
داستان یک برش کوتاه از ماجرا‌ها و دغدغه‌های سه دختر در آستانه ۳۰ سالگی را شامل می‌شود، دغدغه‌هایی مثل مهاجرت، هویت شغلی و اجتماعی و روابط عاطفی و خانوادگی و … در این داستان هیچ شخصیتی قهرمان نیست، هیچ شخصیتی مطلقا خوب یا بد نیست، همه خودشان هستند، انسان‌هایی عادی و از دل جامعه اطراف‌مان. نسیم مرعشی این کتاب را در ۱۸۹ صفحه نوشته و توسط نشر چشمه منتشر شده است. قیمت پشت جلد این کتاب ۱۸ هزار تومان است و با احتساب تخفیف ۱۵ درصدی، با قیمت ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان از غرفه یک ردیف ۳۱ سال شبستان نمایشگاه تهیه کنید.

۵- چشم‌هایش؛ ۲۸ هزار تومان
چشم‌هایش، شاخص‌ترین اثر بزرگ علوی است. این کتاب روایت یکی از دوست‌داران نقاش معروفی به نام ماکان است که به دنبال راز مرگ مشکوک استاد در تبعید است. اواسط داستان آقای ناظم همان دوستدار استاد حدس می‌زند که راز مرگ استاد در یکی از تابلو‌های ایشان که به خط خود استاد چشم‌هایش نامیده شده و در شخصیت مدل این اثر نهفته است. پس از آن سعی می‌کند با پیدا کردن زن به تصویر کشیده شده در تابلو به این راز دست پیدا کند و برای این کار ناظم مدرسه نقاشی‌ای می‌شود که آثار ماکان در آن به نمایش در آمده است. در ادامه با پیدا شدن فرنگیس پرده از راز مرگ ماکان برداشته می‌شود. این شیوه بیشتر در داستان‌های پلیسی دیده می‌شود. یعنی کنار هم قرار دادن قطعات منفصل یک ماجرا. کتاب چشم‌هایش در ۲۷۱ صفحه با جلد شومیز توسط نشر نگاه منتشر شده. قیمت پشت جلد آن ۲۸ هزار تومان است و برای خرید چشم‌هایش باید به شلوغ‌ترین راهرو نمایشگاه، یعنی راهرو ۳۱ شبستان مراجعه کنید.

۶- آخرین رویای فروغ؛ ۱۶ هزار تومان
کتاب آخرین رویای فروغ را سیامک گلشیری نوشته است. رمان آخرین رویای فروغ داستان زنی است که برای دیدن عشق دوران جوانی‌اش به شهری در شمال می‌رود. بیماری او، که در آنجا وخیم‌تر هم شده، باعث می‌شود تا خانواده‌اش شبی در آن‌جا دور او جمع شوند. مردی که سال‌ها پیش عاشق او بوده نیز به همراه دخترش در آن شب به جمع آن‌ها اضافه می‌شود. کتاب آخرین رویای فروغ توسط نشر چشمه منتشر شده و قیمت پشت جلد آن ۱۶ هزار تومان است و با احتساب تخفیف ۱۵ درصدی می‌توانید آن را ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان از غرفه اول ردیف ۳۱ سالن شبستان نمایشگاه کتاب بخرید.

۷- مستوری؛ ۲۷ هزار تومان
رمان مستوری درباره سرگشتگی یک پسر جوان و پول‌دار است که به گذشته‌اش شک کرده و به دنبال حقیقت واقعی خودش می‌گردد. در ادامه داستان، این شخصیت که سیامک نام دارد، با خانواده شهید مهدی زین‌الدین آشنا می‌شود و مسیر جستجوهایش تغییر می‌کند. صادق کرمیار در کتاب خود از بین عشق و سرگشتگی پلی به عالم شهادت می‌زند و مخاطب را با زندگی شهید مهدی زین‌الدین آشنا می‌کند. شهید زین‌الدین از فرماندهان دوران دفاع مقدس و متولد سال ۳۸ است که در سال ۶۳ در سردشت به شهادت رسید. کتاب مستووری توسط انتشارات مسجد مقدس جمکران منتشر شده و برای تهیه آن باید به راهرو ۱۱ غرفه هشت شبستان مراجعه کنید. قیمت پشت جلد این کتاب ۲۷ هزار تومان است.